Jakie są przyczyny skurczów nóg i jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Złapał Cię skurcz? To nagłe, mimowolne i silne napięcie mięśni, najczęściej w obrębie łydek lub ud, potrafi być niezwykle bolesne. Choć skurcze nóg zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, mogą być sygnałem ostrzegawczym pewnych schorzeń. Przyjrzymy się zatem bliżej przyczynom i metodom radzenia sobie ze skurczami nóg.

Co jest przyczyną skurczów nóg?

Występuje wiele czynników, mogących powodować skurcze nóg. Są jednak pewne przesłanki, które mogą przyczyniać się do ich występowania. Najczęstsze z nich to: 

  • niedobory elektrolitów, takich jak magnez, potas czy wapń;
  • odwodnienie (a wraz z nim utrata elektrolitów);
  • zmęczenie mięśni spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym lub długotrwałym utrzymywaniem tej samej pozycji;
  • ciąża, szczególnie w trzecim trymestrze;
  • niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek lub miażdżyca.

Sposoby na skurczów nóg

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co na skurcze nóg? Czasami odpowiedzią jest proste rozciąganie mięśni. Z kolei, jeśli skurcze nóg są spowodowane odwodnieniem, picie dużej ilości wody najczęściej pomaga. W przypadku łagodnych, sporadycznie występujących skurczów zwykle wystarczają domowe sposoby, takie jak:

  • masaż mięśni przed snem i po przebudzeniu,
  • stosowanie ciepłych lub zimnych okładów,
  • unikanie nadmiernego zmęczenia mięśni, 
  • noszenie wygodnego obuwia.

Jeśli skurcze mięśni nóg są wynikiem niedoboru składników mineralnych – pomoże suplementacja. Jednak w przypadku regularnych skurczów nóg, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Jak zapobiegać skurczom mięśni nóg?

Ponieważ nie wiadomo dokładnie, co powoduje skurcze nóg, nie znaleziono skutecznej metody, którą można by stosować w celu zapobiegania tej przypadłości. Jednakże zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża aktywność fizyczna może nasilać skurcze, dlatego wskazany jest jej umiarkowany poziom. Niektórzy zauważają, że codzienne ćwiczenia rozciągające zmniejszają częstotliwość skurczów. Co więcej, zasadniczy jest odpoczynek mięśni po wysiłku fizycznym i zapewnienie im właściwej regeneracji.

Ważne jest, aby osoby cierpiące na przewlekłe skurcze nóg regularnie przyjmowały rekomendowany przez lekarza suplement na silne skurcze nóg, jednocześnie dbając o właściwą równowagę płynów w organizmie, np. pijąc produkty utrzymujące równowagę elektrolitową, aby zapobiec zaburzeniom gospodarki soli w organizmie. Jeśli doświadczasz skurczów nóg w nocy, warto podnieść podnóżek łóżka, aby unieść nogi do góry.

Czasami skurcze nóg występują bez wyraźnej przyczyny, jednak innym razem mogą być sygnałem lub objawem jakiegoś schorzenia. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli oprócz skurczów nóg występują u Ciebie skurcze mięśni w innych częściach ciała, obrzęk lub drętwienie nogi czy zmiany na skórze nogi. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie choroby podstawowej, która to powoduje.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *