Ziemia okrzemkowa w walce z pasożytami

Kiedyś to pożywienie było źródłem naturalnie występującej krzemionki. Niestety później nastąpiło znaczne zubożenie gleb w ten cenny mikroelement, ponieważ zmienił się sposób uprawy roli. Jednocześnie radykalnie spadła zawartość krzemu w ludzkim organizmie. Ziemia okrzemkowa skutecznie oczyszcza jelita i przewód pokarmowy z pasożytów, bakterii, metali ciężkich i grzybów.

Niektórym osobom może wydawać się osobliwym pomysłem spożywanie ziemi, jednak diatomit (ziemia okrzemkowa) to jej szczególny rodzaj, nie tylko nadający się do spożycia, a wręcz działający leczniczo. To naturalna substancja pochodzenia organicznego, składająca się ze skorupek mikroskopijnych jednokomórkowych organizmów sprzed milionów lat tzw. okrzemek. Ich specyfika polega na regularnym cylindrycznym kształcie skorupek. Przy powiększeniu ok. 7000 razy widoczne są charakterystyczne cylindry pełne dziur, każdy z nich o silnym ładunku ujemnym. Wykazują one zdolność do przyciągania w przewodzie pokarmowym pasożytów, grzybów, wirusów, bakterii, metali ciężkich, powodując ich destrukcję.  Część okrzemków, przechodząc przez przewód pokarmowy, działa jak „gąbka czyszcząca”, część zaś zmienia formę chemiczną z krzemionki na kwas ortokrzemowy i w tej formie absorbowana jest do organizmu.

Okrzemki pod mikroskopem

Okrzemki pod mikroskopem (Natural History Museum, London, UK)

Pasożyty bez szans

Pasożyty to problem dla większości z nas, ponieważ według specjalistów borykać się może z nim nawet ok. 90% populacji. Bytując w organizmie, upośledzają wiele jego funkcji. Bez nich bylibyśmy dużo zdrowsi, sprawniejsi, mieli byśmy więcej energii i mniej schorzeń. Dostępne w konwencjonalnej medycynie metody wykrywają tylko 20% pasożytów, warto więc odrobaczać się profilaktycznie, najlepiej naturalnymi metodami.

Natura dała nam ograniczony zasób produktów, które mogą pomóc w oczyszczaniu organizmu z „intruzów”. W walce z pasożytami za najskuteczniejsze uważa się:

ziemię okrzemkową,
– nasiona z dyni,
– olejek z oregano,
– piołun,
goździki,
tymianek,
czosnek,
– korzeń prawoślazu,
neem.

Mechanizm, w jaki ziemia okrzemkowa zwalcza pasożyty, polega na ich odwadnianiu, czy naukowo mówiąc – dehydratacji. Dodatkowo pomocna okazuje się sama struktura diatomitu, którego ostre i twarde cząsteczki mechanicznie usuwają „nieproszonych gości”, delikatnie skrobiąc ściany jelita. Co ważne – okrzemki niszczą nie tylko te pasożyty, które bytują w przewodzie pokarmowym, ale również te krwiopochodne.

Porządki” w organizmie

Ziemia okrzemkowa czyści organizm nie tylko z pasożytów. Miliony ujemnie naładowanych pancerzyków okrzemek przyciągają to wszystko, co naładowane dodatnio: baterie, pleśń, grzyby, pierwotniaki, wirusy, pestycydy, bakterie, pozostałe po lekach toksyny, a nawet metale ciężkie. Następnie mikroskopijne skorupki wiążą je i pomagają wydalać z organizmu. Ten mechanizm działania można porównać do gruntownych porządków w przewodzie pokarmowym. Kilka miesięcy stosowania ziemi okrzemkowej czyści jelita, nie uszkadzając jednocześnie ich błon śluzowych. Co istotne, ziemia okrzemkowa nie zabija pożytecznych bakterii bytujących w organizmie.

Co zawiera ziemia okrzemkowa spożywcza(diatomit) ?

 • 33% krzemu
 • 19% wapnia
 • 5% sodu
 • 3% magnezu
 • 2% żelaza
 • oraz śladowych ilości manganu, cyrkonu, tytanu, miedzi i boru.

Jak przyjmować ziemię okrzemkową?

Aby kuracja ziemią okrzemkową była skuteczna, należy przestrzegać kilku zasad. Warto też zdać sobie sprawę ze specyfiki działania diatomitu i nie zniechęcać się w trakcie kuracji.

 1. Jako substancję leczniczą można stosować tylko spożywczą ziemię okrzemkową, która jest specjalnie przygotowanym preparatem, pochodzącym z czystych złóż diatomitowych.
 2. Zaczynamy od przyjmowania 1 łyżeczki, stopniowo zwiększając ilość do 3 czubatych łyżeczek. U dzieci zaczynamy od 1/3 łyżeczki, docelowo podając 1 łyżeczkę. Przed podaniem ziemi okrzemkowej dzieciom należy ustalić z lekarzem.
 3. Ważne – po pewnym czasie stosowania ziemi okrzemkowej może pojawić się chwilowy spadek formy (zwykle 2-3 tyg. od rozpoczęcia kuracji). Jest to przejściowy stan wskazujący na to, że organizm intensywnie oczyszcza się z toksyn po pasożytach, grzybach i bakteriach bytujących w przewodzie pokarmowym. Objawami detoksykacji mogą być przejściowe bóle stawów, głowy i uczucie zmęczenia. Po tym etapie następuje stopniowy proces poprawy samopoczucia.
 4. Jeżeli objawy odtruwania są zbyt silne, należy bardzo powoli zwiększać ilość przyjmowanej ziemi – u niektórych osób docelowo 2 łyżeczki mogą okazać się wystarczające. Należy bacznie obserwować swój organizm w czasie kuracji.
 5. Pełnie efekty i znaczną poprawę samopoczucia osiąga się po około 6 miesiącach przyjmowania ziemi okrzemkowej.
 6. Ważne – ze względu na swoją zdolność wiązania wody, ziemia okrzemkowa może odwadniać organizm. Stąd w czasie kuracji okrzemkami należy przyjmować dużo płynów (średnio około 2 litrów).

Bardzo ważne w stosowaniu takich preparatów jest REGULARNOŚĆ.

Ziemia, która leczy

Korzyści z przyjmowania ziemi okrzemkowej będzie znacznie więcej niż tylko oczyszczenie przewodu pokarmowego i uwolnienie od toksyn. Krzem, będący składnikiem diatomitu, pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Niektórzy badacze twierdzą, że aż 70 różnych składników nie przyswaja się w organizmie, jeśli jest w nim za mało krzemu.

Stąd przyjmowanie ziemi okrzemkowej ogólnie poprawia wchłanialność substancji odżywczych, co skutkuje licznymi korzyściami, takimi jak:

 • Wyraźna poprawa stanu skóry, włosów i paznokci
 • Zmniejszenie bólów stawowych
 • Obniżenie ciśnienia krwi
 • Wzmocnienie naczyń krwionośnych
 • Zmniejszenie objawów alergii
 • Zmniejszenie częstotliwości zakażeń górnych dróg oddechowych
 • Poprawa jakości snu
 • Zmniejszenie objawów artretyzmu.
 • Przyśpieszenie metabolizmu i wspomaganie przy odchudzaniu
 • Ogólny przypływ witalności i energii życiowej
 • Wzmocnienie kości

Dodatkowo:

 • Po zaledwie kilku miesiącach przyjmowania ziemi okrzemkowej ściana jelita zostaje oczyszczona ze wszystkiego, co ma na nią negatywy wpływ. W efekcie wypróżnienia stają się regularne, zmniejsza się ryzyko chorób typu polipy, nowotwory i choroba wrzodowa
 • Suplementacja krzemionki zapobiega wielu niepożądanym skutkom ubocznym menopauzy
 • Normalizuję pracę układu moczowego – naturalny środek moczopędny, który może zwiększyć wydalanie moczu o 30 procent
 • Wpływa na poprawę elastyczności stawów
 • Krzemionka zapobiega próchnicy i chroni zęby, zapobiega także krwawieniu z dziąseł, skutecznie zwalcza owrzodzenia i zanik kości i zębów, a także zmniejsza stan zapalny

Nie tylko lek

Ziemia okrzemkowa ma także wiele innych zastosowań. Z powodzeniem stosuje się ją jako naturalny środek ochrony roślin, jest zatem pomocna przy uprawie ekologicznych warzyw i owoców. Używa się je jako środek przeciw zbrylający i eliminujący nieprzyjemne zapachy. W kosmetyce ma zastosowanie jako naturalny peeling do ciała, środek do czyszczenia zębów, składnik maseczek na cerę i włosy.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

46 komentarzy

 1. Marcin pisze:

  Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich 10 lat różnego rodzaju pasożytami zaraziło się blisko 4,5 miliarda ludzi, w Europie- co trzecia osoba, Stanach Zjednoczonych 85-95% społeczeństwa. Pasożyty stanowią przyczynę 14 mln przypadków zgonów na świecie w ciągu roku, co daje 25% ogólnego wskaźnika śmiertelności. Warto więc pochylić się nad tematem pasożytów i nawet profilaktycznie raz na jakiś czas przejść jakąś kurację odrobaczającą.

  • Jerzy pisze:

   W artykule pisze że ziemia okrzemkowa spożywcza(diatomit) zawiera śladowe ilości manganu, cyrkonu, tytanu, miedzi i boru.
   Czy to nie są substancje szkodliwe nawet w śladowych ilościach?

   • Emilia | StraganZdrowia.pl pisze:

    – Niedobór manganu może niekorzystnie wpływać na układ kostny, nerwowy, a także na libido.
    – Cyrkon w medycynie stosowany jest od blisko 100 lat (głównie w protetyce) – ze śladowymi jego ilościami mamy zatem do czynienia na codzień
    – Tytan jest nietoksyczny nawet w dużych dawkach i nie ma żadnego wpływu na organizm ludzki.
    – Miedź – jest mikroelementem absorbowanym przez nasz organizm, dobrze działa na pamięć, koncentrację, nastrój ale też na prawidłową pracę układu krwionośnego, kostnego, oddechowego oraz na stan skóry.
    – Bor – w organizmie człowieka jest pierwiastkiem śladowym, lecz niezbędnym do właściwego funkcjonowania. W wyniku jego niedoborów mogą wystąpić niekorzystne zmiany w obrębie tkanki kostnej, co powoduje dalsze komplikacje zdrowotne.

    Co za tym idzie śladowe ilości tych substancji nie stanowią zagrożenia, dla zdrowia.

 2. Ela Judziak pisze:

  Trzeba się odrobaczac koniecznie ja zażywać ziemię okrzemkowa od dwóch tygodni i strasznie mi schodzi dużo flegmy

 3. Malwa pisze:

  Dziękuję za ten artykuł. Zwłaszcza o tej informacji o przejściowym pogorszeniu. Stosuje ziemię od 2.5 tygodnia i zauważyłam, że nasilil mi się bardzo mocno trądzik. I teraz nie wiem, czy dlatego, że ziemia mi szkodzi, czy to efekt oczyszczania.

  • Tak reakcją pierwszą podczas oczyszczania jest właśnie takie pogorszenie zwłaszcza widać tona skórze twarzy 🙁 niestety, ale jak się wytrzyma ten etap to będzie lepiej … Gdzieś te toksyny muszą wyjść a twarz to dobre powierzchnia 😉 Pozdrawiamy!

 4. Patrycja pisze:

  A czy można stosować diatomit przy karmieniu piersią?

  • Pani Patrycjo z tego co wiemy nie zaleca się stosowania ziemi okrzemkowej przy karmieniu piersią. Karmienie piersią, jak i ciąża to taki czas kiedy raczej praktyk związanych z oczyszczaniem nie prowadzimy. To dobry moment, żeby inaczej zająć się sobą 😉 A oczyszczanie zostawić na czas, kiedy nie będzie Pani karmić. Pozdrawiamy serdecznie!

 5. Przy takich zdiagnozowanych chorobach polecamy skonsultować to z lekarzem, Oczywiście z takim, który jest otwarty na naturalne rozwiązania.

 6. domi pisze:

  Czy ziemia okrzemkowa działa wyłącznie na pasożyty jelitowe? Czy ogólnie? Mam tu na myśli przywry, lamblie, które lokują się w okolicach wątroby.

  • Jeżeli chodzi o działanie ziemi okrzemkowej to ona mechaniczne odrywa pasożyty od jelita, przez to, że działa jak „szczotka”, która usuwa ja, odrywa od jelita. Co wpływa na kondycję całego organizmu, również na pracę wątroby, ale jest to raczej efekt dalszy niż bezpośredni, więc jeżeli potrzebuje Pani oczyścić konkretnie wątrobę szukałabym innego rozwiązania. Pozdrawiamy serdecznie

   • Gabi pisze:

    Na wątrobę oczyszczanie olejem z cytryną. Do 0,5 l oliwy z oliwek na tydzień przed oczyszczaniem dodaję po łyżeczce (1 g) zmielonego piołunu, czosnku, gorczycy, goździka, dziurawieca. Wychodzą pasożyty z wątroby po za innymi nieczystościami, złogami.

   • Lucjan pisze:

    Pytanie do Gabi !
    Jak stosować jej przepis na oczyszczanie olejem z dodatkami ?
    Czy 0,5l oleju z dodatkami (piołun ……..) wypijamy na raz (jednego dnia) czy w czasie?
    Dziękuję z góry za odpowiedz .

   • EM pisze:

    Lucjan, o oczyszczaniu wątroby dowiesz się z książki Andreasa Moritza. Wystarczy 120 ml oliwy plus 150 ml soku z grejpfruta.

  • lukasz pisze:

   Na wątrobę polecam ostropest.można poczytać jak stosozać. Pozdrawiam

 7. Kamcia pisze:

  Od jakiego wieku u dziecka mozna zastosować ziemię okrzemkowa? Syn 2,7 miesięcy już może?

 8. Migrena pisze:

  Witam czy dobrze zrozumiałam że można ziemi używać jaki pilingu lub pasty do zębów.

 9. Dorota pisze:

  Czy można stosować ziemię okrzemkową przy niedoczynności tarczycy i przyjmowaniu leku? tarczyca właśnie ujawniła mi się nagle przez pieczenie i kłucie skóry, więc zaczęłam używać emolientów :-/ trzeba ją stosować na czczo, czy można na noc, kiedy właśnie nie przyjmuje się leków i innych suplementów? Pozdrawiam

  • Ziemia okrzemkowa działa mechanicznie na układ trawienny.Czyści jelito. Nie ma wpływu na działanie tarczycy.Oczyszczenie jelita zawsze wpłynie na to, że lepiej wchłaniają się wszelkie mikrolementy i witaminy co jest ważne przy innych schorzeniach. Natomiast przy wszelkich schorzeniach zawsze zalecamy skonsultowanie tego z lekarzem prowadzącym, proszę się upewnić, że jest to lekarz, który przychylnie patrzy na wzmacnianie organizmu poprzez zdrową żywność i zmianę trybu życia. Pozdrawiamy serdecznie!

 10. Cecylia pisze:

  Witam ja stosuję ziemię okrzemkową od trzech msc i czuję dużą poprawę przestają mnie boleć biodra i byłyby jaja jak w sierpniu mnie ortopeda zobaczy i nie trzeba by mi robić operacji oczywiście to nie sama okrzemka mi pomaga biorę jeszcze
  kolagen i glukozamine dla koników i naprawdę czuję się o niebo lepiej i BOGU dziękuję że moja córcia wynalazła mi te specyfiki pozdrawiam Cecylia

 11. Bogusława pisze:

  Czy obojętnie jak sy ją przyjmuje: z posiłkiem można czy na czczo?

 12. marian pisze:

  Witam jak dlugo mozna pic ziemie okrzemkowa

 13. Ania pisze:

  Witam, w ostatnim czasie podjęłam suplementację. Czuję się coraz lepiej ale uklad pokarmowy czasami mi dokucza. Czytałam o Enterosgelu i natrafiłam na ziemię okrzemkową. Prosze mi powiedzieć, czy ziemia okrzemkowa ma łagodniejsze działanie od wymienionego żelu i czy mogę ją stosować przy przyjmowaniu płynu Lugola. Płyn piję od ok 2 tygodni i z tego co sie doczytalam i dowiedziałam, to nie mozna łączyc płynu Lugola z fluorem, chlorem i borem. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 14. Mrs Aische pisze:

  Niech Allah błogosławi dr OJIKI za jego cudowną pracę w moim życiu, zdiagnozowano u mnie wirusa zapalenia wątroby typu B od 2013 roku, i brałem leki, nie byłem zadowolony, że potrzebowałem wydostać HERPES z mojego systemu, szukałem jakieś możliwe lekarstwo na HERPES Widziałem komentarz na temat dr OJIKI, jak wyleczył HERPES za pomocą swoich leków ziołowych, skontaktowałem się z nim, wysyłając mi lek. Wziąłem lek, który mu przepisał, i wyleczyłem się z HERPES. Dziękujemy za podobne problemy, takie jak HIV, wirus zapalenia wątroby typu B, sierp sierpowaty, infekcja, możesz wysłać e-mail do DR OJIKA ojikasolutionhome2390@gmail.com.

 15. Julia pisze:

  Witam,
  Czy ziemia ta niszczy pasożyty w sposób powolny, stopniowo je wyniszczając, przez co ulegają rozkładowi, a następnie wydaleniu? Czy ta kuracja powoduje, że ziemia dość szybko paraliżuje pasożyty, które mogą szybko zostać wydalone w całości? Pytam ze względu na to, iż słyszałam o kuracji czosnkiem i ogórkami, która może powodować silne bóle brzucha i pasożyty są od razu wydalane. Byłabym wdzięczna za odpowiedź, jeśli tylko wiadomo w jaki sposób dokładnie ziemia działa na pasożyty.

 16. magda pisze:

  czy ziemię okrzemkową można spożywać w trakcie starań o dziecko?

 17. teri pisze:

  witam. ja chcialabym zapytac czy mozna stosowac ziemie przy chorobach oskrzeli, bo kiedys stosowalam i czulam sie ogolnie bardzo dobrze, ale doczytalam sie potem , ze nie wolno! i widzialam wiele komentarzy ze nie wolno, wiec przestalam, mimo iz ja czulam sie super ! nie pamietam ile czasu bralam ale mysle ze moze z pol kg. zjadlam. wiec bardzo bym prosila o pomoc, chcialabym wiedziec czy moge i ja ja brac.pamietam ze na oskrzela i zeby i stawy , zoladek , dzialalo bardzo dobrze.

 18. Małgorzata pisze:

  Czy należy robić przerwy przy przyjmowaniu ziemi okrzemkowej? Jaki są objawy przedawkowania?

 19. nelson pisze:

  Dzięki ziemi okrzemkowej udało mi się pozbyć wirusa opryszczki w zeszłym roku.

 20. Beata pisze:

  Bardzo bhm chciala zakupic, ale mieszkam w Holandii, czy mozliwe jest to? Pozdrawiam ❤️

  • Mateusz Szczęśniak pisze:

   Dzień dobry, jest to jak najbardziej możliwe! Gdy doda Pani już swoje zakupy do koszyka, przy opcjach dostawy wystarczy z listy krajów wybrać Holandię. Doręczamy za pośrednictwem firmy kurierskiej DPD. Pozdrawiamy również.

 21. Anna pisze:

  Czym różni się ziemia okrzemkowa od amorficznej?

 22. Krystyna pisze:

  Ja jestem już po kuracji od stycznia do końca czerwca. Nie potrafię powiedzieć czy się organizm oczyścił ale włoy i paznokcie na pewno są w znacznie lepszej kondycji i jest to widoczne, Chcę zrobić wkrótce badanie krwi, żeby porównać wyniki sprzed kuracji. Wykonałam już badanie densynometrii i okazało się, że wynik jest na tym samym poziomie jak z roku 2019 i osteoporoza nie postąpiła. Chciałabym wznowić kurację tylko nie wiem kiedy.

 23. W składzie ziemi okrzemkowej znajduje się krzem, który jest jednym z najważniejszych elementów budulcowych skóry. Dlatego wpływa na jej zdrowy wygląd, pomaga między innymi przy świądzie skóry, egzemie czy trądziku.

 24. Pani Sylwio, informacje które producent zamieścił na etykiecie o środkach ostrożności wynika że dzieci w wieku 7 lat nie powinny stosować ziemi okrzemkowej – ” Produkt przeznaczony wyłączni dla dorosłych i dzieci od 12 roku życia.”

 25. aga pisze:

  Jak stosować 1 łyżeczka, ale jak w szklance z woda czy bezpośrednio do buzi

 26. Rafał W. pisze:

  Nasypałem ziemi okrzemkowej żeby pozbyć się pluskiew i teraz nie mogę się pozbyć resztek ziemi okrzemkowej. Co przejadę na mokro to po wyschnięciu znów jest biało. Jak pozbyć tego ?

 27. DDD pisze:

  Bardzo przydatne informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *