Żeń-syberyjski i jego właściwości

Żeń-syberyjski i jego właściwości

Żeń-szeń syberyjski należy do rodziny Azaliowatych. Jest to zazwyczaj około 2,5 metrowy krzew o bardzo silnie rozgałęzionych i rozwiniętych korzeniach. Z płytko umieszczonego w ziemi kłącza wyrastają drobne korzenie oraz rozłogi sięgające niekiedy 5 metrów długości. Gałęzie są proste z licznymi cienkimi kolcami, liście palczasto pięciodzielne, a poszczególne listki maja kształt eliptyczny o podwójnie piłkowanych brzegach. Na końcach pędów w czerwcu wyrastają małe kwiaty zebrane w kuliste baldachy. Żółte słupkowe kwiaty są żeńskie, natomiast kwiaty męskie są pręcikowe i bladofioletowe. We wrześniu pojawiają się czarne kuliste owoce.

Żeń-szeń syberyjski rozrasta się na zboczach, w lasach, na odkrytych przestrzeniach we wschodniej Azji, Chinach, Korei, Japonii, Mandżurii, Syberii.

Właściwości lecznicze żeń-szenia syberyjskiego zostały odkryte stosunkowo niedawno.
Badania składu i właściwości leczniczych zostały zainicjowane przez radzieckich fitochemików szukających w grupie roślin araliowatych podobieństw do bardzo kosztownego żeń-szenia azjatyckiego (Panax Ginseng). Badania okazały się sukcesem, jako że oba surowce wykazują bardzo podobne działanie farmakologiczne.

Surowcem leczniczym są zbierane późną jesienią kłącza i rozłogi. Surowiec suszy się w temp 70-80*C w sztucznie ogrzewanych suszarniach.

Żeń-szeń syberyjski – substancje aktywne:

W surowcu występuje co najmniej 7 glikozydów nazwanych eleuterozydami A,B,B1,C,D,E i F odpowiedzialnych za działanie adaptogenne, przeciw stresowe, wzmacniające i pobudzające.

Skład chemiczny żeń-szenia syberyjskiego nie jest jednak tak dokładnie poznany jak jego lecznicze działanie na ludzki organizm i stanowi nadal przedmiot badań wielu zespołów naukowych.

 

Żeń-szeń syberyjski – zastosowanie:

żeń-szeń korzeń

 • osłabienie czynności serca;
 • zaburzenia krążenia krwi;
 • miażdżyca;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • anemia;
 • cukrzyca;
 • przemęczenie fizyczne (działanie wzmacniające, pobudzające, regenerujące);
 • zniechęcenie, przemęczenie psychiczne (poprawia zdolność efektywnej pracy umysłowej oraz kojarzenia i zapamiętywania);
 • bezsenność lub trudności w zasypianiu (uspokaja, tonizuje nerwy, ułatwia zasypianie);
 • osłabienie popędu płciowego;
 • zaburzenia równowagi hormonalnej (pobudza aktywność gruczołów wydzielających hormony);
 • starzenie (witalizuje, odmładza, poprawia pamięć i koncentrację);
 • osłabienie odporności immunologicznej (aktywizuje naturalne siły obronne i zdolności adaptacyjne do niekorzystnych warunków);
 • ciężkie choroby lub poważne zabiegi chirurgiczne ( skraca okres rekonwalescencji i zmniejsza skalę negatywnych skutków ubocznych);
 • chemioterapia i radioterapia w chorobie nowotworowej (niwelowanie szkodliwego i skrajnie wyniszczającego działania zastosowanych środków onkologicznych)

Żeń-szeń syberyjski aktywizuje naturalne siły obronne organizmu nie zakłócając prawidłowych czynności, dzięki czemu może być stosowany przez dłuższy czas.

Żeń-szeń syberyjski wykazuje bardzo podobne działanie farmakologiczne do słynnego Panax ginseng (żeń-szeń azjatycki)

Eleuterokok kolczasty posiada właściwości adaptogenne, czyli działające na organizm całościowo, przywracając równowagę na wszystkich poziomach. Adaptogen to wiele substancji leczniczych w jednej roślinie, wykorzystywanych zgodnie z aktualnym stanem organizmu. Adaptogeny dostarczają niezbędnych składników mobilizujących naturalne siły i mechanizmy obronne organizmu.
W efekcie żeń-szeń, tak jak inne adaptogeny, potrafi obniżyć zbyt wysokie ciśnienie albo podnieść do optymalnej wysokości zbyt niskie ciśnienie, potrafi uspokoić w stanie nadmiernego pobudzenia lub pobudzić w stanach zniechęcenia czy apatii.

Żeń-szeń syberyjski – działanie niepożądane:

Przeciwwskazaniem do stosowania żeń-szenia jest nadciśnienie powyżej 180/90 mm Hg, znaczne zmiany miażdżycowe w mięśniu sercowym i mózgu, stany gorączkowe.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Janina pisze:

  Każdy rodzaj żeń- szenia ma dobry wpływ na organizm. Poodnosi wydajność organizmu i przeciwdziała zmęczeniu. Akurat stosuję Gold żeń? szeń complex który zawiera wyciąg z trzech rodzai żeń- szenia i mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nie czuje już senności pomimo małej dawki snu, znużenie też zniknęło, czuję się jakbym znowu miała naście lat.

 2. martyna pisze:

  To prawda, że ten rodzaj żeń szenia doskonale też wpływa na stan włosów? Na; http://www.jestemfit.pl/artykuly/porady/sprawdzone-domowe-sposoby-zapobiegaj%C4%85ce-wypadaniu-w%C5%82os%C3%B3w znalazłam informację, że: „Eleuthero ? znany także jako żeń-szeń syberyjski. Stosowanie eleuthero skutecznie wspomaga wzrost zdrowych włosów.”. Zainteresowało mnie to, bo porzebuję jakiejś skutecznej kuracji.

  • Ula Hreniak pisze:

   Żeń szeń syberyjski jest składnikiem wielu wzmacniających szamponów do włosów. Poprawia ukrwienie głowy i wzmacnia cebulki włosowe. Przeciwdziała wypadaniu, ale też sprawia, że nowe włosy rosną zdrowsze i mocniejsze. Reguluje też pracę gruczołów łojowych.

 3. moja nazwa 1 pisze:

  przed zakupem tzw Żeń-szenia syberyjskiego sugeruje przeglądnąć google grafika, w poszukiwaniu jak wygląda korzeń, bo to co jest oferowane w internecie to nic innego jak łodygi badyle z tego ziela. korzenia w tym nie ma. oszustwo i ściema. pozdrawiam.

  poglądowe zdjęcia na korzeń:
  https://gomoa.net/images/thumbs/500_500/syberian-ginseng-tajgagyoker-gomoa.jpg
  https://static4.herbatkowo.com.pl/pol_pl_Zen-szen-korzen-Panax-ginseng-557_1.jpg
  https://zielonaesencja.pl/pol_pl_Zen-szen-syberyjski-100-g-korzen-ciety-2844_1.jpg

  coś czuje że to zostanie usunięte…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *