Chlorella – właściwości i działanie

Chlorella

Co to jest chlorella?

Chlorella podobnie jak spirulina jest glonem słodkowodnym z wieloma działaniami prozdrowotnymi. W odróżnieniu od spiruliny, która jest wielkomórkowa, chlorella jest organizmem jednokomórkowym. Jest to jeden z najstarszych gatunków na ziemi, który ma wyjątkową zdolność do rozmnażania się do około 8 razy dziennie. Istnieje ponad 30 różnych gatunków tego glonu, ale dwa rodzaje – chlorella vulgaris i chlorella pyrenoidosa – są najczęściej stosowane w badaniach. Chlorella jest jednym z najczęściej używanych suplementów w Japonii. Mając na uwadze długowieczność Japończyków warto przyjrzeć się dokładnie właściwościom chlorelli…

Właściwości odżywcze chlorelli

Według entuzjastów chlorelli ma ona bardzo dużo wartości odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, że dokładna wartość odżywcza będzie się różnić w zależności od tego, gdzie i w jakich warunkach była hodowana oraz jak wyglądała jej proces zamiany jej w suplement diety. Z tego powodu warto kupować chlorelle ze sprawdzonych źródeł. Składniki za które najbardziej jest ceniona to:

  • Białko – 16g białka w 3 łyżkach. Chlorella ma w sobie 50-60% białka. Co więcej, jest to kompletne źródło białka, co oznacza, że zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów.
  • Witamina A, B2 oraz B3
  • Żelazo – chlorella może być dobrym źródłem żelaza. W zależności od suplementu może zapewnić od 6 do 40% codziennej potrzeby.
  • Witamina C – jest również doskonałym źródłem witaminy C, która pomaga wchłaniać żelazo
  • Magnez
  • Cynk
  • Miedź
  • Potas
  • Kwas foliowy

Podsumowując chlorella zawiera wiele składników odżywczych, w tym witaminy, minerały, przeciwutleniacze i tłuszcze omega-3. Dokładne ilości mogą się różnić w zależności od marki.

Jak chlorella może wzmocnić organizm?

Chlorella może wzmocnić układ odpornościowy i pomóc zwalczyć infekcję. Badania zarówno nad zwierzętami, jak i nad ludźmi pokazały, że wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu. W jednym z badań osoby biorące udział wytwarzały więcej przeciwciał niż grupa przyjmująca. Badania potwierdzające te właściwości muszą się odbyć na większych grupach.

Chlorella a cholesterol

Kilka badań sugeruje, że suplementy chlorelli mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Wykonane badania wykazały, że przyjmowanie 5-10 gramów chlorelli dziennie obniża poziom cholesterolu LDL oraz triglicerydów u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Takie działanie chlorelli jest zapewne związane z występowaniem takich składników odżywczych jak: witamina B3 (niacyny) karetonoidy, błonnik, przeciwutleniacze, które naturalnie pozwalają utrzymać cholesterol w równowadze.

Chlorella a metale ciężkie

Badania nad zwierzętami wykazały, że chlorella pomaga w usuwaniu metali ciężkich i niektórych szkodliwych związków z organizmu. U zwierząt stwierdzono, że glony, w tym chlorella, osłabiają toksyczność metali ciężkich w wątrobie, mózgu i nerkach. Ponadto wykazano, że pomaga obniżyć ilość innych szkodliwych substancji chemicznych, które czasami występują w żywności. Jedną z nich jest dioksyna, substancja zaburzająca działanie hormonów, która może zanieczyścić zwierzęta w zaopatrzeniu w żywność. Na podstawie tych informacji wydaje się, że chlorella może pomóc w zwiększeniu naturalnej zdolności organizmu do usuwania toksyn oraz pomagać w eliminowaniu metali ciężkich.

Chlorella i jej działanie jako przeciwutleniacz

Alga zawiera kilka związków uważanych za przeciwutleniacze, w tym chlorofil, witaminę C, beta-karoten, likopen i luteinę. Te przeciwutleniacze mogą pomóc w zwalczaniu wielu chorób przewlekłych. Ponadto badania na ludziach wykazały, że suplementy chlorelli zwiększają poziom antyoksydantów u chronicznych palaczy papierosów czyli w u osób o wyższym ryzyku uszkodzenia oksydacyjnego. Chociaż większość z tych badań jest obiecująca, nadal jest wstępna. Zawartość antyoksydantów chlorelli może zapewnić pewną ochronę przed chorobami przewlekłymi, ale aby to potwierdzić trzeba dalszych badań.

Chlorella pomaga regulować ciśnienie krwi

Badania wykazały, że może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Przeprowadzane badanie polegało na podawaniu 4 gramów chlorelli przez 12 tygodni osobą o podwyższonym ciśnieniu krwi. Po zakończeniu badania osoby, które przyjmowały glon miały niższe ciśnienie niż osoby z grupy kontrolnej. Kolejne badania wykazało, że chlorella ma wpływ na większą elastyczność tętnic (zmniejsza sztywność) co wpływa na ciśnienie krwi. Dlaczego tak się dzieje? Takie działanie może być związane z niektórymi składnikami odżywczymi jakie zawiera chlorella takimi jak: arginina, potas, wapń i kwasy omega-3, które pomagają chronić tętnice przed stwardnieniem.

Chlorella a poziom cukru we krwi

Cały czas dowiadujemy się czegoś nowego o właściwościach tego glonu. Obserwacje wykazały bowiem, że może obniżyć poziom cukru we krwi. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie chlorelli przez 12 tygodni obniżyło poziom cukru we krwi na czczo zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z podwyższonym ryzykiem chorób związanych z zaburzonym stylem życia. Inne badania wykazały, że suplementacja chlorellą poprawia kontrolę cukru we krwi i zwiększa wrażliwość na insulinę u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Ten etap badań pozwala nam wprowadzać chlorellę jako terapię uzupełniającą, która może wspomóc organizm w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Chlorella poprawia kondycję sportową

Aktualnie prowadzone są badania sprawdzające wpływ chlorelli na kondycję wydolnościową organizmu. Badania wykazały, że wpływa na lepszą zdolność nasycania płuc tlenem, który jest miarą wytrzymałości. Efekt ten może być spowodowany zawartością aminokwasów rozgałęzionych chlorelli. Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach to zbiór trzech aminokwasów, które, jak stwierdzono, poprawiają wydolność tlenową.

Inne korzyści płynące z suplementacji chlorellą

Chlorella może wpłynąć na lepszą kondycję oka, dzięki temu, że zawiera luteinę i zeakstynę, które chronią oko i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki. Dodatkowo badania wykazały, że stosowanie suplementów z chlorelli poprawia stan zdrowia wątroby u osób, których ten organ nie jest w dobrej kondycji. Wiele źródeł twierdzi, że chlorella ułatwia trawienie i zmniejsza wzdęcia.

Źródła:

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *