Smalec gęsi czyli sposoby naszych babć

Smalec gęsi – smalec z tłuszczu sadełkowego ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych ponad 2/3 zalicza się do zdrowszych tłuszczów zwierzęcych. Przeważa tutaj jednonienasycony kwas oleinowy podobnie jak w oliwie z oliwek, którego spożywanie zaleca się w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Jego właściwości są powszechnie znane; m.in obniża poziom złego cholesterolu (LDL), nie zmniejszając poziomu dobrego cholesterolu (HDL). To głownie on powoduje, że smalec gęsi jest delikatnym tłuszczem i po przekroczeniu temperatury pokojowej staje się półpłynny.

Zastosowanie w kuchni.

Czołowi i znani kucharze polecają go do smażenia, pieczenia i gotowania. W zdrowej polskiej kuchni obecny od wieków m.in ze względu ma nieprzeciętne walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. W przeciwieństwie do innych tłuszczów smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach – nawet powyżej  200st.-bez niszczenia jego struktury molekularnej. Stosować go można do wszystkich rodzajów potraw-zarówno mięsnych jak i bezmięsnych w zależności od upodobań.

Medycyna ludowa choroby stawów, kręgosłupa i dróg oddechowych.

Smalec gęgi od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Nasze babcie do dziś leczą dolegliwości dróg oddechowych za jego pomocą(ciepły do picia w połączeniu z miodem i mlekiem). Małym dzieciom wcieramy dobrze w pierś i plecy. Stosowany zewnętrznie po dodaniu olejku rycynowego jest bardzo pomocny w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowego, biodrowego i kręgosłupa.

Metoda ta jest polecana w szczególności ludziom starszym, których stawy odmawiają posłuszeństwa. Do słoiczka smalcu gęsiego wlewamy opakowanie aptecznego olejku rycynowego (ok. 30ml). Dobrze mieszamy, otrzymaną miksturę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i co wieczór nacierać bolące stawy(przynajmniej 5 minut), tak aby wchłaniała się w ciało. Ulga zwykle następuje po miesiącu kuracji, ale dobrze jest smarować jeszcze przez miesiąc.

Przy regeneracji kręgosłupa zmieszać smalec gęsi z olejkiem rycynowym (jak w przepisie wyżej). Nacierać kręgosłup 1-3 razy tygodniowo (w zależności od potrzeb)w sposób następujący: Skrapiamy pacjentowi kręgosłup przygotowaną miksturą i opuszkami palców wcieramy ruchem jednostajnym od dołu ku górze na całej długości tak, aby przedostawała się przez skórę, tkankę mięśnio – tłuszczową i błonę kręgosłupa od jego wnętrza. Nacieranie powinno być w miarę upływu czasu szybsze i mocniejsze i trwać 10-15 minut. Jest to stosunkowo tania, łatwa i skuteczna kuracja kręgosłupa.

Przepis na kurację smalcem gęsim pochodzi ze Śląska. Tamtejsze babcie, kiedy smalec był powszechnie dostępny, stosowały go następująco: Łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuścić w 1/2 szklanki gorącego mleka. Pić 1-3 razy dziennie w szczególności przed snem. Małym dzieciom wcieramy czysty smalec bez dodatków w piersi i plecy przed snem. Wywoła to efekt rozgrzewający.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. lidia pisze:

  Wszystkie informacje podają , że na słoiczek smalcu 30ml oleju rycynowego, ale nikt nie pisze ile tego smalcu gęsiego mam być????Słoiczek słoiczkowi nie równy, więc jakie są proporcje???

 2. Sophie pisze:

  1:8 na osiem części smalcu jedna cześć oleju rycynowego

 3. Ania pisze:

  Na zaziebienie smaruje sie tez stópki dziecka.Oczywiscie dorosli tez tak sie leczą.i tymianek do tego.efekt odpornosciowy gwarantowany.

 4. Radek pisze:

  Mnie lekarz to zapisał na zwyrodnienie stawu łokciowego (tzw „łokieć tenisisty”)- podaję skład i proporcje – 120 ml gęsiego smalcu, 30ml olejku rycynowego i 15ml spirytusu 70%. Ja trochę ten przepis zmodyfikowałem. Kupiłem spirytus 95% (w monopolowym, bo w aptece mieli tylko salicylowy) i dodałem go nie 15 ml ale 30ml. Przy wcieraniu dobrze rozgrzewa. Myślę, że to stary, dobry sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *