Naturalne sposoby na wzmocnienie płytki paznokcia

Nieregularna powierzchnia płytki paznokcia, łamliwość, brak możliwości zapuszczenia naturalnych pięknych i twardych paznokci. Tego typu problemy zazwyczaj kończą się podobnie – wizytą w salonie manicure. Niestety dzisiaj tego typu usługi rzadko ograniczają się do pielęgnacji a zazwyczaj kończą się warstwą sztucznego tworzywa imitującego paznokieć. Czy istnieją mniej inwazyjne, naturalne metody?

Niezależnie od tego, czy mowa o wypełnieniu żelowym czy hybrydowym, tego typu usługi nie sprzyjają zdrowiu paznokci. Wręcz przeciwnie – chociaż efekt często zapiera dech w piersiach, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Gdy płytka paznokcia jest przykryta twardą warstwą syntetyku, trudno mówić o możliwości jej pielęgnacji.

Latami może się nic nie dziać, by w końcu doszło do grzybicy lub podrażnienia, które nie zostało w porę wykryte. W przypadku zaniedbania naturalnych paznokci i wielomiesięcznego a nawet wieloletniego zalewania ich żelem lub hybrydą, możemy dojść do punktu bez wyjścia. I chociaż wszystko jest dla ludzi, pewnych rzeczy nie należy robić zbyt często.

Hybryda na paznokciach – tylko od święta

Ślub i wesele, rocznica czy inne wielkie wydarzenie – to zrozumiałe, że wówczas mamy ochotę wyglądać wyjątkowo dobrze i decydujemy się na widowiskową stylizację – także paznokci. Chociaż zadbane paznokcie z powodzeniem robiłyby wrażenie z dosłownie lekką powłoką standardowego lakieru, niektórzy potrzebują specjalnego wypełnienia

W takim wypadku decyzja o uzupełnieniu paznokci żelem lub hybrydą jest w jakimś stopniu uzasadniona. Niestety, tendencją stało się noszenie sztucznych paznokci nie tylko od święta. Dla wielu kobiet zalewanie paznokci sztuczną powłoką jest naturalną konsekwencją dbania o siebie. Postaramy się przedstawić nieco inne podejście.

Naturalne paznokcie piękne jak hybrydy

Dlaczego niektórzy mają piękne paznokcie a inni nie mogą własnych zapuścić poza opuszek palca? To prawda, że za kształt oraz grubość paznokci odpowiadają głównie geny. Niemniej, osłabienie płytki zazwyczaj ma związek z jakimś niedoborem w diecie oraz kontaktem z chemicznymi substancjami drażniącymi. Podłożem pogorszenia kondycji paznokci mogą być także różne choroby. Dzisiaj jednak skupimy się na naturalnych krokach pielęgnacyjnych, które przyczynią się do poprawy kondycji a przez to również wyglądu paznokci. 

Najlepiej jest połączyć zdrową i zbilansowaną dietę z dbaniem o paznokcie w naturalny sposób. Ponieważ zdrowie, a z nim także uroda, zaczyna się w naszym brzuchu. Nie sposób jednak oderwać się zupełnie od stosowania kosmetyków, czyli działania zewnętrznego. Żyjąc na co dzień w mieście pełnym zanieczyszczeń, stosując chemię oraz będąc w ciągłym kontakcie z wolnymi rodnikami, po prostu warto dbać o siebie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Dieta na mocne i piękne paznokcie

Dieta jest podstawą pielęgnacji. Bez zadbania o nią, trudno mówić o prawidłowym podejściu do swojego zdrowia oraz urody. Na szczęście coraz większą uwagę przykłada się do kwestii pielęgnacji. Mocne krycie twarzy podkładem powoli odchodzi do lamusa. Zamiast tego kobiety sięgają po lekkie kremy bb oraz podkłady mineralne. Bardzo możliwe, że ten trend już niebawem będzie dotyczyć również kwestii dbania o paznokcie.

W niemal każdym filmie futurystycznym, czyli pokazującym prawdopodobną wersję przyszłego świata, nowoczesne postaci wyglądają naturalnie. Nie posiadają ani mocnego makijażu, ani sztucznych paznokci – chyba, że są to filtry na Snapchata. Jeśli chcesz być w trendzie na 5, 10 lat, lepiej już dzisiaj zadbaj o to, byś nie musiała na dobre uzależnić się od wizyt w salonie kosmetycznym.

Dieta na mocne paznokcie powinna zawierać cenne minerały (krzem, miedź, cynk), witaminy (A, E, C oraz z grupy B) oraz kwasy tłuszczowe: omega 3 i omega 6. W związku z tym, warto jeść dużo orzechów i warzyw, a osoby, które spożywają również produkty odzwierzęce i zwierzęce, mogą sięgnąć po jaja, nabiał, rybie oraz czerwone mięso. Dla zdrowia i pięknego wyglądu paznokci istotne są również produkty białkowe, a ściślej: L-cysteina i L-metionina. Są to aminokwasy biorące udział w procesie syntezy keratyny odpowiedzialnej za twardość płytki

Doskonałym i prostym pomysłem do wdrożenia w codziennym menu jest spożywanie oleju na surowo. Zwłaszcza oliwy z oliwek extra virgin, oleju konopnego oraz oleju lnianego. Do tego celu nie potrzeba wielkiej fantazji kulinarnej. Dobrze jest po prostu nauczyć się zwyczaju jedzenia oleju. Można nim polać sałatkę, pomidory, gotowane warzywa czy mięso. Wiele z nich nie zmieni smaku potrawy lub wręcz przeciwnie, sprawi, że będzie on jeszcze ciekawszy i bardziej wyrazisty.

Dieta to także suplementacja. W szybkiej codzienności, pełnej obowiązków i stresu, nie sposób zadbać o wartość każdego pojedynczego posiłku. Właśnie dlatego warto mieć pod ręką suplementy, które pomogą zbilansować dietę i uzupełnią wszelkie niedobory. W Stragan Zdrowia można znaleźć m.in.: pokrzywę w płynie, witaminę B3 w kapsułkach, skrzyp polny z krzemionką czy kompleksowy suplement na włosy, skórę i paznokcie.

Fundamentem każdej zdrowej diety jest picie dużej ilości wody. Najlepiej tej zawierającej minerały. Warto o tym przypominać, ponieważ w dalszym ciągu wiele osób zaniedbuje ten podstawowy aspekt w codziennym życiu.

Naturalna pielęgnacja paznokci

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele specyfików przeznaczonych do pielęgnacji paznokci. Warto jednak znać także tanie i domowe sposoby na zadbane paznokcie. Większość produktów, które możesz zastosować, znajdziesz w swojej kuchni.

Oliwa z oliwek – odżywia oraz chroni – zarówno paznokcie, jak i skórę wokół nich. 

Soda oczyszczona – zwalcza grzyby, działa antybakteryjnie. Chroni przed łamliwością paznokci spowodowaną osłabieniem ich struktury.

Rumianek – ochrona paznokci przed działaniem drażniących substancji chemicznych.

Skrzyp polny – naturalne remedium na pękanie i uszkodzenia płytki paznokci.

Olej rycynowy – najlepszy naturalny olej, zapewniający trwałość, zwiększający twardość paznokci oraz regenerujący uszkodzone skórki wokół paznokci.

Wbrew pozorom dbanie o piękne paznokcie jest niezwykle proste. Można zauważyć, że wraz z poprawą ich wyglądu, wzmacniają się także włosy oraz poprawia cera. Zdrowa dieta to transakcja wiązana. Zdecydowanie warto się nią zainteresować. Wówczas wizja niepomalowanych paznokci czy wyjścia bez makijażu nie będzie już tak straszna a wręcz może stać się nową rutyną.

Bibliografia

  • Nutrition and nail disease. Clinics in Dermatology. M.W. Cashman,S.B. Sloan 
  • Pleśnice paznokci. P. Krzyściak, K. Talaga
  • Zdrowe włosy, skóra i paznokcie – zalecenia żywieniowe i suplementacja. K. Jachimowicz, D. Lublin 

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *