Naturalna pielęgnacja twarzy – od demakijażu po złuszczanie

Pielęgnacja twarzy

Dlaczego warto się nią zainteresować? Chemia jest wszechobecna. Początkowo była postrzegana jako gospodarcze wybawienie, ponieważ w końcu można było połączyć skuteczność działania z niską ceną produkcji. Niestety, zaczęły pojawiać się choroby i alergie, o których wcześniej nikt nie słyszał. Zaczęto się chemii przyglądać i wówczas stało się jasne, że należy ją mocno ograniczyć. Zwłaszcza w pożywieniu i kosmetykach. Naturalna pielęgnacja twarzy – co warto o niej wiedzieć?

Producenci kosmetyków coraz częściej poszukują na rynku surowców kosmetycznych opartych na naturalnych komponentach, które charakteryzują się łagodniejszym, bardziej skutecznym i kompleksowym działaniem niż surowce syntetyczne, które często wywołują objawy alergiczne. (A. Bazan, A. Przepiórkowska)

Przyglądając się składom popularnych kosmetyków do mycia twarzy, można zauważyć, że większość z nich zawiera szkodliwe substancje. SLS-y, SLES-y, parabeny czy drażniący alkohol. Stosowanie chemicznych produktów pielęgnacyjnych może przyczynić się do naruszenia bariery hydro-lipidowej. Niektóre substancje wykazują zdolność do wnikania w głąb skóry, gdzie później sieją spustoszenie w całym organizmie.

Ekologiczne kosmetyki są stworzone by naturalna pielęgnacja twarzy była nie tylko delikatna, ale i skuteczna. Ich działanie jest nakierowane na naśladowanie natury. Co to oznacza?

Z definicji, kosmetyk naturalny w swoim składzie powinien zawierać substancje pochodzenia roślinnego i powstałe w wyniku procesów geologicznych (substancje mineralne).

Ponadto, preparat taki powinien być bezpieczny. Pożądanymi składnikami kosmetyków naturalnych mogą być np. oleje, ekstrakty roślinne, wody termalne. (A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka)

Kosmetyki naśladujące naturę, czyli jakie?

Po co w ogóle się myjemy? W końcu nasza skóra została stworzona w przemyślany przez naturę sposób. Jej budowa jest niezwykle zróżnicowana. Inna skóra wyścieła twarz, inna dłonie, jeszcze inna stopy. Skóra na całym ciele człowieka różni się swoją grubością, poziomem ukrwienia czy obecnością gruczołów. Skoro na twarzy obecne są pory, gruczoły i płaszcz hydro-lipidowy, po co w ogóle ją myć i pielęgnować?

Przede wszystkim nie żyjemy już w tak przyjaznym środowisku, co kiedyś. Nieustannie zderzamy się z różnego typu zanieczyszczeniami, szkodliwymi pyłami itp. Dodatkowo, jeśli chcemy się pięknie prezentować i stosujemy kosmetyki kolorowe, ważne jest, aby później dokładnie je z twarzy zmyć. Każde mycie wiąże się z częściowym zmyciem naturalnej ochrony skóry w postaci sebum. To z kolei także jest korzystne, ponieważ wiele osób skarży się na nadmierną produkcję naturalnego łoju.

Finalnie, mimo szczerych chęci porzucenia wszelkich metod pielęgnacji twarzy, warto jednak dalej korzystać z kosmetyków. Nie muszą to być jednak chemikalia, które są produkowane na szkodę środowiska a później szkodę konsumenta. Wystarczy sięgnąć po naturalne kosmetyki pielęgnacyjne, aby uzyskać kompromis między dbałością o ciało, a miłością do planety.

Skóra stanowi największy organ człowieka, a wszelkie zastosowane substancje przenikają w jej głąb. Warto żeby aplikowane preparaty, były wiadomego pochodzenia, a przede wszystkim bezpieczne. (A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka)

Gdzie znaleźć takie produkty, skoro większość drogerii w dalszym ciągu proponuje popularne syntetyki? Warto zrobić swoje zakupy w naszym sklepie internetowym.

Etapy dokładnego mycia twarzy

Demakijaż

Trudno w to uwierzyć, jednak rola demakijażu jest w dalszym ciągu bagatelizowana. Chociaż branża beauty jest obecnie jedną z lepiej prosperujących i chyba już każda influencerka beauty nagrała film odnośnie roli demakijażu, nadal niektórzy pomijają ten etap podczas oczyszczania twarzy. Nie wspominając o przypadkach osób, które w pełnym makijażu idą spać.

To bardzo ważne, aby dokładnie zmyć kosmetyki kolorowe i dopiero potem zabrać się za oczyszczanie i pielęgnację skóry. Tusz do rzęs, ciężki fluid oraz utrwalacze z silikonami, wymagają zastosowania specjalnych produktów. Po co warto sięgnąć? Istnieje szeroki wachlarz naturalnych kosmetyków do demakijażu i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Niektórzy lubią kremowe mleczka do demakijażu, inni sięgają po standardowe płyny micelarne lub delikatne pianki do demakijażu, jeszcze inni stosują wyłącznie olejki (metoda OCM). Niezależnie od tego, co wybierzemy, istotne są dwie kwestie: dobry i naturalny skład produktu oraz najważniejsze, czyli to, by pamiętać go użyć. Warto mieć na uwadze, że istnieją także specjalne kosmetyki, np. przeznaczone dla konkretnej partii twarzy, jak żel do zmywania makijażu z oczu.

Oczyszczenie

Jeśli demakijaż mamy za sobą, nadchodzi czas nas etap oczyszczania skóry. Warto pamiętać, że zarówno micele w niepozornym płynie do demakijażu, jak i mleczka i oleje, mają za zadanie zebrać brud i skutecznie go ściągnąć. Jednak po zakończeniu procesu demakijażu, na skórze pozostaje tłusta lub lepiąca warstwa, która jest idealną pożywką dla bakterii.

Tu też warto zwrócić uwagę na kolejną grupę konsumentów, którzy często kończą oczyszczanie twarzy na demakijażu, co oczywiście jest błędem. Oczyszczanie skóry ma na celu zmyć z niej wszelkie warstwy, które zatykają pory oraz przyczyniają się do gromadzenia brudu.

W celu skutecznego oczyszczenia (bez podrażnienia) polecamy użycie żelu do mycia twarzy, pianki myjącej lub naturalnej glinki. W przypadku problemów skórnych, jak np. wypryski hormonalne czy trądzik, można użyć produktu o nieco głębszym działaniu. Mowa o enzymatycznym żelu do mycia twarzy, który poza składnikami myjącymi, zawiera także kwasy.

Tonizacja

Tonik czy hydrolat? To zależy od potrzeb skóry, ponieważ nie każdy tonik jest zły. Z pewnością jednak należy uważać na produkty zawierające alkohole o silnym działaniu wysuszającym oraz drażniącym. Alkohole często występują w tonikach dla nastolatków. Oczywiście jest to błąd, ponieważ skóra objęta stanem zapalnym, jest jedną wielką raną. Nakładanie na nią drażniącego toniku tylko zaostrza problem.

Dezynfekcja może być przeprowadzona w sposób naturalny i delikatny dla skóry. Istnieją hydrolaty o działaniu przeciwzapalnym, np. hydrolat z czystka czy hydrolat z lawendy. Dla osób z cerą suchą i dojrzałą doskonałym wyborem będzie różana woda kwiatowa, hydrolat z oczaru lub hydrolat z drzewa sandałowego.

Złuszczenie

Kolejny etap oczyszczania skóry nie powinien być stosowany codziennie. Ma on na celu złuszczenie starego, martwego naskórka, który tylko utrudnia oddychanie skóry oraz spijanie przez nią cennych składników mineralnych. Mowa o peelingu. Do wyboru mamy dwa rodzaje złuszczania naskórka: enzymatyczny oraz mechaniczny.

Chociaż zdarzają się przeciwnicy złuszczania mechanicznego, warto wspomnieć, że istnieje różnica między peelingiem do ciała a tym przeznaczonym do oczyszczania skóry twarzy. Otóż mechaniczny peeling do twarzy zazwyczaj jest kremowy i delikatny, posiada małe drobinki, które nie podrażniają skóry. Dodatkowo należy go umiejętnie stosować, poprzez delikatne masowanie, nigdy nie wcieranie. Taki peeling, poza oczyszczeniem, rozprowadza limfę, poprawia ukrwienie skóry, przyczyniając się do zapewnienia jej pięknego wyglądu, bez obrzęków.

Dodatkowo mechaniczny peeling do twarzy może posiadać roślinne wyciągi o działaniu kojącym, np. wyciąg z aloesu lub ogórka. Wówczas mamy do czynienia nie tylko z głębokim oczyszczaniem skóry, ale i zapewnieniem jej przyjemnego ukojenia. W przypadku peelingu enzymatycznego, należy kierować się składem. Istnieją słabsze i silniejsze kwasy. W sprzedaży zazwyczaj dostępne są te słabsze, natomiast mocniejsze kwasy powinny być nakładane na skórę pod nadzorem specjalisty kosmetologa.

Kojące domowe SPA

Maseczki są niezwykle cenne dla skóry twarzy. Poza tym, że dopełniają proces oczyszczania, dodatkowo dostarczają bogactwa składników aktywnych, które wnikają w głębokie partie skóry. Naturalne maseczki do twarzy mogą zapewnić matowe wykończenie, efekt glow idealny na imprezę, czy totalne nawilżenie. Maseczki są czymś w rodzaju uczty dla skóry. Jeśli lubisz celebrować zdrowie przez żołądek, może warto także dać tę przyjemność skórze?

Bibliografia

  • Wpływ świadomości konsumentów na wybór kosmetyków naturalnych
    A. Kaźmierczak, D. Wcisło-Dziadecka,
  • Liposomy naturalne alternatywą dla kosmetyki pielęgnacyjnej
    A. Bazan, A. Przepiórkowska,
  • Chemia w kosmetyce i kosmetologii
    Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak,
  • Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej
    K. Śliwa, E. Sikora, J. Ogonowski,

.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Małgosia pisze:

    Baaardzo bardzo fajny artykuł. Ogromnie cenię dzielenie się takimi poradami. Jestem absolutną zwolenniczą naturalnej pielęgnacji nie tylko twarzy, ale i całego ciała. Wszystkie moje kosmetyki są albo szczególnie przeanalizowane od składu do opakowania, w którym się znajdują, albo stworzone własnoręcznie (te lubię najbardziej). Co do pielęgnacji cery uważam, że oczyszczanie i nawilżanie stanowią podstawę jej pielęgnacji. Ale warto też wspomnieć, aby do makijażu używać naturalnych kosmetyków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *