Kąpiel zasadowa – oczyszczenie i równowaga organizmu

Kąpiel zasadowa

Lecznicze kąpiele to wspaniałe rozwiązanie z którego możemy korzystać na co dzień. Nie musimy jechać do SPA, żeby się zregenerować. Zdrowotne kąpiele pomagają ukoić nerwy, zrelaksować się po całym dniu. Zmniejszają napięcie w ciele, łagodzą bóle kręgosłupa i stawów. Pomagają również się wyciszyć i zatrzymać „pędzące myśli”, co w dzisiejszych czasach jest bezcenną umiejętnością. Dodatkowo kąpiel zasadowa może być doskonałym wsparciem w oczyszczaniu organizmu i przywracaniu równowagi. Jest to rodzaj pielęgnacji, który śmiało można wykonywać przez cały rok.

Kąpiel zdrowotna to relaks, który możesz sobie podarować każdego dnia! Foto: Pexels

Jakie „zasady” dla zasadowych kąpieli?

Dla tych, którzy lubią długo poleżeć w wannie, mamy dobrą wiadomość! Kąpiele zasadowe powinny trwać minimum 30 minut, a optymalnie około 120 minut. Przebieg odkwaszania rozpoczyna się po 20 minutach, dlatego im dłuższa kąpiel, tym lepiej. Rozpuszczona w wodzie sól  tworzy zasadowy roztwór o wartości pH 8.5. Taka mieszanka soli nie wysusza skóry, dlatego też można z niej korzystać przez dłuższy czas. Zasadowa pielęgnacja ciała pomaga pozbyć się z powierzchni skóry kwasów i szkodliwych substancji wydalonych przez organizm. Sól zapobiega również rozprzestrzenianiu się grzybów. Grzyby przebywają w środowisku o wartości pH 3,5-5,5, a zasadowa kąpiel osiąga wartość 8,5 pH. Oznacza to, że roztwór przyczynia się do zabicia grzybów i toksyn w krótkim czasie. Sól zasadowa powoduje także odkwaszenie i oczyszczenie organizmu z innych szkodliwych substancji, a dodatkowo redukuje cellulit. 

Jakich możemy się spodziewać efektów korzystając regularnie z kąpieli zasadowych: 

  • odkwasza organizm
  • odbiera grzybom kwaśne środowisko życia
  • pobudza skórę do naturalnego samo-natłuszczania się
  • nadaje skórze przyjemny zapach
  • wspomaga jej regenerację
  • działa relaksująco

Kąpiel zasadowa jak ją zrobić

Temperatura wody powinna być 36-38 stopni. Dlaczego? Wyższa temperatura wody może utrudniać, a nawet uniemożliwiać wydalanie toksyn z organizmu. Aby dokładnie sprawdzić jaka jest temperatura wody warto zaopatrzyć się w termometr do kąpieli. Takie rozwiązanie to koszt około 6 zł. Na samym początku należy napełnić wannę wodą (taka woda z kranu będzie mieć pH około 7)  następnie wsypać mieszankę soli zasadowej. Po chwili wartość pH wody zmieni się z 7 na 8,5. UWAGAw zależności od wielkości wanny i stopnia twardości wody konieczne jest niekiedy zwiększenie podanych ilości soli zasadowej dla uzyskania optymalnej wartości pH. Jeżeli nie wiemy jak twarda jest nasza woda, warto przed rozpoczęciem kąpieli wykonać test na twardość wody. Kąpiele najlepiej jest powtarzać co 2-3 dni aby utrwalać efekt oczyszczania. Duża zaletą soli zasadowej jest to, że nie wysusza skóry tylko ją nawilża, więc spokojnie można ją stosować często, bez obawy o przesuszenie jej.

Przepis lub gotowa mieszanka

Przygotowując kąpiel zasadową możesz skorzystać z gotowych mieszanek. Zalecenia jaką ilość wsypać będą zamieszczone na konkretnym produkcie. Jeśli chcemy przygotować własną mieszankę musimy zaopatrzyć się  w  kilka składników. Pierwszym jest sól Epsom (sól gorzka). Taka sól bogata jest w magnez, który wnika do organizmu. Dodatkowo ten mikroelement rozluźni nasze mięśnie, więc z takiej kąpieli najlepiej korzystać przed spaniem.

Składniki: 

Sposób przygotowania:

Rozpuszczamy sól Epsom, sól morską lub himalajską i sodę oczyszczoną w gorącej wodzie w szklanym pojemniku i odkładamy go na bok. Napełniamy wannę ciepłą wodą i dodajemy ocet jabłkowy. Wlewamy mieszaninę soli do kąpieli. Dodajemy olejki eteryczne, jeśli czujemy taką potrzebę. Polecamy lawendę.  Aby w pełni się zrelaksować zadbajmy o atmosferę: zapalmy świeczki oraz włączmy relaksującą muzykę. Po pierwszej kąpieli możemy czuć się nieco oszołomieni i lekko zmęczeni. Taki efekt jest normalny. Oczyszczanie z toksyn jest dla organizmu „pracą”. Im więcej toksyn w naszym organizmie, tym intensywniejsze mogą być te doznania.

Szczotkowanie ciała

Kurację kąpielą zasadową można wzmocnić dodatkowo szczotkowaniem ciała. Wykonujemy szczotką z naturalnym włosiem. Rozpoczynamy działanie od szczotkowania dłoni, palców, skupiając się szczególnie na stawach rąk, następnie na paznokciach, łokciach, stopach, kolanach i łydkach. Bardzo ważny przy szczotkowaniu jest jego kierunek. Szczotkowanie służy temu, aby wyprowadzić zgromadzone toksyny na zewnątrz, dlatego ruchy należy wykonywać w kierunku najbliższego punktu przez który wydalamy substancje i toksyny na zewnątrz. Te punkty to: pachy, pachwiny, okolice narządów płciowych, odbyt, środek brzucha oraz czubki palców dłoni i stóp.

Szczotkowanie to wspaniały sposób na pobudzenie skóry do regeneracji! Foto: Pexels

Dlaczego kąpiele zasadowe są tak ważne?

Codzienny pośpiech, stres, negatywne emocje czy zakwaszająca dieta nie służą naszemu organizmowi. Często nie mamy czasu, żeby zadbać o to co jemy. Gotowe dania, przetworzone produkty zawierają mnóstwo kwasów i konserwantów, które nie wpływają dobrze na nasz organizm. Zakwaszają go, przyspieszając tym samym rozwój chorób i różnego rodzaju  dolegliwości. Do najbardziej kwasotwórczych spożywanych przez nas produktów żywnościowych należą:

  • mięso i jego przetwory
  • jajka
  • słodycze
  • słodzik
  • napoje słodzone i gazowane
  • kawa, czarna herbata
  • czerwone wino
  • leki przeciwbólowe

Dlatego warto, by kąpiel zasadową stała się dla nas rytuałem. Jest to bowiem rodzaj detoksu, jaki możemy wykonywać tak często, jak tylko chcemy.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

15 komentarzy

  1. Sylwia R pisze:

    Wszystko fajnie ale w moim przypadku na tą chwilę długie kąpiele nie wchodzą w grę… Tzn nie za często ? ale taka przyjemność od czasu do czasu by mi się przydała ?

  2. Karolina pisze:

    Oooo… Jestem bardziej prysznicowym człowiekiem, ale taka kąpiel brzmi bosko… 🙂

  3. Patrycja Czubak pisze:

    Nigdy nie słyszałam o takich kąpielach, niestety na razie nie mam wanny, więc taki relaks nie wchodzi w grę.

  4. Kasia pisze:

    Chętniej skorzystam z gotowej mieszanki (taki mały leń ze mnie) zwłaszcza teraz kiedy nadchodzi wiosna i czas na oczyszczenie organizmu i przywrócenie równowagi 🙂

  5. Kasia Hartung pisze:

    Narobiłaś mi ochoty na taką kąpiel! Potrzebuję przede wszystkim takiego przyjemnego relaksu!

  6. Kasia pisze:

    a czy dzieci też mogą korzystać z takich kąpieli? Moja 4-latka prawie zawsze ładuje mi się do wanny jeśli tylko widzi, że zamiast szybkiego prysznica akurat się wyleguję w kąpieli.

  7. Marysia pisze:

    Aż sobie chyba zrobię wieczorem taką kąpiel.

  8. No już bym robiła ale nie mam tej soli epson. Czy bez niej się uda? Albo gdzie ją kupić?

  9. Iri pisze:

    Czy ocet nie sprawi że kąpiel nie będzie już zasadową?

  10. M pisze:

    Gdzie zgubiła się sól homalajska w Sposobie przygotowania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *