Kasztanowiec – nie tylko piękne drzewo. Poznaj jego niezwykłe zastosowanie

Kasztanowce kojarzą się nam głównie z jesiennym zbieraniem kasztanów. Zwłaszcza dzieci lubią tę aktywność. Kasztany często trzymamy w swoich domach, ponieważ to wspaniała ozdoba – żywy dowód darów natury. Jednak drzewo, które tak dobrze znamy powinno nas zainteresować również z innego powodu. A mianowicie – wspierania naszego zdrowia oraz urody. Jaki związek kasztanowiec ma z jędrną skórą czy żylakami? – Więcej na ten temat opisujemy w poniższym artykule.

Podstawowe informacje o kasztanowcu

Kasztanowiec (łac. Aesculus) to drzewo występujące w kilkudziesięciu gatunkach na różnych obszarach świata. Kasztanowca można spotkać zarówno w Azji, jak i Europie. W Polsce mamy całkiem sporo “kasztanów”, które charakteryzują się przepiękną rozłożystą koroną oraz monumentalnym pniem.

Największą uwagę i zainteresowanie wielu branż zyskał kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum). Okazuje się bowiem, że jego dary można wykorzystać w prozdrowotnych suplementach, lekach czy kosmetykach pielęgnacyjnych.

Co ciekawe, to nie słynne owoce kasztanowca są podłożem licznych badań. Źródłem cennych substancji okazały się być głównie kwiaty oraz kora kasztanowca. Ponieważ to właśnie tam obecne jest największe stężenie cennych składników, jak saponiny (głównie escyna), flawonoidy, kumaryny, sterole, karotenoidy, garbniki czy fenolokwasy.

Do drzew europejskich, które stanowią źródło propolisu zalicza się topolę (Populus sp.), wierzbę (Salix sp.), wiąz (Ulmus sp.), jesion (Fraxinus sp.), dąb (Quercus sp.) oraz kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum).(…) Propolis zawiera wiele biologicznie czynnych substancji chemicznych, wśród których należy wymienić: aglikony flawonoidów, kwasy aromatyczne (wśród nich związki fenolowe), estry aromatyczne, kwasy alifatyczne, alkohole, ketony, węglowodory, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, enzymy, cukry, aminokwasy, witaminy, białka, olejki eteryczne oraz mikro i makroelementy. – (Farm. Przegl. Nauk, 2009, 8, 24-26)

Kasztanowiec na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Osłabione naczynia krwionośne mogą stanowić przyczynę wielu dolegliwości oraz problemów natury estetycznej – od sińców pod oczami, po rozległe i groźne obrzęki kończyn. Dlatego tak ważna jest profilaktyka naczyniowa. Zanim jednak znajdziemy się pod laserem w gabinecie medycyny estetycznej, warto sięgnąć po naturalne i niedrogie rozwiązania. Jednym z nich są właśnie preparaty na bazie kasztanowca – dostępne w w naszym sklepie – Stragan Zdrowia.

W kontekście dbania o naczynia krwionośne, interesują nas głównie takie składniki, jak escyna oraz flawonoidy. Ich zadaniem jest rozrzedzenie krwi i usprawnienie jej obiegu w organizmie. Efektem jest zmniejszenie tendencji do pojawiania się zakrzepów, poprawa krążenia obwodowego, jak również lepsze ukrwienie tkanek, w tym również skóry.

Rezultatem regularnego stosowania kasztanowca – zarówno w formie suplementu, jak i kosmetyku, może być zatem poprawa wyglądu i zdrowia. Dlatego też preparaty bazujące na tej roślinie przepisuje się podczas leczenia hemoroidów czy zastojów żylnych. Osoby, które mają skórę naczynkową oraz trądzik różowaty, mogą także sięgnąć po kosmetyki na bazie kasztanowca.

Wzmocnienie naczyń krwionośnych prowadzi również do zatrzymania wysięków osocza, które stanowią główną przyczynę obrzęków oraz cellulitu. Dlatego krem pod oczy z ekstraktem z kory kasztanowca może okazać się cudownym sposobem na promienne i otwarte spojrzenie a balsam do ciała poprawi jędrność skóry.

Rozkurczowe działanie kasztanowca

Kwiat kasztanowca zwyczajnego oraz jego kora mogą okazać się pomocne przy bolesnej miesiączce, wymiotach czy biegunce. Wykazują one działanie rozkurczowe, co oznacza ulgę podczas silnych torsji, bolesnej menstruacji czy kolki jelitowej. To naturalny i niezwykle skuteczny sposób na tego typu przypadłości. Ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy dopadnie nas silny skurcz czy zatrucie, warto mieć w swojej apteczce suplement na bazie kasztanowca.

Kasztanowiec – remedium na urazy

Ponieważ kasztanowiec wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, łagodzące oraz usprawniające przepływ krwi, kosmetyki na jego bazie doskonale radzą sobie z urazami, jak guzy czy siniaki. Dlatego podczas rekonwalescencji, związanej np. z dochodzeniem do zdrowia po wypadku, warto stosować preparaty na bazie kasztanowca.

Osoby, które intensywnie trenują także mogą się zainteresować maścią z kasztanowca, dzięki której szybciej uporają się z bólem zmęczonych mięśni, siniakami, obrzękami czy krwiakami. Żel do stóp z kasztanowca odświeży także skórę stóp oraz doda ukojenia np. po ciężkim treningu siłowym.

Niezwykłe właściwości kasztanowca

Wspomniana przez nas escyna z kasztanowca wykazuje szereg niezwykłych właściwości oraz niecodziennych zastosowań. W badaniach przeprowadzonych na początku XXI wieku dowiedziono, że escyna hamuje aktywność proteazy hiV-1. Dodatkowo wykazuje ona działanie przeciwzapalne, hipoglikemizujące czy przeciwwirusowe.

Ponieważ składnik ten w dużym stężeniu znajduje się w korze, nasionach oraz kwiatach kasztanowca, to właśnie te surowce mogą stanowić cenny dodatek do wielu leków, również tych przeznaczonych dla osób zakażonych groźnymi wirusami.

Bibliografia

  • A. Parus, Właściwości farmakologiczne saponin.
  • Ł. Sędek, M. Michalik, Nowe badania nad saponinami ujawniają ich liczne lecznicze właściwości.
  • M. Malinowska, K. Bielawska, Metabolizm i właściwości antyoksydacyjne kumaryn.
  • Ł. Walas, Niezwykła historia zwyczajnego kasztanowca.
  • R. Kubina, A. Kabała-Dzik, R.D. Wojtyczka, E. Szaflarska-Stojko, Przeciwbakteryjne działanie galanginy zawartej w propolisie w stosunku do bakterii Gram-dodatnich.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *