Ocet jabłkowy działanie na skórę i włosy

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy coraz częściej gości w naszych kuchniach jest przyprawą dodawaną do wielu sosów, sałatkowych zalew oraz kompotów. Niewiele jednak z nas pamięta, że za czasów naszych babć był również jednym z podstawowych składników domowych apteczek, a również popularnym środkiem kosmetycznym.

Ceniony był zarówno przez mieszanki starożytnego Rzymu i Greczynki, a także przez Babilonki blisko 3 tysiące lat temu. Kobiety tych krajów wręcz nie wyobrażały sobie bez niego zabiegów pielęgnacyjnych na skórę ciała oraz twarz. Babilonki najczęściej stosowały ocet jako bazę dla toników, maseczek, kremów, pielęgnowały nim dłonie, stopy, a nawet zęby.

Na przestrzeni czasu wiemy już, iż kuracje te naprawdę pomagały i warto je stosować współcześnie, mogą  się one okazać nawet bardziej skuteczne niż kiedyś, ponieważ w przeszłości nie używano w takich ilościach jak teraz niezdrowego dla skóry alkalicznego mydła.

Ocet jabłkowy kontra mydło

Ocet to bowiem sfermentowany sok owocowy o wysokiej zawartości kwasu neutralizującego właśnie alkaliczne składniki występujące w mydłach. Pobudza również czynności skóry oraz poprawia jej ukrwienie. Ocet posiada prawie takie sam odczyn pH jak zdrowa skóra, czyli 5,5. Większość mydeł posiada odczyn zasadowy, przez co niszczy naturalne kwaśne pH skóry, ocet jabłkowy przywraca je, dzięki czemu utrzymana zostaje prawidłowa flora bakteryjna, chroniąca skórę przed działaniem wolnych rodników.

Ocet jabłkowy to sprawdzona tradycja i skuteczny środek. Foto: Pexele

Ocet jabłkowy i jego wpływa na skórę

Ocet jabłkowy rozcieńczony wodą- w kąpieli, pomaga usunąć łuszczący się naskórek, nadaje skórze elastyczność, właściwe napięcie, wygładza ją. Pobudza wydalanie toksyn ze skóry dzięki pobudzeniu przemiany materii zachodzącej w skórze, działa również przeciwzapalnie. Kosmetyki z kwaśnym odczynem są idealne do pielęgnacji każdej cery. Tłustej, zniszczonej, z wypryskami, trądzikowej gdyż posiadają właściwości dezynfekujące i odtłuszczające. Kuracja z octem ściągnie rozszerzone pory, działa również zwężająco na naczynia krwionośne. Skórze suchej i dojrzałej, szczególnie wrażliwej na naruszenie naturalnego płaszcza ochronnego, jaki jej daje odczyn kwaśny, pielęgnacja octem pomaga zachować odpowiednią wilgotność.

Dzięki kosmetykom z dodatkiem octu można również odmłodzić skórę rąk, zmiękczyć ją i wyleczyć pęknięcia, a także pozbyć się zrogowaciałego naskórka na stopach i odcisków.

Piękne włosy bez chemii. Foto: Pexele

Ocet jabłkowy na piękne włosy

Z kolei octowa płukanka do włosów to wspaniałe uzupełnienie dla osób borykających się z łupieżem. Kuracja ta przywraca połysk matowym włosom i odżywia kolor włosów farbowanych. Pomocna jest również aby dokładnie spłukać z włosów szampon ponieważ miękczą wodę.

Ocet jabłkowy warto również stosować do płukania ust działa bowiem przeciwzapalnie, zapobiegając paradontozie oraz powstawaniu przebarwień.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. katie pisze:

    nie tylko na skórę i włosy, można znaleźć wiele opinii i artykułów, które bardzo mocno podkreślają inne walory octu jabłkowego. Ocet ten pomaga różnych chorobach zdrowotnych. Sama go stosowałam i moje problemy z trawieniem, bólem brzucha i złym cholesterolem uległy pomniejszeniu, jestem z tego efektu bardzo zadowolona, polecam też ten tekst jeżeli kogoś interesuje bardziej ten temat: http://www.biomedical.pl/uroda/otylosc-przyprawa-ktora-leczy-ocet-jablkowy-36.html warto go przeczytać 🙂 jednak muszę nieco ostrzec osoby, które patrzą tylko na to, żeby poprawić swoją talię, że ocet jabłkowy grozi efektem Jo jo 😉

  2. Nie wiedziałam,że działa on na włosy w jakikolwiek sposób, Dobrze wiedzieć 🙂

  3. The Alen Glam pisze:

    słyszałam że można stosować na włosy, cóż pora to wypróbować!

  4. Ja mysle o „zrobieniu” octu cytrusowege. Zobaczym,y 🙂

  5. Marta pisze:

    Płukanka z octu to stały element mojej pielęgnacji włosów, super domyka łuski i wydobywa niesamowite lśnienie :)!

  6. Proste życie pisze:

    Płukam ocet jabłkowym włosy jakoś raz na tydzień i po 2 miesiącach rzeczywiście widać różnicę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *