Wszystko, co musisz wiedzieć o krótkowzroczności

Krótkowzroczność (miopia) staje się coraz powszechniejsza. W tym artykule przybliżymy Ci, czym jest krótkowzroczność, jakie są jej przyczyny i udzielimy odpowiedzi na popularne pytania.

Krótkowzroczność, znana również jako miopia, jest stanem, w którym obiekty bliskie są widziane wyraźnie, ale te dalekie wydają się rozmazane. Jest to spowodowane zbyt długim kształtem gałki ocznej lub zbyt silną siłą skupiającą rogówki i soczewki, co powoduje skupienie światła przed siatkówką zamiast na niej. Krótkowzroczność jest powszechną wadą wzroku i może mieć różne stopnie nasilenia, od lekkiej do bardzo poważnej. Faktory ryzyka obejmują genetykę, dużą ilość pracy z bliskiej odległości, takiej jak czytanie czy używanie komputera, a także mniejszą ekspozycję na światło dzienne.

Czy da się wyleczyć krótkowzroczność?

Chociaż krótkowzroczność jest trwałą wadą wzroku, istnieją metody, które mogą korygować wzrok i zmniejszyć zależność od okularów lub soczewek. Najpopularniejsze metody to laserowa korekcja wzroku, jak LASIK, która polega na zmianie kształtu rogówki, by poprawić sposób skupiania światła na siatkówce. Inne metody to implantacja soczewek wewnątrzgałkowych lub soczewki ortokeratologiczne, które nosi się w nocy, aby kształtować rogówkę. Ważne jest, aby pamiętać, że te metody nie „leczą” krótkowzroczności, a jedynie poprawiają ostrość widzenia. Źródło – https://blikpol.pl/krotkowzrocznosc

Czy krótkowzroczność znika na starość?

Krótkowzroczność nie znika na starość. Wręcz przeciwnie, z wiekiem mogą pojawić się dodatkowe problemy wzrokowe, takie jak presbiopia, czyli starczowzroczność, która jest związana ze zmniejszoną zdolnością do widzenia z bliska. Osoby cierpiące na krótkowzroczność mogą więc potrzebować dwuogniskowych lub progresywnych okularów, które pozwalają na wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Jak szybko postępuje krótkowzroczność?

Szybkość postępu krótkowzroczności zależy od wielu czynników, w tym od genetyki i nawyków wzrokowych. U młodych ludzi, szczególnie w okresie dojrzewania, krótkowzroczność może szybko się rozwijać. W dorosłym życiu postęp zwykle spowalnia, ale nadal może się pogłębiać, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędza się na czytaniu lub pracy przy komputerze. Regularne badania wzroku są kluczowe do monitorowania postępu krótkowzroczności.

Jaka wada wzroku się cofa?

Wada wzroku, która może ulec cofnięciu, to dalekowzroczność spowodowana wiekiem, znana również jako prezbiopia. Prezbiopia jest naturalnym procesem starzenia się oka, który zwykle zaczyna się po 40. roku życia. Charakteryzuje się trudnością w widzeniu z bliska, gdyż elastyczność soczewki oka zmniejsza się, co utrudnia skupienie światła na siatkówce. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy osoba wcześniej miała lekką krótkowzroczność, prezbiopia może sprawić, że widzenie z bliska stanie się lepsze, co może być odbierane jako „cofnięcie się” wady wzroku. Jednakże, jest to tylko tymczasowa zmiana wynikająca z naturalnego procesu starzenia się oka. W celu korekcji prezbiopii często stosuje się okulary do czytania, soczewki progresywne lub zabiegi chirurgiczne.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Piotr pisze:

    Od dziecka mam krótkowzroczność, która właściwie się nie pogłębia na przestrzeni lat. Za to występują u mnie tzw. męty ciała szklistego. Z tego co czytałem – częste przy tej wadzie wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *