Hydrolat – fundament naturalnej pielęgnacji

Hydrolat na skórę

Piękno – gdzie kryje się sekret jego długowieczności? Mówiąc najprościej – w naturze. Warto jednak ten wątek nieco rozwinąć. Dzisiaj skupimy się na opisaniu cudownych właściwości pielęgnacyjnych jakie posiada woda kwiatowa, czyli hydrolat. Specyfik ten posiada niezwykle bogatą historię. Zaraz obok olejków eterycznych, jest on jednym ze starszych surowców produkowanych przez człowieka w celu dbania o zdrowie i urodę.

Nowoczesna pielęgnacja jeszcze do pewnego momentu kojarzyła się nam z chemią. Przyszedł jednak moment przełomowy, w którym na nowo doceniono naturalne sposoby dbania o ciało i włosy. Wówczas też rozwinęła się gałąź przemysłu odpowiadającego za produkcję naturalnych kosmetyków. Te głównie bazują na hydrolatach. Dlaczego?

Czym jest hydrolat i jak powstaje?

Hydrolat jest naturalnym surowcem kosmetycznym. Stanowi produkt uboczny procesu pozyskiwania olejków eterycznych poprzez destylację parą wodną. Co ciekawe, do pewnego momentu uważano, że pozyskana woda kwiatowa jest bezużyteczna. Dopiero z czasem, jak zwykle z czystej ludzkiej ciekawości, okazało się, że hydrolat posiada doskonałe właściwości pielęgnacyjne.

Co więcej, może być on znacznie powszechniej stosowany, niż same olejki eteryczne. Obecnie hydrolat stanowi bazę większości kosmetyków naturalnych, zastępując neutralną w działaniu wodę. Dlatego czytając INCI kosmetyku, warto zwrócić uwagę, czy już jego fundament pełni określone funkcje.

Hydrolat zamiast toniku? Funkcje i zastosowanie

Hydrolat czy tonik? To pytanie bardzo często pojawia się na forach i grupach internetowych dotyczących świadomej pielęgnacji twarzy. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od typu cery i specyficznych cech danej skóry. Na pewno warto zadbać o to, aby stosowany kosmetyk zawsze był dobrej jakości. Niezależnie od tego, czy będzie to hydrolat czy tonik.

Warto w takim wypadku robić zakupy w naszym sklepie, gdzie poza produktami spożywczymi i suplementami, dostępne są także kosmetyki naturalne powstałe na bazie ekologicznych składników.

Zarówno hydrolat, jak i tonik, pełni przede wszystkim funkcję oczyszczającą oraz tonizującą. Dbanie o właściwe pH skóry stanowi podłoże świadomej pielęgnacji. Dzięki temu rzadziej dochodzi do niepożądanych zmian. Skóra jest lepiej nawilżona i chroniona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Należy pamiętać, że hydrolat ma bliski związek z olejkami eterycznymi. Zdarza się (choć nie zawsze), że osoby, które reagują uczuleniem na dany olejek, mają także problem z przyjęciem hydrolatu pozyskiwanego z tej samej rośliny. Najczęstszymi alergenami są cytrusy i w związku z tym, również hydrolaty na nich bazujące.

Takie sytuacje można jednak przewidzieć. Każda cera inaczej reaguje na określone surowce kosmetyczne. Dla przykładu, skóra sucha i wrażliwa niekoniecznie lubi się z wcześniej wspomnianymi cytrusami. Z kolei skóra tłusta i problematyczna najczęściej je uwielbia! Warto robić testy przed nałożeniem produktu na całą twarz. Aby mieć pewność, że dany produkt nas nie uczuli, wystarczy nałożyć jego niewielką ilość na cienką skórę znajdującą się pod dolną częścią małżowiny usznej.

Wygraj z trądzikiem stosując hydrolat

Młode osoby, które nie są jeszcze uświadomione w kwestii właściwej pielęgnacji, niestety najczęściej sięgają po to, co jest reklamowane, powszechnie dostępne lub ma ładne opakowanie. Sfrustrowani obecnością trądziku, sięgają po to, co silne i daje szybkie efekty. Tym sposobem nastolatkowie docierają do toników bazujących na drażliwym alkoholu o właściwościach wysuszających. Taki tonik może dać pozytywne jednorazowe rezultaty, po czym doprowadza skórę do stanu, z którego bardzo trudno jest wyjść.

Osoby nastoletnie, denerwujące się z powodu nadmiaru wydzielanego sebum oraz pojawiania się ropnych wykwitów na skórze, desperacko wysuszają ją. Nie rozumieją, że stany zapalne na skórze to tak naprawdę rany, które potrzebują nawilżenia oraz działania antybakteryjnego i przeciwzapalnego. Wysuszona cera z trudem się goi. Powstają coraz większe strupki, które pozostawiają po sobie widoczne ślady.

Właśnie dlatego, zamiast toniku, rodzic powinien kupić swojemu nastoletniemu dziecku hydrolat, który z jednej strony odkazi a z drugiej nawilży, nie podrażniając skóry. Idealnym pomysłem na pielęgnację młodej skóry trądzikowej będzie zastosowanie hydrolatu z: szałwii, pokrzywy, lawendy, czystka oraz drzewa herbacianego.

Hydrolat na piękne włosy

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że hydrolat nie służy wyłącznie pielęgnacji skóry. Jest to także idealny kosmetyk poprawiający kondycję włosów. Hydrolat można stosować jako wcierkę, nakładając go na skalp w celu zadbania o zdrowie skóry głowy, jak również można spryskać nim same włosy. Idealnym hydrolatem do pielęgnacji włosów jest różana woda kwiatowa, która usprawnia krążenie oraz wykazuje działanie nawilżające.

Popularne staje się także nakładanie hydrolatu w charakterze mgiełki pod olejowanie włosów. Ten patent pozwala nie obciążyć włosów, jak również zadbać o ich nawilżenie. Olej stanowi bowiem barierę, dzięki której nie tracimy nadmiaru substancji nawilżających.

Ta cecha olejów roślinnych doprowadziła do powszechnie stosowanego błędnego stwierdzenia, że olej nawilża. To uproszczenie, które odnosi się właśnie do tego, że olej buduje pewnego rodzaju barierę chroniącą przed utratą wody. Dlatego nie należy stosować samego oleju – ani bezpośrednio na skórę, ani na włosy. Zawsze lepiej jest spryskać ciało/ włosy hydrolatem, po czym na jeszcze wilgotną powierzchnię należy nałożyć olej.

Poznaj te hydrolaty

Bibliografia
  • Rola pochodnych celulozy w wytwarzaniu żeli kosmetycznych
    A. Kulawik-Pióro, K. Pogorzelska,
  • Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena
    M. Kalemba-Dróżdż, A. Cierniak.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *