Która kasza najzdrowsza? – poznaj 6 rodzajów i ich właściwości

Kasza

Kasze już od dłuższego czasu królują na naszych stołach. Włosi mogą pochwalić się swoim risotto, a my swoim kaszotto, ponieważ kasza od zawsze w kulturze polskiej była. I dobrze, bo ma wiele wspaniałych właściwości. Kasze idealnie nadają się do dań jednogarnkowych. Dostarczają nam wiele bezcennych mikroelementów cynk, magnez, potas  i witamin z grupy B, większość ma niski indeks glikemiczny. Część z nich jest bezglutenowa. Kasze sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na obiad. Wymieszane z warzywami i tłuszczami dają nam sycący i zdrowy posiłek.

Które kasze powinny znaleźć się koniecznie w naszej diecie?

KASZA JAGLANA

Jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Powstaje z nasion prosa. Jest jedną z niewielu kasz o działaniu zasadotwórczym. Jest bezglutenowa. Wyróżnia ją najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi. Zawiera również krzemionką, która wpływa na kondycje naszych paznokci i skóry. Witaminę E oraz lecytynę, które pomagają nam być skoncentrowanym. Ma właściwości wysuszające, dlatego jest szczególnie polecana w stanach przeziębienia, warto wtedy ją rozgrzać przyprawami takimi jak cynamon, imbir, goździki, ponieważ ma ona również właściwości wychładzające.  Można ją przyrządzać zarówno na słodko, jak i na słono. Warto ją dobrze przepłukać i podprażyć, aby straciła swój gorzkawy posmak.

UWAGA: Kasza jaglana ma wysoki indeks glikemiczny. Nie jest więc wskazana dla osób na diecie oraz diabetyków. Modne detoksy z kaszy jaglanej to nie jest kierunek dla wszystkich. Ze względu jednak na jej właściwości nawet osoby dbające o kaloryczność, nie powinny z niej rezygnować całkowicie.

Kasza to źródło witamin z grupy B. Foto: freepik

KASZA GRYCZANA

Kaszę gryczaną możesz kupić paloną/prażoną lub białą. Kasza prażona ma bardziej wyrazisty smak. Biała kasza jest łagodniejsza. Kasza gryczana podobnie, jak kasza jaglana ma zasadowy odczyn i jest bezglutenowa. Dzięki temu reguluje poziom kwasowości w organizmie. To bardzo istotne, żeby w diecie były takie produkty, gdyż większość produktów ma odczyn kwaśny, który nie wpływa korzystanie na nasz organizm. Zawiera dużo magnezu. W gryce znajduje się wiele witamin z grupy B, które są odpowiedzialny za dobry funkcjonowanie układu nerwowego.

Witaminy z grypy B łagodzą napięcia nerwowe i pozytywnie wpływają na nastrój. Witaminy te uczestniczą również w przemianie glukozy na energię dostarczaną m. in. do mózgu – tym samy poprawiają jego sprawność. Dzięki dużej  zawartości flawonoidów ma działanie przeciwmiadżycowe  i wzmacnia żyły. I na koniec rutyna! Przedstawicielem flawonoidów występującym w gryce w największej ilości jest rutyna. Z jej powodu warto szczególnie planować posiłki z kaszą gryczaną jesienią. Rutyna pomaga nam walczyć z przeziębieniem.

KASZA PĘCZAK

Kasza pęczak jest odmianą kaszy jęczmiennej. Specjalnie wymieniamy pęczak, gdyż jest ona mniej doceniane, a ma większe zalety niż kasza jęczmienna perłowa, najczęściej przez nas wybierana. Powstaje z jednego z najstarszych zbóż, czyli jęczmienia. Kasza pęczak to całe ziarna jęczmienia pozbawione łuski. Jest to kasza najmniej przetworzona dzięki czemu zachowuje naturalny smak i cenne wartości odżywcze. Kasza pęczak jest cennym źródłem białka oraz magnezu. Kasza pęczak dostarcza naszemu organizmowi witaminy z grupy B, których działanie wymieniliśmy przy kaszy gryczanej. Pęczak to doskonałe źródło witaminy PP (niacyny), która jest ważna dla osób chcących poprawić wygląd swojej skóry i włosów. Zawiera dużą ilość błonnika co sprawia, że usprawnia perystaltykę jelit i reguluje rytm wypróżnień. Kasza pęczak (kasze jęczmienne) zawierają gluten.

Kasze z długą tradycją. foto: freepik

Kasze z długą tradycją

AMARANTUS

Czyli inaczej szarłat był podstawą diety Majów aż 4 000 lat temu. To bardzo bardzo stare nasiono, powoli wkracza na polskie stoły, a naszym zdaniem powinno się bardzo rozgościć!  Amarantus jest źródłem dobrze przyswajalnego białka i aminokwasów, dlatego wegetarianie i weganie szczególnie powinni go uwzględnić w diecie. Nasiona amarantusa mają niski indeks glikemiczny. Amarantus powoli uwalnia cukry do krwi, co sprawia, że nie ma takiej „napadowej”ochoty na jedzenie. Szkarłat to doskonałe źródło magnezu, żelaza, kwasu foliowego! Zawiera 5-krotnie więcej żelaza niż szpinak lub pszenica. Nie zawiera glutenu. Zawiera witaminy z grupy B oraz antyoksydanty – witaminy A, C i E. Ze względu na dużą zawartość błonnika korzystnie wpływa na pracę jelit. Nasiona amarantusa zawierają spore ilości skwalenu, który jest związkiem hamującym starzenie się komórek.

KOMOSA RYŻOWA

Inaczej quinoa lub ryż peruwiański to również bardzo stare ziarno. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana od 3-5 tysięcy lat. Była podstawowym pokarmem w państwie Inków. Nazywana była tam „matką zbóż”. Quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, witamina A i E ) i składników mineralnych (wapń, żelazo, bardzo dużo magnezu, fosfor, potas, sód, cynk). Zawiera  saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Jednym słowem petarda!

Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów, co oznacza, że ma działania antyoksydacyjne. Białko komosy ryżowej jako jedno z nielicznych białek roślinnych zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Warto, aby znalazła się w diecie wegetarian i wegan. Ponadto quinoa jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym mogą ją spożywać osoby zmagające się z cukrzycą. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu i jest łatwostrawna.  Można powiedzieć, że to kosmiczna kasza! NASA prowadzi nad nią badania w celu ustalenia jej użyteczności podczas długotrwałych lotów załogowych 😉

KASZA Z PŁASKURKI  

Płaskurka to najbardziej pierwotne zboże. Dopiero z niej, w wyniku modyfikacji, powstała pszenica zwyczajnaW ziarnach płaskurki kryją się duże ilości cennych antyoksydantów oraz minerałów takich jak magnez, fosfor i wapń.  Płaskurka dostarcza nam również dużo błonnika, luteiny, alfa- i beta-karotenu i β-glukanów. Doskonale sprawdza się jako składnik diet redukcyjnych, ponieważ po jej spożyciu na długo towarzyszy nam poczucie sytości.  Zawarte w tym zbożu witaminy głównie witamina A i  witaminy z grupy B, minerały oraz białko poprawiają trawienie i podnoszą odporność.

Ciekawe, które kasze zagościły na stałe w Waszym menu, a które dopiero będziecie próbować?

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. Marysia pisze:

    Dziękuje za taki rzeczowy artykuł, szukam właśnie alternatyw dla mojej ulubionej kaszy 🙂

  2. Nie przepadam za kaszami ale trzeba będzie to trochę zmienić

  3. Zośka pisze:

    Jak byłam dzieckiem nie lubiłam ani kaszy ani ryżu. Moja babcia śmiała się zawsze, że jestem makaronowym dzieckiem. Jako dziecko nie rozumiałam też, że kasza i ryż są źródłem tylu wartości odżywczych. Z czasem polubiłam kasze aczkolwiek do tej pory nie mogę przekonać się do smaku kaszy gryczanej. Nie mam też za dużo pomysłów na dania z kaszą. Nie jestem wytworną kucharką. Być może to jest też powód dla którego tak mało gości w naszym domowym menu.

  4. Olka pisze:

    Dziękuję za opinię i podpowiedź co jest dla mnie ważne .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *