Zastawa obiadowa – po ilu latach trzeba wymienić ją na nową?

Zastawa obiadowa towarzyszy nam każdego dnia, czasem nawet kilkukrotnie przy okazji różnych posiłków. Kiedy chcemy zadbać o to, aby pięknie wyglądała i służyła nam bez szwanku jak najdłużej powinnyśmy odpowiednio ją myć i przechowywać. Jednak bez względu na nasze starania, naturalną kolejną losu talerze czy kubki zużywają się i mogą ulegać zniszczeniu. Czy jest jakaś magiczna granica albo „data ważności” dla zastawy stołowej? Nie, ale podpowiadamy, kiedy jest dobry moment na zmiany.

Istnieje wiele czynników wpływających na trwałość zastawy obiadowej. Głównie to, z jakiego materiału została wykonana, jak często jest użytkowana i w jaki sposób ją przechowujemy. Jeśli już na wstępie wybierzemy solidną zastawę stołową, wystarczy nam ona na lata.

Jakie zastawy stołowe są najtrwalsze?

Materiał, z jakiego została wykonana zastawa obiadowa ma największy wpływ na jej trwałość. Na rynku dostępne są zastawy z różnych materiałów, takich jak porcelana, ceramika, szkło, szkło hartowane. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a także preferencje i wymogi, jeśli chodzi o pielęgnację czy utrzymanie w czystości.

Porcelana i ceramika są popularnymi wyborami ze względu na swoją estetykę, ale mogą być podatne na uszkodzenia, takie jak odpryski lub pęknięcia. Szkło hartowane jest bardzo trwałe, ale może pękać pod wpływem dużego nacisku.

W zależności od materiału, z jakiego wykonana jest Twoja zastawa obiadowa, jej trwałość może się różnić. Jeśli masz zastawę z delikatnego materiału, możesz spodziewać się, że będzie ona wymagać częstszej wymiany niż ta wykonana z bardziej trwałego materiału odpornego na uderzenia i wstrząsy.

Częstotliwość użytkowania – jak intensywnie użytkujesz talerze?

Częstotliwość, z jaką korzystasz ze swojej zastawy obiadowej, ma duże znaczenie dla jej trwałości. Jeśli codziennie używasz swojej zastawy do przygotowywania i podawania posiłków, szybciej się zużyje niż ta, która jest używana sporadycznie, tylko od czasu do czasu, na specjalne okazje.

Jeśli jesteś osobą, która często gości rodzinę i przyjaciół lub organizuje przyjęcia, zastawa obiadowa może ulec większemu zużyciu niż w przypadku kogoś, kto jedynie sporadycznie używa jej do domowych obiadów, bo np. sam często je na mieście. Dlatego warto rozważyć zakup specjalnej zastawy „na wyjątkowe okazje”, aby oszczędzić swojej codziennej zastawie nadmiernej eksploatacji.

Sposób przechowywania i mycia talerzy

Sposób przechowywania zastawy obiadowej również ma wpływ na jej trwałość. Jeśli przechowujesz ją w sposób odpowiedni, unikniesz uszkodzeń i zarysowań. Najlepszym sposobem przechowywania jest umieszczenie talerzy i misek w przegródkach, które:

  • stabilizują „konstrukcję” i chronią ją przed przesuwaniem się i przewracaniem podczas odsuwania i zasuwania szuflady,
  • oddzielają od siebie poszczególne elementy zastawy, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń i brak styczności powodującej uderzenia i otarcia.

A co w kwestii mycia? Sprawdź rekomendacje producenta. Absolutnie nie myj w zmywarce talerzy czy kubków ze złotymi rantami ani ręcznie malowanych, bo doprowadzisz do ich starcia. Stosuj dobre detergenty, które chronią szkło przed matowieniem, a wydobywają jego maksymalny blask.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *