7 powodów dla których warto używać pestki awokado

pestki awpkado

Pestki awokado najczęściej lądują w naszych koszach, choć w dużej mierze mogą przysłużyć się pięknej cerze i wartościowym posiłkom. Dlaczego pestki awokado powinny wzbogacić twój jadłospis?

Cudowne właściwości pestek awokado

  1. Pestki awokado posiadają aż 70% więcej antyoksydantów niż sam miąższ owocu. Antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, a także uczestniczą w ich unieszkodliwianiu. Wolne rodniki biorą udział w niszczeniu groźnych bakterii, jednak atakują one również inne cząsteczki jak np. białka i DNA komórek. Przez to nadmiar rodników może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, a także przyspieszyć proces starzenia organizmu. Właśnie dlatego przeciwutleniacze powinny znaleźć się w naszej diecie, jeśli chcemy wspierać nasz system immunologiczny.
  2. Na działanie wolnych rodników nie są odporne również nasze oczy. Szczególnie narażona jest siatkówka oka, na którą pozytywny wpływ ma zawarta w awokado luteina. Według badań luteina może przyczynić się do ochrony wzroku przed szkodliwymi działaniami wolnych rodników.
  3. Dodatkowo pestki posiadają wiele błonnika, który hamuje apetyt i pozwala cieszyć się dłużej uczuciem sytości. Jest więc idealny dla tych, którzy chcą dbać o swoją linię.
  4. Pestki zawierają witaminy grupy A i E, które są odpowiedzialne za zdrowe włosy i mocne paznokcie. Witaminy te również korzystnie wpływają na naszą cerę.
  5. Kolejnym dobroczynnym składnikiem jest kwas foliowy, który ma szczególne znaczenie dla funkcjonowania organizmu i komórek ustroju człowieka. Niedobór tego związku wpływa na wiele reakcji metabolicznych, może również zaburzyć proces rozwoju i wzrostu, przez co zaleca się jego suplementację kobietom w ciąży.
  6. Pestkę można wykorzystać również do wykonania domowego peelingu, który odżywi skórę i pomoże opóźnić jej starzenie.
  7. Pestka z awokado jest naprawdę duża. Pewnie nie raz macie wrażenie, że waży tam głównie pestka. Teraz możecie śmiało zastosować zasadę #ZERO WASTE i wykorzystać tą dużą część awokado!

Jak ugryźć pestkę?

Po rozcięciu awokado wyciągnij pestkę i oczyszczoną zostaw w słonecznym miejscu na 2-3 dni. Dzięki temu blender lub młynek do kawy lepiej poradzą sobie ze sproszkowaniem pestki. Proszek możemy wykorzystywać m.in. w koktajlach, musach i owsiankach.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

21 komentarzy

  1. Maja pisze:

    A czy te pestki są gorzkie? Bo ja ogólnie nie przepadam za samym awokado, jednak prozdrowotnie czasem zjem 😉

    • Suszona, zblendowana pestka nie jest gorzka. Dodana do koktajlu czy owsianki nie powinna wpłynąć na ich smak. Polecamy spróbować:)

    • An. pisze:

      Pestki awokado w zasadzie są bez smaku. Same w sobie nie są smaczne, ale w sałatce, jajecznicy, na kanapkę pod wędlinę, jajko, ser i inne smakują normalnie Nie wyczuwa się jakiegoś zdecydowanego smaku. Polecam

    • HANKA pisze:

      ja po wysuszeniu trę na drobnej tarce (ok. 1 pełna łyżeczka) dodaję trochę konfitury bo jest gorzka i zjadam.

      • Ola pisze:

        Lepiej lekko wilgotną utrzeć w młynku bo bakalii i dopiero w takiej formie wysuszyć, po czym zmielić w młynku do kawy.

  2. Roma pisze:

    Czy pestki mozna suszyc szybciej np. w piekarniku albo na grzejniku?

  3. Marta pisze:

    O proszę! Nie podejrzewalam, że pestkę można wykorzystać. Koniec z wyrzucaniem!

  4. Uwielbiam awokado, często jem, ale przyznam się, że pestki jeszcze nie próbowałam, a widzę, że wrto! 🙂

  5. Spirulina pisze:

    No cóż. Jestem jednym z tych co wyrzuca do kosza. Ale spróbuję. Dzięki za radę 🙂

  6. Kasia pisze:

    Chciałam się dowiedzieć, czy te wiadomości na temat właściwości pestki i jej spożywania są naukowo dowiedzione? Ostatnio często spotykam się z artykułami na temat zjadania pestki z awokado, ale nikt nie potwierdza tej wiedzy żadną literaturą czy badaniami. Pytam z dwóch powodów. Pestki zawierają w sobie wiele witamin i dobroczynnych właściwości, w końcu muszą wydać na świat małą roślinkę ;), ale oprócz tych wszystkich składników na plus zawierają również „odpady”. A drugi powód to czy w którąś stronę nie przedobrzymy? Jedząc często – kilka awokado w ciągu tygodnia – i do tego jeszcze pestki, czy istnieje możliwość przedawkowania jakiegoś składnika ? 🙂
    Bardzo dziękuję za informacje i pozdrawiam

  7. Ewunia pisze:

    Awokado uwielbiam! Dodaję go do różnego rodzaju sałatek, makaronów, robię z niego rozmaite sosy, pasty na kanapki i nie tylko. O dobroczynnym działaniu pestki też słyszałam jednak nie w takim wydaniu. Ja ścieram pestkę, by wykorzystać ją tylko i wyłącznie w celach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Robię z niej peelingi i maseczki.
    Spożywanie sproszkowanej pestki wydaje się być dość odważnym posunięciem, ale czego nie robi się dla zdrowia 🙂 Jak będę miała okazję na pewno skonsultuję taki wynalazek z moim dietetykiem. Bez jego aprobaty chyba się nie skuszę.

  8. Danuta pisze:

    Trzeba pestkę zetrzeć na średnich oczkach rozsypać na ręczniku papierowym na kaloryfer a.rano zemlec na proszek. Jadam od lat i żyję

  9. roman pisze:

    jaką ilość można jeść zmieloną pestkę , by to było skuteczne , przez jaki czas , regularnie mielę i suszę dodając szczyptę do rannego śniadania , czyli miksuję płatki owsiane + kefir + owoce , jablko , 1/2 banana , śliwki 2 szt , oraz szczyptę Imbiru + cynamonu + kurkumę oraz łyżeczkę Siemię lniane , mam 70 lat czy to jest prozdrowotne dla mojego wieku .

    • Wiesia pisze:

      Ja gotuje pestki i pije jako herbatke

    • Elżbieta pisze:

      to jest prozdrowotne dla każdego wieku, ja tez tak robię nie dodaję tylko kefiru bo oni do niego duzo cukru dodają, też mam 70 lat i nie pamietam kiedy katar miałam i to są długie lata… 🙂 pozdrawiam, Elżbieta

  10. Zofia pisze:

    od lat suszę pestki awokado , w zimie na kaloryferze latem na parapecie, Po ok 1-2 tygodni wyschniętą skorupkę usuwam do śmieci a pestkę ręcznie ścieram na wiórki na zwykłej tarce. Rozsypuję na cienką warstwę na arkuszu papieru i suszą 3-4 dni na stole kuchennym ( nie wskazane w wilgotnym pomieszczeniu) ona dość szybko wysycha. Po wysuszeniu wsypuję do słoika i nakładam nakrętkę nie zakręcając na ful. Używam do jajecznicy (pod koniec smażenia 1 łyżkę) do , frittaty, do koktajli, owsianki, płatków, surówek, do zup dorzucam już po wyłączeniu gazu. i itp Wiórki z 2-3 dużych pestek zużyję w 3 -4 tygodni lub nawet dłużej.

  11. Pestka pisze:

    Od 10 lat rano i wieczorem dosypuje do ciepłej wody z miodem łyżeczkę proszku z pestki. Mam 71 lat nie pamiętam kiedy na cokolwiek chorowałem. Wcześniej miałem nadciśnienie i wysoki cholesterol. Obecnie wszystkie wskaźniki mam idealne a organizm jak 50 lat. PoLECAM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *