Czym zajmuje się chirurg ogólny?
Chirurg ogólny w trybie ambulatoryjnym zajmuje się usuwaniem żylaków kończyn dolnych, zmian skórnych, wrośniętych paznokci, przepuklin i wielu innych schorzeń. Lekarz ten udzielania doraźnej pomocy w stanach zagrożenia życia, np. przy rozległej ranie po urazie czy ataku wyrostka robaczkowego. Dowiedz się więcej na temat zakresu obowiązków chirurga ogólnego.
Chirurg ogólny – co to za lekarz?
Chirurg ogólny zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek miękkich – skóry i tkanki podskórnej, mięśni, narządów układu trawiennego, klatki piersiowej, pęcherza moczowego, brzucha, szyi. W zakresie jego obowiązków znajduje się postępowanie przed- i pooperacyjne. Na konsultację do chirurga ogólnego należy się zgłosić celem zaplanowania procesu leczniczego na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wyników badań. Kompetencje chirurga ogólnego, poza przygotowaniem i wykonaniem operacji, obejmują kontrolę gojenia się ran i specjalistyczną zmianę opatrunków. Po zakończonym leczeniu w jego gabinecie odbywa się ewentualne zdjęcie szwów.
Czym zajmuje się chirurg ogólny?
Chirurg ogólny przeprowadza przede wszystkim planowane zabiegi w znieczuleniu ogólnym w obrębie ścian i narządów jamy brzusznej. Jednak posiadane przez tego specjalistę szerokie umiejętności pozwalają na udzielenie pomocy w stanach nagłych – wypadkach i urazach. Lista zadań wykonywanych przez chirurga ogólnego jest bardzo długa. Znajdują się na niej m.in.:
- przeprowadzenie drobnych zabiegów, np. zszycie czy oczyszczanie ran, nacięcie ropnia,
- usunięcie wyrostka robaczkowego,
- usunięcie zmian skórnych i tkanki podskórnej, np. włókniaków, brodawek, tłuszczaków, kaszaków,
- usunięcie pęcherzyka żółciowego,
- leczenie wrastających paznokci, odcisków, kłykcin, ganglionów,
- wycięcie tarczycy,
- zaopatrywanie oparzeń i odmrożeń,
- zaopatrywanie owrzodzeń i odleżyn,
- usunięcie przepukliny pachwinowej, udowej, kresy białej, pępkowej,
- leczenie zabiegowe żylaków kończyn dolnych,
- zabiegi z zakresu proktologii, np. operacja szczeliny odbytu czy hemoroidów – żylaków odbytu,
- usuwanie ciał obcych wbitych w tkanki,
- monitorowanie gojenia się ran pooperacyjnych,
- torakotomia zwiadowcza – obecnie rzadko praktykowana procedura chirurgiczna, która polega na otwarciu ściany klatki piersiowej, aby zapewnić dostęp do narządów położonych w jej wnętrzu – płuc, serca, przełyku, tchawicy, przepony,
- tracheostomia – otolaryngologiczny zabieg otwarcia przedniej ściany tchawicy, podczas którego do światła dróg oddechowych wprowadzana jest rurka umożliwiająca prowadzenie wentylacji płuc,
- leczenie urazów, np. nastawianie, zakładanie i zdejmowanie gipsu.
Jak widzisz w pewnych okolicznościach zabiegi z zakresu gastrologii, kardiochirurgii, dermatologii czy ortopedii mogą być przeprowadzane przez jedną osobę – chirurga ogólnego. Jednakże w praktyce klinicznej dąży się do tego, aby daną procedurę realizował chirurg posiadający specjalistyczne przeszkolenie.
Najnowsze komentarze