Na ratunek żyłom – Arnika górska

Arnika

 

Arnika górska dziko występuje w Europie środkowej i zachodniej, czasami w południowej. Bardzo rzadko znaleźć ją można na niżu – często w górach. W Polsce można ja napotkać w Sudetach i Bieszczadach. Rośnie na polanach, porębach i skrajach lasów.

Arnika ma pojedyncza łodygę, na której rośnie od 2 do 4 liści łodygowych. Na szczycie osadzony jest szczytowo spory kwiat. Kwiaty są koloru złocistożółtego. Liście odziomkowe odwrotnie lub podłużnie jajowate, zebrane w rozetkę. Owocem jest szorstko owłosiona niełupka. Roślina ta podlega całkowitej ochronie.

Arnika górska występuje w Polsce pod nazwami: arnika, kupalnik, pięciornik górski, pomornik lekarski, anielskie ziele, korzeń maciczny, wilcze ziele, tranek angielski, drzewojad, omieg, pomórnik, tran, wierzkowisko.

arnika górska

Arnika górska

Zastosowanie

Kwiat arniki górskiej zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, gorczyce, cholinę, garbniki, saponiny, inulinę, śluzy, terpeny, kwasy organiczne – kawowy, chlorogenowy, tłuszcze, węglowodany, fitosterole i karotenoidy.

Piękne kwiaty arniki posiadają działanie bakteriostatyczne, które to wzmacniają ścianki naczyń włosowatych. Zapobiegają przez to przekrwieniom i tworzeniu się zakrzepów żylnych. Dzięki temu wydatnie zmniejszają obrzęki oraz wysięki. Stosowanie wewnętrzne arniki poprawia i podnosi ciśnienie krwi, poprawia krążenie w kończynach oraz mózgu. Ma właściwości żółciopędne, lekko moczopędne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

 Arnika w warunkach domowych stosowana jest najczęściej zewnętrznie. Występuje w postaci naparu oraz nalewek spirytusowych, często sprzedawanych w aptekach czy sklepach zielarskich. Najczęściej robi się okłady lub kompresy. Idealnie sprawdza się przy stłuczeniach, krwiakach, obrzękach oparzeniach I i II stopnia, wylewach podskórnych i uszkodzeniach skóry, wykorzystywane przy reumatyzmie, a także przy ukąszeniach owadów i egzemach. Do przygotowania odwaru z kwiatów potrzebna jest 1 łyżeczka rozdrobnionych koszyczków kwiatowych, które zalewa się 1 szklanką wody i gotuje się przez kilka minut.  Pozostawia się na 15 minut do naciągnięcia.

 Jak przygotować nalewkę spirytusową z arniki? Najlepiej zalewając jej kwiaty spirytusem w stosunku 1:10 lub na 100 koszyczków arniki górskiej – 1 litr wódki. Do okładów i kompresów używa się 1 łyżeczki takiej nalewki rozpuszczonej w przygotowanej zimniej wodzie (ok. pół szklanki)

Ciekawostka:

Arnika górska znana już od starożytności niestety nie miała większego znaczenia w lecznictwie w tamtych czasach. We wczesnym średniowieczu zwraca na nią uwagę św. Hildegarda, która to uważa ją za afrodyzjak. W lecznictwie zaczyna dopiero nabierać znaczenia od końca XVI wieku, kiedy to wprowadzono ja do upraw na terenie Europy Środkowej, a w XVIII wieku znalazła się już w aptekach.

W wierzeniach ludowych mówiono, że rośliny te wtykane na krańcach pól chronią zbiory przed gradobiciem. Natomiast zawieszane w domostwach strzegą przed piorunami. Najlepsze właściwości miały posiadać kwiaty, które były zbierane w dniu św. Jana. W medycynie ludowej używano całego ziela, kwiatów a nawet korzeni. Był to bardzo dobry lek na epilepsję oraz wylewy. Równie często stosowana była na wstrząsy mózgu, ból serca oraz tzw. podźwignięcie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *