Sok z rokitnika wzmocni skórę i organizm
Rokitnik zwyczajny to ciernisty krzew o drobnych, żółtopomarańczowych owocach. Te soczyste pestkowce zawierają kompozycję witamin bezcennych dla skóry i ogólnie korzystnie oddziałujących na organizm. Szczególnie cennym surowcem leczniczym jest sok z rokitnika, pozyskiwany z owoców krzewu, ponieważ jego regularne picie korzystnie wpływa na urodę i zdrowie.
W Polsce rokitnik zwyczajny rośnie na terenach nadmorskich. Lubi piaszczyste gleby, dlatego spotkać go można przede wszystkim na wydmach, gdzie tworzy gęste zarośla. Trudno go nie rozpoznać, ponieważ bardzo charakterystyczny krzew osiągający nawet do 6 m wysokości, o małych, aromatycznych, kwaskowatych owocach. Roślina jest nie tylko niezwykle dekoracyjna, przede wszystkim stanowi źródło cennych składników.
Siła witamin
Rokitnik doceniono już w medycynie tybetańskiej. W rękopisach z VII wieku znajdziemy zdrowotne receptury bazujące na jego owocach. Ceniono go za korzystny wpływ na odporność organizmu i urodę, dlatego że zawiera przede wszystkim witaminy C, E i A oraz silne antyoksydanty w bardzo korzystnych dla organizmu proporcjach.
Dowiedziono, że kombinacja witamin C, E i A ma zbawienny wpływ na stan skóry i regenerację tkanek. Witamina C odgrywa kluczową rolę w syntezie kolagenu, w walce z zakażeniami, w jelitowym wchłanianiu żelaza. Wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje tworzenie się sińców, przyśpiesza gojenie się ran.
Witamina C w połączeniu z witaminą E i A stanowią zespół współdziałających naturalnych przeciwutleniaczy, pozwalających zachować młodość, nadających gładkość i elastyczność skórze, wspomagających organizm w usuwaniu wolnych rodników. Pomagają regenerować skórę wystawioną na działanie promieni UV, wzmacniają funkcjonowanie układu krwionośnego, korzystnie oddziałują również na włosy i paznokcie.
Sok z rokitnika, a w zasadzie sam owoc ma bardzo wysoką zawartość witaminy C, średnio to 200-600mg w 100g (czyli 10 razy więcej niż w cytrynie). Owoce rokitnika pochodzące z gór Europy Środkowej mają jej jeszcze więcej nawet 1100mg, ponieważ w tamtejszych warunkach witamina C jest najsilniej asymilowana.
Ponadto w owocach rokitnika odkryto aż 18 aminokwasów, 24 pierwiastki ( w tym żelazo, mangan, bor, krzem), 22 kwasy tłuszczowe (znany z dobroczynnego wpływu na skórę kwas palmitynowy, kwas palmitooleinowy i kwas olejowy).
Sok z rokitnika regularnie pity, dzięki zawartym w nim aktywnym substancjom, bardzo wszechstronnie oddziałuje na organizm. Przede wszystkim:
- wyraźnie poprawia stan skóry, która staje się gładsza, bardziej jędrna i napięta; daje też dobre efekty przez cerze trądzikowej, zaś przy cerze suchej pomaga stosowany zewnętrznie olej z rokitnika;
- opóźnia powstawanie zmarszczek;
- zapobiega pękaniom naczynek krwionośnych; skuteczny przy tzw. cerze naczynkowej i skłonnościach do żylaków; usprawnia pracę układu krwionośnego;
- zapobiega stanom zapalnym i infekcjom;
- obniża poziom cholesterolu;
- zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów;
- korzystnie wpływa na system nerwowy i układ trawienny;
- zapewnia skórze naturalną ochronę przeciwsłoneczną.
Na zdrowie i urodę
Sok z rokitnika można pić sam – zalecana dawka to 2 razy dziennie po 25ml pół godziny przed posiłkiem. Może też być składnikiem odżywczych i wzmacniających koktajli. Oto kilka naszych propozycji:
Koktajl na kąpiele słoneczne
Idealna propozycja na lato. Koktajl pijemy dwa razy dziennie. Szczególnie w upalne dni, gdy wystawiamy się na słoneczne promienie, ponieważ wzmacnia od środka naszą skórę, która wystawianą jest na działanie promieni UV i pozwala zachować ładną, zdrową opaleniznę.
Na 1 porcję:
- 150ml soku z marchewki
- 25ml gotowego soku z rokitnika
- 2 świeże morele
- kilka kropel oliwy z oliwek
Wszystkie składniki miksujemy w blenderze.
Koktajl na wzmocnienie naczyń krwionośnych
Koktajl o bardzo dużej zawartości witaminy C. Polecany szczególnie osobom o skłonności do pękających naczynek krwionośnych, żylaków, pajączków na skórze. Warto popijać w czasie upałów i po wysiłku fizycznym.
Na 1 porcję:
- 2 garście czarnych porzeczek (najlepiej świeżo zerwanych z krzaka witamina C z porzeczek szybko się utlenia)
- 25ml gotowego soku z rokitnika
- garść truskawek
- szklanka soku jabłkowego lub winogronowego
- w razie potrzeby: miód lub ksylitol do smaku
Miksujemy w blenderze. Pijemy powoli, małymi łyczkami.
Muszę spróbować soku z rokitnika, bo do tej pory piłam tylko soki z warzyw wg. porad https://terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Myślę, że takie urozmaicenie sokiem z rokitnika dobrze mi zrobi. Szkoda, że rokitnik jest mało dostępny w odróżnieniu od warzyw i owoców.
Zupełnie o nim zapomniałam! Kiedyś dostałam herbatę z rokitnika, pamiętam że była przepyszna… tylko czy w takiej formie (zaparzonej) rokitnik ma jeszcze dobroczynne właściwości?
Jeżeli to jest susz rokitnika to oczywiście wspiera organizm. Natomiast sok jest skondensowaną wersją i tutaj faktycznie stosując regularnie można zobaczyć efekty.
Muszę w końcu spróbować! 🙂
haha koniecznie 😉
Soku z rokitnika jeszcze nie piłam, a tyle ma cudownych właściwości! Czas nadrobić zaległości, tym bardziej, że mam właśnie cerę naczynkową, więc mam nadzieję, że trochę pomoże 🙂
Czy mozna pic sok z rokitnika i sok z granatu tego samego dnia?
a mnie zastanawia co daje lepsze efekty podczas stosowania sok czy olej?