Dieta wegetariańska i produkty wegańskie – sposób na zdrowie i długie życie.

W ostatnich latach coraz bardziej dostrzegamy tendencję do podejmowania przez ludzi wyzwań dietetycznych. Bardzo popularna jest dieta wegetariańska, którą wiele osób wybiera ze względów światopoglądowych, jednakże warto przyjrzeć się również korzyściom zdrowotnym, jakie niesie za sobą dieta oparta wyłącznie o produkty wegetariańskie.

Stosowana jest często profilaktycznie, ale także leczniczo – w przebiegu niektórych schorzeń, które łagodzą się lub wręcz wycofują pod wpływem produktów wegetariańskich. Sprawdź, jakie korzyści możesz mieć ze stosowania diety bezmięsnej i znajdź swój sposób na zdrowsze, dłuższe życie.

1. Dieta wegetariańska i wegańska – z czym to się je?

2. Produkty wegetariańskie i produkty wegańskie: zamienniki tradycyjnych składników.

3. Prawidłowe bilansowanie diety, czyli w jaki sposób dobierać produkty wegańskie i wegetariańskie.

Dieta wegetariańska i wegańska – z czym to się je?

Dieta wegetariańska wyklucza pokarmy mięsne, a w zamian za to kładzie nacisk na produkty wegetariańskie, tj.: rośliny, orzechy, grzyby, nasiona nasion strączkowych, oleje roślinne. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, a każda z nich eliminuje z diety dodatkowo niektóre grupy produktów.

Jednym z rodzajów diety wegetariańskiej jest weganizm. Polega on na stosowaniu diety opartej wyłącznie o produkty wegańskie, a mianowicie: wyklucza spożywanie nie tylko mięsa, ale również ryb, owoców morza, a także wszelkich produktów pochodzących od zwierząt lub przez nie wytwarzanych. Takie produkty to np. miód, żelatyna lub jajka. Jak widać – dieta wegańska jest bardziej restrykcyjna i wymagająca, niż wegetariańska, ale łatwość zaopatrywania się w produkty wegetariańskie i w produkty wegańskie sprawia, że warto wziąć pod uwagę wypróbowanie nowego stylu życia i przysłużenie się swojemu zdrowiu.

Produkty wegetariańskie i produkty wegańskie: zamienniki tradycyjnych składników.

Najbardziej problematyczną kwestią, która nurtuje osoby dopiero wchodzące w świat wegetarianizmu, jest zdobycie umiejętności zastępowania sobie tradycyjnych składników przez produkty wegetariańskie. Nie jest to tak trudne, jak się wydaje! Oto niektóre propozycje:

  • Mleko i nabiał krowi czy owczy można z powodzeniem zastąpić roślinnymi odpowiednikami. Najbardziej uniwersalne jest mleko kokosowe – nadaje się do zabielania, zagęszczania potraw, a porządnie ubite pozwoli nam delektować się pyszną bitą śmietaną kokosową. 
  • Mięso – powstało mnóstwo zamienników, które do tego stopnia przypominają smakiem mięso, że wytrawni smakosze wołowiny nie potrafią dostrzec różnicy. Można do tego wykorzystać tofu, cieciorkę, soczewicę, a nawet fasolę. Odpowiednie przyprawy i sposób obróbki zagwarantują mięsny smak bez grama białek zwierzęcych.
  • Słodycze to często prawdziwy nałóg. Je również można z powodzeniem zastąpić zdrowszymi odpowiednikami, opartymi o produkty wegetariańskie. Są zdrowsze, ponieważ najczęściej nie zawierają tyle cukru, a także eliminują prozapalny nabiał, którego mnóstwo znajdziemy w słodkościach tradycyjnych. 

Prawidłowe bilansowanie diety, czyli w jaki sposób dobierać produkty wegańskie i wegetariańskie.

Liczne obserwacje wskazują na fakt, że osoby stosujące dietę wegetariańską są mniej narażone na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, a także chorobę niedokrwienną serca. Podstawową zasadą, jakiej należy się trzymać, ograniczając swoje posiłki do tych zawierających wyłącznie produkty wegetariańskie, jest odpowiednie zbilansowanie posiłków. Pozwoli to uniknąć niedoborów w organizmie, a co za tym idzie – wykorzystać cały potencjał zdrowotny diety wegetariańskiej. Bardzo istotne jest pamiętanie o uzupełnianiu białka, którego głównym źródłem jest mięso.

Dobrze dobrane produkty wegetariańskie uzupełniają zapotrzebowanie organizmu na białko, a także dostarczą wszystkich niezbędnych składników, byś mógł cieszyć się nowym stylem żywienia w pełni zdrowia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *