Erytrytol – słodzik bez kalorii

Erytrytol

Jako konsumenci, stajemy się coraz bardziej świadomi. Mimo wszystko nie jesteśmy chemikami i widząc oznaczenie E968, możemy odłożyć produkt z powrotem na półkę. Tymczasem właśnie pod tym oznaczeniem kryje się niezwykle intrygujący, naturalny i zdrowy produkt jakim jest erytrytol, który ma duże szanse na zrewolucjonizowanie rynku spożywczego. Być może wpłynie on także na obniżenie występowania otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy nabytej.

Cukier – wróg Twojego zdrowia

Otyłość oraz choroby związane z nadciśnieniem, spędzają sen z powiek lekarzy. Przypadków chorobliwej tuszy, zawałów oraz nabytej cukrzycy jest na świecie coraz więcej. Chociaż nasza wiedza na temat odżywiania nieustannie się rozwija, równolegle pojawiają się wciąż nowe niezdrowe przekąski.

Trudno jest namówić ludzi do zmiany stylu życia. Zwłaszcza, gdy problemem jest np. brak czasu na samodzielne przyrządzanie posiłków lub potrzeba szybkiego doładowania cukrami. Dostajemy coraz więcej dowodów na to, że to właśnie cukier jest wrogiem nr 1 w przypadku wspomnianych wcześniej chorób.

Chociaż otyłość i nadciśnienie tętnicze kojarzą się nam raczej z nadmiarem cholesterolu, to cukier wpływa na pojawienie się większości patologii w funkcjonowaniu metabolizmu ludzkiego.

Tymczasem słodkie lubi niemal każdy. Trudno jest z tego zrezygnować, a czasem trudno wyczuć, gdyż w przetworzonej żywności cukier występuje nie tylko w przypadku słodyczy. Ogromna część przetworzonych produktów “wytrawnych” zawiera w swoim składzie cukier. Nie zwracając uwagi na etykiety, można w prosty sposób doprowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych.

Erytrytol – odkrycie w poszukiwaniach zamiennika cukru

Liczne przypadki efektu jojo oraz zgłoszenia pogorszenia stanu zdrowia po przebytej wcześniej diecie redukcyjnej, dają do myślenia. Naukowcy i lekarze stanęli przed jasnym przekazem społeczeństwa: “nie zrezygnujemy z przyjemności jedzenia, nie porzucimy słodyczy”. Takie są fakty, dlatego zaczęto poszukiwać zdrowego zamiennika cukru.

Pojawił się ksylitol, który faktycznie jest zdrowy i polecany osobom na diecie redukcyjnej. Niestety, coraz częstsze przypadki chorób związanych z układem trawienia, wykluczają możliwość spożywania ksylitolu przez każdego. Zmęczeni częstymi biegunkami pacjenci, ponownie wracali do korzystania ze standardowego cukru.

Minęło trochę czasu, zanim dowiedzieliśmy się o istnieniu kolejnego zamiennika cukru oraz nauczyliśmy się go pozyskiwać w laboratorium. Mowa o erytrytolu, który został już bardzo szczegółowo przebadany. Oczywiście, jeśli chcemy wiedzieć na jego temat jeszcze więcej, musimy wdrożyć go w codzienną dietę i zobaczyć, jakie będą skutki jego spożywania.

Mimo wszystko, przeprowadzone do tej pory badania na temat działania erytrytolu, dostarczają ogromnych nadziei na wygraną z otyłością oraz chorobami, które często z niej wynikają lub po prostu z nią współwystępują. Erytrytol, nie tylko zapobiega powstawaniu niektórych schorzeń, ale także ułatwia drogę osobom, które już się z nimi borykają.

Gdzie możesz kupić erytrytol? Najwygodniej będzie go zamówić on-line w naszym sklepie ze zdrową żywnością, ponieważ posiadamy ofertę kilku producentów w różnych wielkościach.

Właściwości i zastosowanie erytrytolu

Wspominaliśmy już, że erytrytol może być stosowany nie tylko w celu uniknięcia problemów wynikających ze spożycia nadmiaru cukru, ale również niwelowania negatywnych objawów niektórych chorób, np. cukrzycy typu 2.

Jak to możliwe? Poza tym, że erytrytol nie wpłynie na poziom cukru we krwi (ma zerowy indeks glikemiczny), dodatkowo zwiększy jej przepływ przez włosowate naczynia krwionośne, poprawiając tym samym elastyczność tętnic.

Osoby, które zmagają się z problemami układu trawienia i starają się nie sięgać po składniki wywołujące wzdęcia, zaparcia lub biegunki, powinny także zainteresować się wdrożeniem erytrytolu do swojej diety. 90% tego składnika zostaje wydalona z moczem, natomiast pozostałe 10% przechodzi do jelita grubego, gdzie nie stanowi substratu flory bakteryjnej.

Dodatkowo, jest to świetny produkt dla osób, które uwielbiają słodki smak, a jednocześnie rezygnują z niego, z uwagi na problemy z próchnicą. Erytrytol nie jest fermentowany przez bakterie występujące w jamie ustnej. Jak smakuje erytrytol? Po prostu jest słodki, chociaż intensywność jego smaku sprowadza się do 70-90% słodyczy sacharozy.

Właśnie dlatego zachęcamy do stosowania naturalnych cukrów i słodzików, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie. Dla jednych idealnym rozwiązaniem będzie stosowanie ksylitolu, który dodatkowo usprawnia proces trawienia, a dla innych lepszą opcją będzie erytrytol, który nie ingeruje w te kwestie. Słodzik stołowy w postaci erytrytolu można spotkać także w postaci bezglutenowej.

Badania erytrytolu – zaskakujące wnioski

Naukowcy (M. Hiele, Y. Ghoos, P. Rutgeerts, G. Vantrappen), badali metabolizm erytrytolu oraz glukozy, poprzez analizę składu kału oraz 13CO2 i H2 w wydychanym powietrzu. W kale badanych spożywających erytrytol, nie wykazano obecności H2, w porównaniu z grupą kontrolną spożywającą glukozę i laktitol.

Stwierdzono więc, że erytrytol jest łatwo wchłanianym substratem, który nie podlega metabolizmowi u żywiciela. Co więcej, nie zaobserwowano wzrostu 13CO2 i H2 w powietrzu wydychanym przez osoby, które wcześniej przyjęły erytrytol. Był on niemal całkowicie odzyskany z moczem.

Wygląda na to, że erytrytol jest składnikiem idealnym. Z jednej strony słodki, z drugiej nie wpływający na poziom cukru we krwi. Nie trzeba było długo czekać, aby powstały nowe badania, tym razem dotyczące potencjalnej toksyczności tego związku, względem organizmu ludzkiego. I w tym przypadku wnioski okazały się być niebywale zaskakujące.

Badania kliniczne wykazały, że erytrytol jest dobrze tolerowany (także przez ludzi) i nie powoduje żadnych skutków toksykologicznych, nawet po podaniu dużej dawki. (I.C. Munro, W.O. Bernt, J.F. Borzelleca, G. Flamm, B.SLynch, E. Kennepohl, E.A. Bäre, J. Modderman)

W kwietniu 2010 roku, naukowcy z Francji doszli do kolejnych zaskakujących wniosków na temat działania erytrytolu. Erytrytol działa jako przeciwutleniacz a dodatkowo może pomóc w ochronie przed uszkodzeniem naczyń obciążonych skutkami hiperglikemii. – Oznacza to, że erytrytol nie tylko jest nieszkodliwy w przypadku osób obarczonych cukrzycą, ale może być także pomocny w ich codziennym życiu.

Bibliografia

Metabolism of erythritol in humans: Comparison with glucose and lactitol.
M. Hiele, Y. Ghoos, P. Rutgeerts, G. Vantrappen,

Erythritol: an interpretive summary of biochemical, metabolic, toxicological and clinical data.
I.C. Munro, W.O. Bernt, J.F. Borzelleca, G. Flamm, B.SLynch, E. Kennepohl, E.A. Bäre, J. Modderman,

Erythritol is a sweet antioxidant.
G.J.M. den Hartog, A.W. Boots, A. Adam-Perrot, F. Brouns, I.W.C.M. Verkooijen, A.R. Weseler, G.R.M.M. Haenen, A. Bast,

Biosynteza erytrytolu z gliceryny przez drożdże Yarrowia lipolytica w hodowli okresowej.
P. Juszczyk, M. Marcinkiewicz, A. Rywińska, W. Rymowicz,

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Jola pisze:

    Dużo się też słyszy o negatywnych skutkach słodzików, jednak jest to zwykły mit, który krąży po internecie od dłuższego czasu. Faktem jest, że słodziki to znacznie lepszy zamiennik cukru, który nie jest tak kaloryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *