Masło Ghee – inne niż wszystkie

Masło klarowane Ghee

Masło Ghee (wymawiaj: gi) jest jednym z podstawowych tłuszczów zalecanych przez ajurwedę. Zazwyczaj w dietetyce spotkamy się raczej z tym, że jesteśmy zachęcani do tłuszczy pochodzenia roślinnego czyli nienasyconych. I takie też są zalecenia w ajurwedzie, wyjątkiem jest ghee.

Co jest takiego niezwykłego w tym rodzaju tłuszczu?

Ghee nazywane jest „płynnym złotem”. Uważane za najzdrowszy tłuszcz jadalny, niemalże za eliksir życia, który ma właściwości odmładzające. W kuchni ajurwedyjskiej stosuje się ghee do pieczenia, smażenia i gotowania. Ważną zaletą tego tłuszczu jest to, że nie przypala się, nie dymi i nie jełczeje. W medycynie ajurwedyjskiej ghee traktowany jest jako nośnik dla rozmaitych ziół leczniczych ponieważ dzięki niemu substancje lecznicze ziół docierają do odpowiednich miejsc w tkance. Według ajurwedy, choroby zaczynają się w tkance więc dostarczanie jej wartości odżywczych jest bardzo istotne, bo wpływa bezpośrednio na jej wzmocnienie.

Masło ghee pobudza układ trawienny ( w języku ajurwedyjskim możemy spotkać się z określeniem, że wzmaga ogień trawienia czyli „agni”), ale robi to w wyjątkowy sposób, dzięki temu poprawia nasz metabolizm. W związku z tym ciało utrzymuje prawidłową dla siebie wagę (osoby z nadwagą tracą na wadze, a osoby z niedowagą poprawiają wagę).

Kolejny ważną wartością tego tłuszczu jest to, że nie obciąża wątroby, a wręcz wspiera ją w jej działaniu. Ghee niesie ulgę przy utrzymującej się gorączce, przewlekłej anemii oraz oczyszcza organizm z toksyn. Zaleca się spożywanie ghee osobom cierpiącym na chroniczny kaszel, mającym problemy z wrzodami żołądka i jelit. Ponadto ghee działa jak wewnętrzny kosmetyk, ponieważ utrzymuje elastyczność stawów. Warto skorzystać z jego właściwości jeśli cierpimy na strzelające stawy. Ghee stosowany zewnętrznie leczy rany. Dba o zdrowe oczy i skórę. Według ajurwedy ghee poprawia pamięć, podwyższa inteligencję i zwiększa zdolność szybkiego myślenia. Wpływa na układ nerwowy. Po kilku dniach regularnego spożywania zaczynamy odczuwać jego kojący wpływ na nasz stan psychiczny. Jest traktowane jako środek hamujący przedwczesne starzenie się (rasayana).

Jak powstaje masło ghee?

Masło ghee powstaje ze zwykłego masła poprzez jego powolne podgrzewanie, w efekcie czego otrzymujemy czysty tłuszcz mleczny, który możemy wykorzystać w kuchni jak i w kosmetyce. Masło sklarowane to masło, które zostało oczyszczone (w procesie podgrzewania) z białek, cukrów, wody i innych cząsteczek stałych.

Dobre dla alergików

Może być on stosowany przez alergików, m.in osoby, które nie tolerują mleka krowiego dzięki usunięciu z niego zbędnych substancji. Masło po sklarowaniu bowiem nie zawiera ani laktozy, ani kazeiny. Warunkiem jest jednak poprawnie przeprowadzony proces klarowania!

Smak

To ucieszy wszystkich dla których w kuchni ważny jest smak. Masło klarowane zmienia smak potraw. W jego smaku możemy wyczuć delikatny aromat przypominający smak orzechowy. To prosty dodatek, który pogłębia aromat potraw, a do tego jest zdrowy, bo pozwala wniknąć wartością odżywczym do tkanek, czyli pomaga absorbować wartości odżywcze.

Ghee wspaniale podkreśla smak potraw. Foto: Brooke Lark

Trwałość

Masło po sklarowaniu posiada stosunkowo długi okres trwałości. Ghee nie zawiera w sobie wody, co powoduje, że można go przechowywać w temperaturze pokojowej bez obaw o to, że się popsuje.

Wydajne

1 łyżka ghee odpowiada 4 łyżkom oleju.

Odporne na wysoką temperaturę

Ogromną zaletą ghee jest to, że uzyskuje ono wysoką temperaturę dymienia co oznacza, że można je podgrzewać do 250 stopni Celsjusza. Jest to duży wyjątek w świecie tłuszczy. Najlepsze oliwy można podgrzewać do max. 210 stopni Celsjusza.

Ghee doskonale nadaje się do pieczenia, smażenia, gotowania. Foto: Caroline Attwood

Masło klarowane możesz kupić albo zrobić

Jeśli chcesz zrobić masło sklarowane w domu. Podajemy przepis poniżej.

Przepis na domowe masło klarowane

Przygotuj:

 • Garnek o grubym dnie
 • Masło o minimalnej zawartości tłuszczu 82 % bez żadnych dodatków np. soli. Najlepiej sklarować od razu 4 – 5 kostek
 • Ceramiczny pojemnik w którym będziecie przechowywać masło po sklarowaniu
 • Gaza/ sitko o drobnych oczkach
 1. Włóż do garnka masło i gotujemy bez przykrycia na wolnym ogniu.
 2. Nie zbieraj piany, nie mieszaj. Bądź tylko uważny i słuchaj. Masło będzie wydawać różne „dźwięki” będzie strzelać, bulgotać itp. Jeśli dźwięki ucichną Twoje mało jest gotowe. Jeśli boisz się jednak, że się przypali możesz od czasu do czasu pomieszać. Szum, który pojawi się zniknie w trakcie klarowania.
 3. Na dnie garnka będzie przypalony, brązowy osad. To naturalne zjawisko, wytrącania się z masła tego wszystkiego, co nie jest tłuszczem.
 4. Gotowe ghee powinno być przezroczyste i mieć złoty kolor. Nie do końca sklarowane masło jest bardziej żółte niż złociste. Gdy jednak przytrzymamy masło zbyt długi będzie ono miało ciemnopomarańczowy kolor, lekko przypalony zapach i ciemnobrązowy, przypalony osad na dnie garnka. Pod koniec klarowania trzeba być czujnym ponieważ można łatwo przegapić moment, kiedy masło już jest dobre.
 5. Kiedy masło jest gotowe ściągnij je z kuchenki. Uzyskane ghee przelewamy do ceramicznego pojemnika, przecedzając przez gazę, aby osad nie przedostał się do wykrystalizowanego oczyszczonego masła.Można je też odstawić i kiedy zanieczyszczenia opadną na dno delikatnie przelać czyste masło. Odstawić do ostygnięcia.

Wskazówki: 1 kg masła klarujemy około 30 minut

Ciekawe czy stosujecie ghee w swojej kuchni, czy dopiero sprawdzicie jego zalety?

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Aleksandra pisze:

  Jesteś jak encyklopedia, ale tym razem wiedziałam co to ghee 🙂

 2. blogierka pisze:

  Oo, bardzo dziękuję za ten wpis :D.

 3. Agata pisze:

  Masło klarowane bardzo sobie cenię i używam w kuchni.

 4. Kamka pisze:

  Coś o nim słyszałam, ale nigdy nie próbowałam.

 5. weronika pisze:

  Pierwszy raz słyszę o czymś takim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *