Likopen – czerwony barwnik

Likopen to naturalny składnik żywności. Działanie przeciwutleniające które jest mu przypisywane,  przyczynia się do zachowania dobrego stanu zdrowia i korzystnie wpływa nasz system odpornościowy. W jakich produktach spożywczych znajduje się likopen? Jaki wpływ ma na nasz organizm?

Jakie produkty są źródłem likopenu?

Likopen to pomarańczowo-czerwonym barwniki, który występuje w postaci naturalnej w owocach i warzywach o czerwonej barwie. Głównym źródłem tego barwnika są pomidory i przetwory pomidorowe. Odgrywając zasadniczą rolę w dostarczaniu tego składnika w naszej diecie, co jest spowodowane ich dużym spożyciem w postaci surowej lub przetworzonej  czyli soki, koncentraty, sosy.

Likopen znajduje się również w morelach, arbuzach, czerwonych grejpfrutach, czerwonej gujawie, niestety spożycie tych produktów jest niewielkie w porównaniu z pomidorami.

Znaczenie dla zdrowia

Ma udowodnione znaczenie w zapobieganiu nowotworom i profilaktyce chorób układu krwionośnego. Chroni również komórki przed przedwczesnym procesem starzenia i ich obumierania. Chociaż wiadomo, że likopen może niszczyć już powstałe komórki nowotworowe, nie wiadomo wciąż, w jaki sposób to robi. Najprawdopodobniej odpowiada za odbudowuje połączenia międzykomórkowe. Zdrowe komórki, gdy odkryją nieprawidłowości w błonie komórkowej, zmuszają ją do autodestrukcji w drodze apoptozy czyli naturalnej ?śmierci? komórki. Komórki nowotworowe, pod wpływem likopenu i być może genów, na które ma on wpływa, odzyskują zdolność odbierania sygnałów o nieprawidłowościach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *