Graviola – wzmacniająca i przeciwnowotworowa

Graviolę naukowcy okrzyknęli nadzieją na raka. Odkryto w niej acetogeniny annonaceowe ? substancje, które potrafią skutecznie unieszkodliwiać tkanki nowotworowe. Niezależnie prowadzone badania wykazały, że związki zawarte w gravioli radziły sobie nawet z przypadkami nowotworów opornych na standardowe metody leczenia.

Nadzieja w wiecznie zielonej roślinie

U nas nazwa graviola brzmi egzotycznie, jednak w krajach Ameryki Południowej to roślina dobrze znana i stosowana w medycynie od przeszło tysiąca lat.  Annona muricata czy też flaszowiec miękkociernisty, bo tak brzmi jej fachowa nazwa, to niewielkie, wiecznie zielone drzewo, o dużych owocach kształtem przypominających serce. Od wieków w celach leczniczych wykorzystywano różne części tej rośliny ? korę, liście, korzenie, owoce i ich nasiona, żywicę. Leczono nimi choroby serca, astmę, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, biegunki, skutecznie też zwalczano pasożyty. Kora, korzenie i liście obniżają ciśnienie, mają właściwości uspokajające, pomagają przy gorączce, nadciśnieniu, bólach reumatycznych. Prawdziwym przełomem okazało się jednak odkrycie w liściach gravioli substancji o silnie przeciwnowotworowym działaniu.

 Graviola kontra nowotwory

 Kiedy wzięto graviolę pod lupę, odkryto w niej substancje o rzadko spotykanym w naturze potencjale przeciwnowotworowym.  Co ciekawe te same związki zostały odkryte przez trzy niezależne od siebie grupy naukowców. Ich badania doprowadziły do tych samych wniosków ? zawarte w gravioli acetogeniny annonaceowe skutecznie poskramiają komórki rakowe i nie dopuszczają do ich rozprzestrzeniania się. Okazało się, że już przy bardzo niskich dawkach substancje potrafią hamować zmiany nowotworowe. Acetogeniny działają jak inhibitory procesów enzymatycznych zachodzących w błonach komórek rakowych, jednocześnie jednak oszczędzają zdrowe komórki. Późniejsze badania również potwierdziły, że zatrzymują one rozwój nowotworów, bez uszkadzania zdrowych tkanek.

Do tej pory przebadano skuteczność związków występujących w gravioli przy nowotworach płuc, jajnika, piersi, prostaty, trzustki, wątroby, jelit, pęcherza i skóry. Badania kliniczne nadal trwają i dają zielone światło dla poszukiwań skutecznego leku na raka.

Pij na zdrowie! Foto: Zino De Groot

Graviola profilaktycznie

 Graviloę ceniono jeszcze zanim odkryto w niej związki przeciwnowotworowe. Dzięki jej przeciwbakteryjnemu i wzmacniającemu działaniu była stałym składnikiem diety mieszkańców Peru, z czasem również mieszkańców innych krajów Ameryki Południowej. Owoce spożywano w ich naturalnej formie, a także w postaci suszonej. Pozostałe części rośliny, jak liście czy korę, stosowano leczniczo na określone dolegliwości.

Ekstrakt z gravioli można przyjmować również w postaci kapsułek ? profilaktycznie 1-2 tabletki dziennie. Dawkowanie w konkretnych przypadkach powinno być uzgodnione z lekarzem.

Sok z gravioli ma przyjemny, ananasowy posmak i może być przyjmowany zarówno leczniczo, jak i jako dodatek do napojów i potraw, np. owsianki, sosów do sałatek, koktajli.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. karolina pisze:

  Nigdy nie miałam okazji próbować, jednak skoro Graviola ma działanie przeciwnowotworowe, to poczytam więcej na ten temat. Moja mama od kilku lat choruje na nowotwór krwi, musze jej podsunąc ten artykuł.

 2. Edyta pisze:

  Nie znam Graviola, ciekawy wpis. Dobrze poszerzać nasza wiedzę! Dzieki za dobry wpis!

 3. blogierka pisze:

  Nie znałam wcześniej tego owocu. Dzięki za edukację 🙂

 4. sarwal pisze:

  Jak sok z gravioli może nie mieć konserwantów. Sztuczna wit, C askorbinian sodu składnik soku z gravioli jest konserwantem. Wszystkie soki na których pisze „bez konserwantów” i z dodatkiem vit C, to jest ta trucizna na bakterie, askorbinian sodu, nie kisną bo sztucznych witamin nie jedzą bakterie a są zabijane a człowiek od razu nie padnie ale traci obronność organizmu. Obecnie wielu lekarzy z powołania którzy chcą naprawdę leczyć a nie nabijać sobie kabzę i firmom farmaceutycznym podważają przyjęte alternatywy lecznictwa, głoszą już wprost że w leczeniu raka chemioterapia i radioterapia zabije ale i człowieka. Askorbinian sodu który zabije wirusy grypy wydaje się pozornie zbawienny. Raka też wyleczy. Jacyś tam amerykańscy lekarze leczą raka bombowymi ilościami askorbinanu sodu i szczycą się że wyleczyli rakowca nie stosując radio i chemioterapii. Nawet tę sztuczną witaminę wstrzykują w żyły. Zatrują raka podobnie jak chemioterapią. A co z człowiekiem ? jak zniesie takie bombowe ilości sztucznej witaminy C?.. z pewnością to krótkotrwały sukces jak w przypadku raka leczonego tą czy inną chemią…

 5. swietka pisze:

  Pierwszy raz zetknęłam się z graviolą 7 lat temu, koleżanka przysłała z Peru, od tego czasu profilaktyczne stosuje. (nowotwór piersi)

 6. kleo pisze:

  Ale ponoć jak piszą antyrakowe są tylko sproszkowane liście w wyciągach alkoholowych. Czyli że trzeba by zrobić nalewkę tylko nie wiadomo w jakich proporcjach i jak dawkować.

 7. Marta pisze:

  Profilaktycznie czyli jak i co

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *