Filtry przeciwsłoneczne w olejach naturalnych

Istnieje wiele kosmetyków, które pomagają chronić skórę przed promieniowaniem UV. Filtry przeciwsłoneczne znajdziemy również w niektórych naturalnych olejach.

Na rynku mamy obecnie dwa rodzaje preparatów zabezpieczających przed negatywnym działaniem słońca – bazujące na filtrach chemicznych oraz mineralnych. Chociaż chronią przed słońcem, mają również swoje minusy. Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków zawierających tzw. filtry chemiczne, które  przenikające przez naskórek wnikają do krwiobiegu, zachowując się w organizmie jak hormony. W swoim składzie zawierają też wiele wspomagających substancji i konserwantów, które mogą powodować uczulenia. Nie powinny ich używać przede wszystkim dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące i alergicy. Im poleca się preparaty z filtrami mineralnymi, choć i one nie są wolne od wad. Zazwyczaj dość ciężko się rozsmarowują, zostawiają na skórze białą warstwę, mogą również zapychać pory i przez to powodować wypryski.

Delikatna skóra wymaga naturalnej pielęgnacji. Foto: Leo Rivas Unsplah

Naturalna ochrona przed słońcem

Filtry przeciwsłoneczne możemy jednak znaleźć również w naturze, przede wszystkim w olejach uzyskanych z niektórych roślin. Ich ogromną zaletą jest to, że nie tylko chronią przed słońcem, ale jednocześnie pielęgnują i odżywiają skórę, wzmacniając ją dodatkowo w czasie słonecznych kąpieli. Neutralizują także wolne rodniki wytwarzane podczas opalania.

Trzeba jednak zastrzec, że filtry pochodzenia roślinnego zazwyczaj nie odznaczają się bardzo wysokim SPV. Dlatego zaleca się raczej stosować je uzupełniająco np. z kosmetykami na bazie filtrów mineralnych. Są dobrym rozwiązaniem w tych godzinach, w których słońce nie operuje najmocniej, czyli przed południem albo w godzinach popołudniowych. Mogą być ratunkiem dla alergików, którzy nie tolerują substancji dodawanych do kosmetyków. Naturalne oleje nie dość, że nie uczulają, to jeszcze wspomagają skórę w łagodzeniu objawów alergii i stanów zapalnych. Osoby zmagające się z trądzikiem, skłonnością do powstawania zaskórników czy suchą skórą często reagują na kosmetyki przeciwsłoneczne nasileniem patologicznych objawów. Aby nie musiały z tego powodu rezygnować z przebywania na słońcu, mogą bezpiecznie sięgnąć po naturalne oleje.

Pielęgnacja i ochrona w jednym. Lubimy takie rozwiązania! Foto: Laura Marques Unsplah

Malina, marchew i pszenica kontra słońce

Choć oleje naturalne zazwyczaj nie cechują się wysokim SPV są jednak wyjątki. Stwierdzono, że wśród produktów roślinnego pochodzenia najwyższą ochronę przeciwsłoneczną wykazują:

  • olej z pestek malin (SPV 30-50) – o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym, łagodzącym, wspomagającym produkcję kolagenu i elastyny, o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających;
  • olej z nasion dzikiej marchewki (SPV 38-40) – działający regenerująco i przeciwstarzeniowo, łagodzący oparzenia i poprawiający ogólną kondycję skóry;
  • olej z kiełków pszenicy (SPV 20) – wygładzający, chroniący skórę przed utratą wilgoci, opóźniający procesy starzenia.

Cud malina! 😉 Foto: Pexels

 

Ochrona i pielęgnacja

Pozostałe oleje odznaczają się SPV na średnim i niskim poziomie, warto jednak z nich korzystać ze względu na ich walory pielęgnacyjne. Filtry przeciwsłoneczne znajdują się w takich produktach jak:

  • olej sojowy (SPV 10) – zapobiegający utracie wilgoci,
  • masło shea (SPV 10) – poprawiające elastyczność skóry,
  • olej kokosowy (SPV 4-10 ) – zmiękczający, zapobiegający utracie wilgoci, działający antybakteryjnie,
  • olej rycynowy (SPV 8) – łagodzący i regenerujący,
  • oliwa z oliwek (SPV 8) – ujędrniająca, działająca przeciwstarzeniowo, nawilżająca,
  • olej z orzechów macadamia ( SPV 6) – o silnym działaniu antycellulitowym, zmiękczający i nawilżający,
  • olej ze słodkich migdałów (SPV 6) – wygładzający i regenerujący,
  • olej arganowy (SPV 6) – przeciwzmarszczkowy, łagodzący trądzik,
  • olej konopny (SPV 6) – regenerujący, zawierający silne przeciwutleniacze,
  • olej sezamowy (SPV 4) – nawilżający, oczyszczający skórę z toksyn,
  • olej z awokado (SPV 4) – odżywczy, nawilżający, o właściwościach przeciwzapalnych,
  • olej z orzechów laskowych (SPV 3-4) – przyśpieszający regenerację skóry, wzmacniający.

Wartości SPV poszczególnych produktów mogą się różnić w zależności od źródła pochodzenia i procesu produkcji. Warto wybierać oleje nierafinowane, bo zachowują one najwięcej dobroczynnych właściwości. Warto z nich korzystać nie tylko dla ochrony przed promieniami UV, ale również dla wzmocnienia, odżywienia i regeneracji skóry po wystawianiu jej na słońce.

Nasza porada – możemy użyć naturalnych olejów pod kosmetyki bazujące na filtrach mineralnych, które dzięki temu będą łatwiej i bardziej równomiernie rozprowadzały się na skórze. Zapewni to nie tylko skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, ale również odżywienie skóry w czasie opalania i ładną, delikatną opaleniznę bez przebarwień.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *