Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w jedzeniu?

Zęby mają istotne zadanie w jamie ustnej – służą do gryzienia i przeżuwania pokarmów, dlatego to ważne, aby były zdrowe. Aparaty ortodontyczne, które do nich przylegają, mimowolnie wpływają na proces żucia. Tradycyjne metalowe modele wymagają rezygnacji z niektórych składników spożywczych, które mogą je uszkodzić i rozregulować. Wiele zależy jednak od rodzaju aparatu i jego budowy. Istnieją także takie, które nie powodują żadnego dyskomfortu podczas jedzenia, bo na ten czas należy je zdjąć.

Aparaty ortodontyczne a ograniczenia związane z jedzeniem.

Jeśli chodzi o ograniczenia związane z jedzeniem, wspomina się przede wszystkim o tradycyjnych aparatach z metalowymi zamkami montowanymi na stałe na powierzchni zębów i łukiem, który wywiera na nie stały nacisk. Zaraz po założeniu takiego modelu aparatu pacjenci często wspominają o dyskomforcie. Do jedzenia z zamkami na zębach rzeczywiście trzeba się przyzwyczaić, jednak zwykle zajmuje to nie dłużej niż kilka dni.

Warto wiedzieć także o tym, że stałe aparaty ortodontyczne utrudniają higienę zębów, a jednocześnie zatrzymują cząsteczki pokarmu, które osadzają się w ich elementach. To głównie z tego powodu zaleca się ograniczyć spożywanie produktów z dużą ilością cukru sprzyjającego rozwojowi próchnicy.

Wśród produktów, których zaleca się unikać podczas noszenia tradycyjnego aparatu, wymienia się również:

  • twarde warzywa i owoce jak jabłko albo marchew,
  • orzechy,
  • twarde pieczywo,
  • toffi i ciągnące się słodycze jak cukierki krówki,
  • gumy do żucia.

Ograniczenia są związane z ryzykiem uszkodzenia i rozregulowania aparatu, a taka sytuacja wymaga niezwłocznej wizyty w gabinecie.

Nie wszystkie modele aparatów ortodontycznych mają jednak zamki na stałe montowane na zębach. Inna budowa, zwłaszcza w przypadku aparatów ruchomych, pozwala na większą swobodę przy jedzeniu. Dziś właściwie w każdym większym mieście można rozpocząć leczenie nakładkami zdejmowanymi na czas posiłków. Najbliższy gabinet znajdziesz pod hasłem ortodonta Kraków lub z inną nazwą miasta.

Nakładki ortodontyczne zdejmowane przed jedzeniem

Ruchome rodzaje aparatów na zęby, które ściąga się przed jedzeniem, w żaden sposób nie ograniczają wyboru składników spożywczych. Nakładki prostujące zdejmuje się przed każdym posiłkiem i piciem wszystkiego poza wodą. Dzięki temu nie tylko one są chronione przed ewentualnymi uszkodzeniami, ale także na zębach nie zbierają się większe ilości resztek pożywienia. Higiena jamy ustnej również nie jest utrudniona, ponieważ nakładki ortodontyczne zdejmuje się przed myciem i nitkowaniem zębów.

Ponieważ noszenie nakładek w żaden sposób nie ogranicza pacjentów pod kątem jedzenia i wybieranych produktów, ten rodzaj aparatu na zęby uważany jest aktualnie za jeden z najwygodniejszych. Podczas gdy tradycyjne stałe aparaty są narażone na uszkodzenia i przebarwienia, nakładki ortodontyczne pozostają bezbarwne, a dzięki prostej budowie rozregulowanie takiego aparatu jest praktycznie niemożliwe.

Prosta budowa dodatkowo odpowiada za brak konieczności częstego pojawiania się w gabinecie. Lekarz nie musi w żaden sposób regulować takiego aparatu, więc jeśli dodatkowe zabiegi nie są konieczne, w zupełności wystarczy kontakt zdalny.

Nakładki wykonuje się po skanie jamy ustnej i indywidualnym projekcie, dzięki czemu pasują idealnie i w żadnym miejscu nie odstają od powierzchni zębów. To także wpływa na wygodę ich noszenia, zwłaszcza że tradycyjne modele aparatów wypełniają usta i często podrażniają delikatną tkankę warg i policzków.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Joki pisze:

    Mi w sumie przeszkadzał tylko element podniebny, później już luz. Najgorzej było z myciem zębów, często i mozolnie. Irygator jest za to bardzo pomocny, jakiś mocniejszy i z większą pojemnością warto kupić. Mam cały czas Aquafloss station i mogę polecić w umie. Tylko warto dokupic te pozostałe koncówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *