Naturalne sposoby pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik. Częsty powód utraty pewności siebie. Przyczyna bólu i cierpienia. Trudny temat, z którym warto się zmierzyć. Dzisiaj przedstawimy kilka podstawowych informacji o trądziku oraz sposobach jego leczenia. Dodatkowo polecimy pielęgnację, która może realnie wpłynąć na poprawę wyglądu skóry objętej tą chorobą. Zapraszamy do lektury.

Czym jest trądzik? Podstawowe informacje

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) zalicza się do przewlekłych chorób zapalnych skóry. Czynniki powstawania trądziku są bardzo rozmaite. Niektóre z nich występują pojedynczo, inne wzajemnie na siebie wpływają, zaostrzając przebieg choroby. Do czynników powodujących wystąpienie trądziku pospolitego można zaliczyć m.in.: czynniki genetyczne, predyspozycje skóry do wytwarzania nadmiernej ilości sebum, czynniki hormonalne, niektóre bakterie, nieprawidłową pielęgnację skóry, stosowanie niektórych leków.

Z trądzikiem najczęściej mierzą się osoby w okresie adolescencji i ma to związek z tzw. “burzą hormonalną”. Leczenie skóry trądzikowej jest obecnie na wysokim poziomie, jednak dotarcie do obecnych rozwiązań wiązało się z koniecznością podjęcia wielu ryzykownych prób. Obecnie leczenie skóry trądzikowej skupia się na odpowiednio dobranych środkach farmakologicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również dieta oraz sposób pielęgnacji skóry trądzikowej.

Trądzik można podzielić na typy. Mowa o trądziku zaskórnikowym (najłagodniejszym), grudkowo-krostkowym (charakteryzującym się zaskórnikami oraz krostkami zapalnymi nie pozostawiającymi po sobie śladu na przyszłość), krostkowym (obfitującym w zaczerwienienia i bolesne małe guzy przeobrażające się w stany zapalne, po których mogą pozostać przebarwienia), ropowniczym (obejmującym grudki, które mogą przeobrażać się w torbiele), skupionym (objawiającym się licznymi naciekami i torbielami – nie tylko na twarzy), bliznowatym (występującym z trądzikiem ropowniczym i skupionym), piorunującym (pojawiającym się w wyniku niewłaściwego leczenia trądziku skupionego, wywołującym gorączkę).

Dobrze przebadane składniki aktywne pod kątem leczenia trądziku

Najczęściej stosowane składniki aktywne, w kontekście leczenia trądziku pospolitego, to: antybiotyki, retinol oraz nadtlenek benzoilu. Coraz częściej odchodzi się jednak od antybiotyków, z kolei na popularności zyskuje wspomniany retinol. Co to za składnik i dlaczego warto się nim zainteresować?

Retinol (pochodna witaminy A) to składnik, który sprawdzi się zarówno w pielęgnacji skóry trądzikowej, jak i dojrzałej. Istnieją dowody na to, że ta substancja jest w stanie dotrzeć nawet do głębszych warstw skóry. Retinol pobudza proces rozwoju nowych komórek, jak również reguluje złuszczanie. Działa nawilżająco, ujędrniająco oraz uelastyczniająco. Jak wiadomo, do pewnego momentu “leczenie” skóry problematycznej polegało na jej wysuszaniu.

Otóż popularne było stwierdzenie, że każda cera trądzikowa jest tłusta dlatego toniki i preparaty na bazie alkoholu nie powinny jej zaszkodzić. Dosyć, że z czasem okazało się, iż nawet skóra wrażliwa i odwodniona może mieć trądzik, to na dodatek potwierdzono, że każdy typ skóry potrzebuje nawilżenia i żadna skóra nie reaguje właściwie na wysuszenie poprzez zaburzenie struktury warstwy hydro-lipidowej.

Dlatego retinol stał się popularny. Z jednej strony pozwala się skórze szybciej złuszczać oraz regenerować a z drugiej strony nawilża ją. To też skutkuje niwelowaniem potencjalnego problemu wystąpienia blizn potrądzikowych. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj retinolu oraz porę jego stosowania, gdyż stabilność tego składnika nie jest najlepsza. Przez to jego właściwości mogą słabnąć np. w wyniku ekspozycji skóry na słońce.

Kolejnym cennym składnikiem jest witamina C, którą także należy stosować z dala od promieni słonecznych. Witamina C doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami, o których wspominaliśmy wcześniej. Dodatkowo warto ją stosować nie tylko na trądzik, ale blizny potrądzikowe, ponieważ witamina C rozjaśnia przebarwienia.

Lanolina oraz alantoina to substancje o działaniu silnie nawilżającym, kojącym oraz regenerującym. Stosowane w odpowiednim stężeniu, mogą w dużym stopniu pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję skóry. Dodatkowo sprawią, że strupki będą się szybciej zaleczać.

Naturalna pielęgnacja cery jako wspomaganie w leczeniu trądziku

Poprzedni akapit już nieco odpowiedział na pytanie, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej. Jednak zdecydowanie warto pokusić się o uzupełnienie. Zamiast toniku na bazie alkoholu, lepiej jest sięgnąć np. hydrolat lawendowy, który działa silnie antyseptycznie oraz hydrolat z róży lub aloesu, który z kolei nawilży skórę. Można stosować te produkty naprzemiennie, zaraz po umyciu twarzy. Ciekawym kosmetykiem, stosowanym jako tonik, jest także srebro koloidalne.

Raz na tydzień dobrze jest użyć glinki kosmetycznej. Jaka glinka polecana jest w przypadku pielęgnacji cery trądzikowej? To zależy. Zielona glinka przynosi najlepsze efekty w kontekście zapobiegania powstawaniu nowych wyprysków i zaleczania już powstałych, ale może powodować uczucie ściągnięcia. Osoby ze skórą wrażliwą powinny zatem sięgnąć po glinkę niebieską lub białą, inaczej porcelanową (kaolin).

Na pojedyncze krostki można z kolei stosować żel punktowy. W pielęgnacji każdej skóry, szczególnie trądzikowej, niezwykle ważna jest higiena. Dlatego element mycia twarzy można uznać za najważniejszy. W tym celu świetnie sprawdzi się normalizujący żel, czy pianka oczyszczająca. A jeśli chodzi o nawilżenie, można zastosować prosty krem z gliceryną czy alantoiną.

W oparciu o konsultację z dermatologiem, można także włączyć do swojej pielęgnacji wspomniany wcześniej retinol oraz witaminę C. Należy jednak pamiętać, że inną pielęgnację stosuje się w przypadku aktywnych zmian ropnych, a inną, gdy te zmiany się uspokoją.

Wpływ diety oraz innych czynników na wygląd skóry

W zwalczaniu trądziku istotne jest nie tylko odpowiednio dobrane leczenie oraz właściwa pielęgnacja skóry. Tutaj kolejny raz sprawdza się zasada, że należy zwrócić uwagę na działania: od zewnątrz oraz od wewnątrz. To, jak się odżywiamy, bezpośrednio przekłada się na wygląd skóry. Poza ewidentnymi błędami, jak dopuszczenie do niedoborów witamin oraz składników mineralnych, można także zareagować na niektóre substancje alergią.

To, co jednym w niczym nie przeszkadza, innym może realnie zaszkodzić. Głównymi sprawcami problemów skórnych są takie składniki pokarmowe, jak: mleko, cukier, sól, ostre przyprawy. Dodatkowo skóra może źle reagować na ogólnie szkodliwą dietę typu fast food, która doprowadza do gromadzenia się toksyn w organizmie, co w konsekwencji widać także na skórze. A co powinno znaleźć się w diecie osoby z predyspozycjami do wystąpienia trądziku? Witaminy: C, A, D, niektóre witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: siarka, krzem, cynk, selen.

Poza dietą, nie bez znaczenia pozostaje stres. Zwłaszcza ten permanentny, który prowadzi do produkcji kortyzolu, a więc hormonu stresu. Wolne rodniki także odpowiadają za szereg niekorzystnych zmian na skórze. Jak dochodzi do kontaktu z nimi? Tak naprawdę w każdej chwili i wszędzie można być narażonym na ich działanie, dlatego ważne jest przyjmowanie składników o działaniu przeciwrodnikowym. Na odtruwanie organizmu świetnie sprawdzi się specjalna herbatka polecana przy trądziku.

Bibliografia

  • P. Zawadzka, D. Dąbrowska, O. Zavyalova, Witamina A jako substancja aktywna w terapii trądziku i profilaktyce

przeciwstarzeniowej.

  • Joanna Caputa, Agnieszka Nikiel-Loranc, Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii.
  • T. Wolski, A. Najda, B. Kędzia, K. Wolska-Gawron, Fitoterapia chorób dermatologicznych.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Masza496 pisze:

    Bardzo pomocny post! W moim przypadku było tak, że miałam zbyt duży poziom kortyzolu. Norma była zdecydowanie przewyższona, przez to, że stres towarzyszył mi na każdym kroku mojego życia… Im bardziej czuję się zrelaksowana w życiu, tym piękniejszą mam cerę! Dieta również robi swoje. 🙂

  2. naturlike78 pisze:

    Ja polecam olej z czarnuszki. świetnie radzi sobie z takimi problemami. Tylko musi być naturalny i niefiltrowany. Zawsze kupuję w tym samym sklepie, moja córka stosuje regularnie i cerę ma o wiele ładniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *