Jak obniżyć ciśnienie krwi odpowiednią dietą oraz stylem życia?

Żyjemy szybko, co nie oznacza, że aktywnie. Jemy tłusto, chociaż głównie siedzimy oraz stresujemy się na potęgę. – Jakie są konsekwencje takiego stylu życia? Coraz większy procent społeczeństwa krajów rozwiniętych mierzy się z problemem otyłości oraz wysokiego ciśnienia krwi. W konsekwencji można stracić nie tylko sprawność fizyczną i umysłową, ale również życie. Dlatego podejmujemy ten ważny temat.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?
 • jakie są możliwe przyczyny wystąpienia nadciśnienia krwi?
 • jaki styl życia reguluje ciśnienie krwi?
 • jakie produkty spożywcze obniżają ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi przekracza normę – co robić?

Dlaczego tak dużo słyszy się o ciśnieniu tętniczym? Jak to możliwe, że styl życia może tak mocno wpłynąć na nasze zdrowie? Żyjemy sobie jak zwykle i nagle okazuje się, że jeden ucisk w klatce piersiowej zwiastuje poważną chorobę. Trudno uwierzyć lekarskim poradom, gdy tak długo mieliśmy się świetnie i nie narzekaliśmy na żadne problemy zdrowotne.

Tymczasem choroby dotyczące układu sercowo-naczyniowego lubią działać gwałtownie i często pozostawiają po sobie ślad. Dlatego lepiej jest działać prewencyjnie. – Ale o co chodzi?

Zdrowe serce kurczy się i rozkurcza od 60 do 80 razy na minutę. Mierząc ciśnienie, mamy więc do czynienia z dwoma parametrami: wyższej wartości przy skurczu serca oraz niższej przy rozkurczu. Pomiar ciśnienia, jaki uznaje się za wzorcowy u dorosłego człowieka, wynosi 120 mm Hg i 80 mm Hg. U wielu osób jednak te pomiary przedstawiają wyższe wartości. Póki nie przekroczą wartości: 140 mm Hg i 90 mm Hg, nie ma powodów do niepokoju.

Co zrobić, gdy wynik przekracza normę? Zdecydowanie należy się udać do lekarza, gdzie zostanie wykonany kolejny pomiar a lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, zaleci mu odpowiednie działania. Często są to dodatkowe badania, czasem wystarczy zalecenie zmiany diety oraz przepisanie odpowiednich leków.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego mogą być mniej lub bardziej poważne – od chwilowego stresu, przez siedzący tryb życia, po poważne choroby np. nerek. Dzisiaj opowiemy więc o tym, jak nie doprowadzić do nadciśnienia tętniczego związanego z nieprawidłowym stylem życia oraz przedstawimy przykładowe produkty spożywcze, które mogą okazać się pomocne podczas leczenia już stwierdzonego nadciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego jest szkodliwe?

Wysokie ciśnienie krwi to jeden z bardziej popularnych problemów w populacji krajów rozwiniętych. Jednocześnie w dalszym ciągu nie każdy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. W dalszym ciągu niektóre osoby, po usłyszeniu od lekarza, że posiadają zbyt wysokie ciśnienie, niewiele zmieniają w swoim życiu.

Kuchnia polska stoi tłustymi potrawami. O ile przed laty, po całodniowej pracy na roli, jedzenie klusek oblanych skwarkami miało uzasadnienie, tak obecnie powinno być rzadkim rarytasem. Niestety, nawet te osoby, które przez cały dzień pracują w trybie siedzącym, lubią zajadać się wszystkim, co tłuste, słone lub słodkie. Do tego dochodzi stres, presja czasu i życie w napięciu. – Jakie mogą być tego konsekwencje?

Wysokie ciśnienie prowadzi do wystąpienia wielu poważnych powikłań, w tym: wylewu, zawału, dusznicy bolesnej czy niewydolności innych narządów, jak choćby nerki. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, że wiele tych przypadłości kończy się radykalną zmianą stanu zdrowia a nawet zgonem.

Właśnie dlatego warto wprowadzić w swoim życiu pewne zmiany, które z jednej strony wcale nie sprawią, że codzienne menu straci smak, a z drugiej strony, wpłyną pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie i sprawność, ale i wygląd. – Co należy zrobić?

Naczelna zasada zdrowego stylu życia – postaw na aktywność fizyczną

Ruch to zdrowie. Zdecydowanie warto o tym pamiętać. Każda forma ruchu jest lepsza, niż jego kompletny brak. Można iść na siłownię, zapisać się na pilates czy boks, ale można również zacząć od regularnych spacerów. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, sprzyja naszemu zdrowiu w sposób wielopłaszczyznowy.

Poza tym, że pozwala ciału się wzmocnić, dodatkowo zapobiega pojawieniu się poważnej nadwagi, jak również pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego, niezależnie od pory roku, warto znaleźć sobie dyscyplinę, dzięki której czujemy się dobrze, będąc w ruchu. Pozwoli to utrzymać motywację do regularnego wysiłku fizycznego.

Dieta a zdrowie serca

W kontekście dbania o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, dużo mówi się o zdrowej diecie. Tutaj przed oczami od razu pojawiają się nam: warzywa, orzechy, kasze oraz tłuszcze roślinne czy ziołowe herbatki na obniżenie ciśnienia krwi. Zdecydowanie jest to prawidłowe skojarzenie, ponieważ zbilansowane posiłki, oparte na wysokiej jakości naturalnych produktach spożywczych, odciążają nasz organizm z nadmiernej pracy.

W konsekwencji, wątroba radzi sobie znacznie lepiej z pozbywaniem się toksyn, jelita na bieżąco dbają o regularne wypróżnianie się a żyły nie są oblepione cholesterolem. Finalnie – nasz organizm faktycznie lepiej funkcjonuje.

Produkty spożywcze obniżające ciśnienie krwi

W kontekście działania prewencyjnego, skoncentrowanego ściśle na temacie nadciśnienia tętniczego, naszą uwagę powinny przyciągnąć tzw. peptydy bioaktywne. – Dlaczego? Wielokrotnie potwierdzono ich korzystne działanie na obniżenie ciśnienia krwi.

Peptydy korzystnie wpływające na układ krążenia to peptydy obniżające ciśnienie krwi (peptydy przeciwnadciśnieniowe), hamujące agregację płytek krwi (peptydy przeciwkrzepliwe), zmniejszające rozpuszczalność cholesterolu, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia absorpcji jelitowej tego związku (peptydy hipocholesterolemiczne). – (I. Szerszunowicz)

Peptydy przeciwnadciśnieniowe, czyli tzw. inhibitory ACE, naturalnie występują w białkach żywności. Ich bogatym źródłem są niektóre produkty zwierzęce i odzwierzęce, np. mięso tuńczyka czy białko mleka. Potwierdzono jednak, że roślinne artykuły spożywcze również mogą stanowić cenne źródło inhibitorów ACE.

Badania wykazały, że podczas trawienia białek soi w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt, powstawały peptydy o sekwencjach np. VLIVP, YLAGNQ, FF które wyraźnie hamowały działanie konwertazy angiotensyny. Obecność peptydów inhibitorów ACE potwierdzono również w szpinaku. – (J. Borawska, M. Darewicz, A. Iwaniak, P. Minkiewicz)

Okazuje się, że niekwestionowanym zwycięzcą, w kontekście źródła pochodzenia wspomnianych peptydów, są artykuły oparte na fermentowanym mleku Calpis i Evolus. Peptydy te można znaleźć w niektórych serach, np. cheddar czy jogurtach z dodatkiem kultur Lactobacillus acidophilus.

Wszelkich tego typu artykułów warto szukać w sprawdzonym sklepie ze zdrową żywnością.

Bibliografia

 • I. Szerszunowicz, Wpływ peptydów bioaktywnych uwalnianych z białek mleka krowiego na układ krwionośny.
 • P. Sicińska, E. Pytel, A. Maćczak, M. Koter-Michalak, Zastosowanie różnych suplementów diety w zespole metabolicznym.
 • J. Borawska, M. Darewicz, A. Iwaniak, P. Minkiewicz, Biologicznie aktywne peptydy pochodzące z białek żywności jako czynniki prewencji wybranych chorób dietozależnych.
 • E. Gajda, Fitoterapia i dieta w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Wika pisze:

  Zgadza się. Jesli ktoś choruje na nadciśnienie konieczne jest totalne przewartościowanie pewnych rzeczy w tym najwazniejsza zmiana diety i aktywnośc fizyczna. Poza tym wazne jest kontrolowanie wyników. Dlatego nawet aktualnie laboratorium diagnostyki przypomina w akcji zdrowy start na wiosnę w pakiecie rozszerzonym, by sprawdzać wyniki i ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Akcja trwa do 10 czerwca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *