Akacja na nerki i trawienie

Akacja - kwiat

Na przełomie maja i czerwca świat zaczyna pachnieć akacją. Jej niezwykle aromatyczne kwiaty są jednocześnie bardzo zdrowe. Niestety kwitną krótko ? pszczelarze przyjmują, że między 27 maja a 15 czerwca. Warto w tym czasie zebrać akację, ususzyć ją lub zrobić syrop. Jeśli nie zdążycie, warto sięgnąć po miód akacjowy.

Jadalne są tylko kwiaty akacji

UWAGA: ? jadalne są tylko kwiaty akacji. W korze i liściach znajdują się substancje trujące.

Natomiast kwiaty są prawdziwym skarbem natury. Swój piękny, miodowy zapach zawdzięczają zawartości cennego olejku eterycznego. Znajdziemy w nich również flawonoidy, barwniki antocyjanowe, kwasy organiczne i sole mineralne. Akacja (robinia akacjowa)  jest drzewem w Polsce bardzo powszechnym, choć przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej w XVI wieku.

Jej krótki okres kwitnienia skrupulatnie wykorzystują pszczoły – miód akacjowy należy do jednego z najcenniejszych. Jest łagodny i delikatny w smaku i najdłużej pozostaje płynny ze wszystkich miodów. Doskonale wzmacnia organizm w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Łagodzi stany napięcia nerwowego i przeciwdziała bezsenności. Jest bogaty w cenne enzymy, kwasy i karoten, dzięki czemu korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy. Warto go stosować w zaburzeniach trawiennych, przy chorobie wrzodowej, zapaleniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Ma także właściwości oczyszczające nerki i usprawniające pracę układu moczowego. Pomaga w stanach zapalnych układu moczowego oraz w oczyszczaniu obciążonych toksynami nerek.

Ma działanie antybakteryjne i wzmacnia układ odpornościowy przy różnego rodzaju infekcjach. Miód akacjowy jest polecany zwłaszcza dzieciom, bo rzadko wywołuje reakcje alergiczne, a także osobom starszym i osłabionym.

Kwiat akacji – lek i przysmak

Choć akacja kwitnie krótko, warto ten czas wykorzystać, żeby zerwać jej kwiaty. Jest szczególnie pomocna przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym, a także przy różnego rodzaju problemach trawiennych. W homeopatii akację wykorzystuje się właśnie do leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego. W medycynie ludowej stosuje się ją jako środek moczopędny, pobudzający trawienie oraz łagodzący reumatyzm. Akacja jest pomocna przy zmniejszonym wydzielaniu moczu oraz w bakteryjnym zakażeniu nerek. Wspiera także odtruwanie organizmu (zwłaszcza nerek) z różnego rodzaju toksyn. Usprawnia krążenie, ma właściwości obniżające ciśnienie oraz rozszerzające naczynia krwionośne.

Akcja, ze względu na swój aromat, podnosi walory smakowe wielu potraw, choć w polskiej kuchni jest niedoceniana. Doskonale smakuje jako dodatek do sałatek, napojów, wypieków, lodów i konfitur.

Racuchy z akacjami

Racuchy  to najczęściej spotykany w naszej kuchni sposób wykorzystania akacji. Warto je zrobić przynajmniej raz w sezonie, bo smakują wybornie.

Składniki:

– 250 ml kefiru lub zsiadłego mleka (osoby nieużywające nabiału mogą zastąpić go gazowaną wodą mineralną)
– 2 jajka
mąka orkiszowa lub pszenna ekologiczna (przyjmuje się na tę ilość szklankę, ale czasem trzeba dodać więcej, żeby zagęścić ciasto)
– szczypta soli
– szczypta proszku do pieczenia (niewiele ? na czubku łyżeczki)
– łyżka ksylitolu lub brązowego cukru (niekoniecznie)
– 2 szklanki oskubanych kwiatów akacji,
– cukier puder do posypania (można go przygotować z ksylitolu),
– olej do smażenia.

Wykonanie: 

Kwiaty akcji obrać z kiści, umyć na sicie i osuszyć na ręczniku papierowym. Mikserem lub ręczną trzepaczką wymieszać jaka z kefirem/wodą, stopniowo dodając mąkę do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Dodać sól, proszek, ewentualnie cukier. Na koniec wsypać kwiaty, wymieszać, nakładać łyżką na rozgrzany olej. Po usmażeniu posypać cukrem pudrem.

Aromatyczny napój z akacji i róży

Zebrać kwiaty akacji i róży jadalnej – z reguły zaczynają kwitnienie w tym samym czasie. Opłukać na sicie. Po garści kwiatów wsypać do szklanego dzbana i zalać lekko ciepłą (nie gorącą!) wodą. Zostawić na przynajmniej 15 minut, żeby woda naciągnęła aromatem kwiatów. Można dosłodzić ksylitolem lub miodem.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *