Rutyna pielęgnacyjna dopasowana do skóry wrażliwej. Poznajcie przydatne rady.

Skóra wrażliwa może być sucha, tłusta lub mieszana. Wrażliwość może dotyczyć skóry młodzieńczej, ale i dojrzałej. Charakterystyką skóry wrażliwej jest fakt, że jest ona podatna na podrażnienia. Mogą pojawiać się na niej zaczerwienienia, bywa napięta, skłonna do łuszczenia czy swędzenia, a także powstawania stanów zapalnych typu wypryski. Jak dopasować rutynę pielęgnacyjną do takiej skóry?
Jak zadbać o oczyszczanie wrażliwej skóry?
Gruntowne i dokładne pozbycie się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń jest bardzo ważne. W przypadku skóry wrażliwej należy postawić na delikatne oczyszczanie twarzy. Doskonale sprawdzą się produkty, które zawierają w swoim składzie wodę termalną. Ma ona właściwości kojące i zmniejsza zaczerwienienia czy inne oznaki wrażliwości skóry. W połączeniu z nawilżającą gliceryną wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. Można sięgnąć po piankę, peeling enzymatyczny, a także tonik o neutralnym dla skóry pH. Peeling enzymatyczny ma równie skuteczne działanie złuszczające jak peeling zawierający drobinki ścierające, a jednak nie jest inwazyjny. W składzie kosmetyków do oczyszczania nie powinno być alkoholu etylowego ani innych substancji o działaniu przesuszającym. Zatem należy unikać produktów, które w składzie mają detergenty, w tym SLS czy SLES, a także oleje mineralne. Peeling w przypadku skóry wrażliwej należy stosować raz w tygodniu. Piankę i tonik należy stosować codziennie. Alternatywą dla nich może być płyn micelarny, który zawiera micele o właściwościach hydrofilowych i hydrofobowych. Wewnętrzna struktura odpycha cząsteczki wody, a zewnętrzna je przyciąga. W ten sposób produkt zapobiega utracie wody. Odwodnienie to właśnie jeden z głównych czynników, który przyczynia się do nadwrażliwości skóry.
Co po oczyszczaniu, czyli rutyna pielęgnacyjna dla wrażliwej skóry
Gdy skóra jest już delikatnie oczyszczona, to przychodzi czas na nawilżanie. W tym przypadku warto sięgnąć po kremy, które niwelują niedoskonałości, zarówno zmarszczki, jak i przebarwienia czy też rozszerzone pory i zaskórniki. Wszystkie te potrzeby spełnia krem nawilżający z kwasem hialuronowym i niacynamidem. Ten ostatni to po prostu pochodna witaminy B3, która ma postać dobrze przyswajalnego kwasu o różnych stężeniach. Trzeba je odpowiednio dobrać do problemu skórnego, jednak generalnie niacynamid nie powoduje dodatkowych podrażnień tak jak choćby niedopasowany do cery retinol. W przypadku tego ostatniego bardzo trzeba dbać o stężenia i nie stosować serum rano, a jedynie wieczorem. Z kolei serum z niacynamidem i krem dla skóry wrażliwej można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Krem można zaaplikować, gdy serum się wchłonie, mniej więcej po 15 minutach.
Jak możesz ograniczyć występowanie stanów zapalnych, krostów, zaskórników czy przebarwień?
Poza stosowaniem właściwych kosmetyków do pielęgnacji istotne znaczenie ma także właściwa dieta. Należy zrezygnować z używek takich jak alkohol czy papierosy. Trzeba odpowiednio się nawadniać i sięgać po warzywa do każdego posiłku. Jedzenie powinno zawierać 75% warzyw. Trwała i racjonalna zmiana diety wpłynie pozytywnie na wygląd skóry, choć oczywiście efekt nie będzie natychmiastowy i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chodzi o przebarwienia, to warto pamiętać, by stosować kremy, które zawierają filtr UV. Jeśli serum czy krem z niacynamidem nie mają go w składzie, to można sięgnąć po spray z SPF i cieszyć się odpowiednią ochroną. Można również spróbować domowych sposobów. Dobrze sprawdzają się maseczki na bazie aloesu czy też jajka o właściwościach ściągających pory.
Najnowsze komentarze