Czy sokoterapia jest zdrowa?

Dodatkowe kilogramy, zaparcia, sucha skóra, zniszczone włosy i słaba odporność. Z takimi problemami mierzy się znaczna część społeczeństwa. Zwłaszcza w czasach pandemii. Nic dziwnego, że poszukujemy szybkich i pozornie łatwych rozwiązań, by po prostu poczuć się lepiej. W wyszukiwarkę Google coraz częściej wpisywane jest hasło: sokoterapia. – Co oznacza i czy jest dobra dla każdego?

To pewne – dieta uboga w warzywa oraz owoce prowadzi do licznych chorób przewlekłych, w tym zaburzeń zwanych cywilizacyjnymi. Ciągłe spożywanie dużej ilości przetworzonych produktów zawierających nadmiar cukrów prostych oraz złego cholesterolu, prowadzi do istnej tragedii zdrowotnej. Okazuje się, że wiele osób zniechęca się do spożywania warzyw z uwagi na konieczność ich przygotowania: od mycia, przez obieranie i żłobienie, po formę podania.

Z pomocą przychodzą wówczas wspomniane soki. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sokoterapia jest zdrowa oraz dedykowana dla każdego, warto nieco mocniej przyjrzeć się samym sokom.

Sok to samo zdrowie – czy zawsze?

Istnieją pewne nieścisłości w definicji soku. Niestety, tak samo będzie się nazywać zarówno świeżo wyciskany sok, jak i napój sokopodobny, wykonany z zagęszczonego syropu z dodatkiem cukru oraz nierzadko innych szkodliwych składników. W takiej sytuacji powiedzenie, że „sok to samo zdrowie” nie jest do końca prawdziwe. Należy więc doprecyzować, że zdrowe są soki owocowe i warzywne bez dodatku cukru, sztucznych składników oraz konserwantów. Czy ludzie chętnie sięgają po tego typu napoje?

Popularność zdrowych soków świeżo wyciskanych, bez dodatku cukru, rośnie. Jednak w dalszym ciągu można odnotować dużą sprzedaż napojów słodzonych, które są mylnie nazywane zdrowymi. Z uwagi na ogromną ilość sacharozy oraz sztucznych składników, jak barwnik czy aromat, napoje sokopodobne mogą stanowić podłoże otyłości oraz cukrzycy typu 2. Mimo, że niektóre z tych popularnych napojów zawierają pewne istotne dla zdrowia pierwiastki, w dalszym ciągu lepiej sięgnąć po zwykłą wodę mineralną, niż dosładzany sok.

Istnieją także wybitnie zdrowe soki, jak choćby sok z brzozy BIO, sok z karczocha, sok z pokrzywy – wszystkie są dostępne w naszym sklepie. Na szczególną uwagę zasługuje sok z brzozy, który zawiera spore ilości manganu odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Wysokie stężenia manganu odnotowywane w soku z brzozy zwisłej sprawiają, że może on być wykorzystywany w leczeniu niedoborów tego biopierwiastka. – (M. Bilek, P. Kuźniar, K. Stawarczyk, E. Cieślik)

Tego możesz nie wiedzieć o sokach

Niektóre soki, z uwagi na wysoką zawartość składników aktywnych, mogą wchodzić w interakcję z lekami. Do takich wniosków zupełnie przypadkowo doszli pewni naukowcy, którzy mieli na celu zbadanie zupełnie innego rodzaju napoju.

Interakcja między sokiem grejpfrutowym a lekami została wykryta przypadkowo przy badaniu interakcji alkoholu z lekami. Zastosowano wówczas sok grejpfrutowy jako składnik maskujący smak alkoholu. Okazało się, że to nie alkohol był przyczyną zmian przyswajalności leków, a jak przypuszcza się obecnie, flawonoidy soku. Zmieniają one aktywność enzymów (CYP3A4 i CYP1A2), które wpływają na wnikanie niektórych leków do krwi, a więc również na aktywność i ewentualną toksyczność zażywanych leków. – (J. Czapski)

Warto pamiętać, że popularne soki warzywne, jak sok z buraka czy sok marchwiowy, także należy pić z rozwagą. Okazuje się bowiem, że niektóre warzywa bulwiaste, jak np. burak ćwikłowy należą do gatunków magazynujących znaczne ilości metali ciężkich. Te, jak wiadomo, szkodzą naszemu zdrowiu. Dodatkowo młode buraki zawierają sporą ilość szczawianów. Okazuje się więc, że surowy sok z buraka, o ile jest zdrowy, powinien być spożywany z umiarem, zwłaszcza przez dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami nerek.

Czy warto stosować sokoterapię?

Sokoterapia zdecydowanie jest doskonałym pomysłem dla osób, które pragną na chwilę odciążyć swój układ pokarmowy. Poza tym, że sokoterapia umożliwia skuteczne oczyszczenie organizmu oraz pozbycie się toksyn, dodatkowo daje naszemu żołądkowi i jelitom należyty “odpoczynek”. Można więc traktować sokoterapię jako “urlop” dla układu pokarmowego oraz świetną podstawę do zmiany stylu życia na zdrowszy. Sokoterapię warto jest stosować np. po świętach lub innych okresach, w których spożywało się zbyt dużo pokarmu a także sięgało się po używki, np. alkohol.

Sokoterapia może w niezwykły sposób wpłynąć pozytywnie na pracę układu immunologicznego. Dodatkowo pozwoli uporać się z niektórymi przypadkami zaparć, bóli głowy czy uczucia permanentnego zmęczenia. Należy jednak pamiętać, że ciągłe picie wyłącznie soków nie jest wskazane. Nasz układ pokarmowy nie jest jeszcze gotowy na tego typu rewolucję i o ile jest on zdrowy, tzn. lekarz nie zaleca tego typu diety płynnej, należy spożywać także produkty stałe. Dzięki temu trawienie przebiega prawidłowo, my czujemy sytość oraz nie cierpimy na permanentną biegunkę.

Bibliografia

  • J. Czapski Owoce i warzywa – szansa czy zagrożenie,
  • M. Bilek, P. Kuźniar, K. Stawarczyk, E. Cieślik Zawartość manganu w sokach drzewnych z terenu Podkarpacia,
  • A. Prescha, K. Zablocka, J. Naduk, H. Grajeta Naturalne wody mineralne i źródlane oraz soki owocowe jako źródło krzemu w pożywieniu,
  • M. Michalak-Majewska, W. Żukiewicz-Sobczak, J. Kalbarczyk Ocena składu i właściwości soków owocowych preferowanych przez konsumentów.
  • A. Koziol-Kozakowska Czy należy pić soki owocowe?

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *