Kąpiel borowinowa – domowe SPA

Borowina, nazywana „czarnym złotem”, to lek i kosmetyk w jednym.  Jest to rodzaj torfu, niezwykle zasobny w cenne mikroelementy, kwasy, garbniki, białka, żywice, krzemionkę. Borowinowa kąpiel jest niezwykle regenerująca i wcale nie trzeba jechać do ośrodka SPA, żeby korzystać z jej dobrodziejstw. Istnieje wiele preparatów z borowiną, z których można korzystać w domowych warunkach.

Kąpiele borowinowe to jeden z najbardziej popularnych zabiegów leczniczo-kosmetycznych na świecie. Borowina jest surowcem w 100% naturalnym. To nieodwodniony torf, powstający w wyniku rozkładu bagiennej roślinności z udziałem powietrza i mikroorganizmów. Powstające w ten sposób związki organiczne mają działanie wybitnie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Zawierają biologicznie czynne enzymy, antybiotyki i niewielkie ilości hormonów.

 Kiedy stosować borowinę?

 Kąpiele borowinowe są zalecane przede wszystkim przy:

 • chorobach reumatycznych i chorobach zwyrodnieniowych stawów,
 • uciążliwych nerwobólach,
 • obrzękach po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach
 • niektórych schorzeniach ginekologicznych (nadżerki, niedoczynność hormonalna jajników),
 • chorobach układu krążenia, jak miażdżycowe zwężenie naczyń,
 • menopauzie,
 • przewlekłych infekcjach i stanach zapalnych.

Borowina ma także zastosowanie w kosmetyce. Stosuje się ją w celu:

 • leczenia cellulitu – przyśpiesza redukcję tkanki tłuszczowej i poprawia napięcie skóry,
 • wygładzenia i ujędrnienia skóry,
 • przeciwdziałania przedwczesnemu starzeniu,
 • oczyszczania skóry i poprawy jej ogólnej kondycji.

Domowe SPA to wSPAniałe rozwiązanie! Foto: Robb Leahy

Domowe kąpiele borowinowe

Istnieją dwa sposoby korzystania z dobrodziejstw borowiny. Można nakładać ją bezpośrednio na ciało, jednak taki zabieg wymaga pewnej fachowej wiedzy.  Do przeprowadzenia w warunkach domowych zdecydowanie bardziej są polecane kąpiele.

Jak przygotować kąpiel borowinową?

Temperatura kąpieli borowinowej powinna wynosić 40-42 stopnie Celsjusza, ponieważ borowina działa na nasz organizm właśnie poprzez rozgrzewanie jego tkanek.  W sanatoriach, ośrodkach SPA i fizjoterapeutycznych, gdzie wykorzystuje się większe ilości surowca w celach leczniczych, utrzymanie odpowiedniej temperatury wody przez cały czas trwania kąpieli jest niezwykle istotne. Borowina ma spowodować efekt głębokiego przegrzania tkanek organizmu, bo wtedy w pełni uwalnia swoje lecznicze właściwości.

Przygotowując kąpiel borowinową w warunkach domowych, również zadbajmy o jej wysoką temperaturę – do 42 stopni (chyba że mamy wyraźnie przeciwwskazania zdrowotne). Dodajmy preparat borowinowy w ilości wskazanej na opakowaniu.  Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Kolejną wydłużamy do 15 minut, a jeszcze kolejną do 20 minut. Chcąc osiągnąć określony efekt terapeutyczny i kosmetyczny,  kąpiele wykonujemy 2-3 razy w tygodniu przez 3-4 tygodnie.

Polecane preparaty

Kąpiel borowinowa z rozmarynem

Rozmaryn wykazuje dodatkowe właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Kąpiel polecana przede wszystkim przy przewlekłych stanach zapalnych i infekcjach.

Kąpiel borowinowa

Delikatny płyn polecany przede wszystkim do celów kosmetycznych,

Kremowa maść borowinowa

Kremowa maść kosmetyczna do stosowania na całe ciało, zawierająca ekstrakt z naturalnej borowiny o właściwościach stymulujących. Borowina w połączeniu z olejkiem świerkowym i olejkiem cynamonowym oraz ekstraktem z imbiru działa rozgrzewająco na skórę i mięśnie. Maść borowinowa to idealny kosmetyk do domowego SPA.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Amura Vibes pisze:

  Hej 😉 Z postu wynika, że warto zastosować taka kąpiel borowinową. Nie mam żdnych poważniejszych schorzeń, ale zastosowanie kosmetyczne jak najbardziej do mnie przemawia 😉

 2. Sandra pisze:

  Nie miałam pojęcia o tylu właściwościach.

 3. Magda pisze:

  Nie wiedziałam, że ma też wpływ na ujędrnianie skóry! Dobrze wiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *