Konserwanty w żywności – jakich unikać?

Czytasz składy produktów spożywczych, po które sięgasz? Zdajesz sobie sprawę, że większość z nich może zawierać konserwanty? Oczywiście, wszystkie składniki obecne w żywności sprzedawanej na terenie UE, są podawane jako bezpieczne. Jednak nie chodzi o sam konserwant, a jego dopuszczalną, bezpieczną ilość. Co dzieje się wówczas, gdy każdy produkt, jaki spożywasz w ciągu dnia, zawiera podobne składniki? – Ich ilość kumuluje się w Twoim organizmie a skutków tego procesu nikt nie bada. Przychodzimy więc z odsieczą, prezentując popularne konserwanty oraz podając sposoby, jak ich unikać.

Z artykułu dowiesz się:

 1. czym są konserwanty i dlaczego stosuje się je w żywności?
 2. jakie są popularne konserwanty i czemu służą?
 3. jak jeść, aby unikać kumulowania się konserwantów w organizmie?
 4. gdzie szukać produktów spożywczych pozbawionych szkodliwych konserwantów?

Jak napędza się spirala produkcji niezdrowej żywności?

Konserwanty, obecne w żywności, są naturalną konsekwencją trybu życia, jaki prowadzimy. W krajach rozwiniętych liczy się bowiem smak, konsystencja oraz długa data przydatności. Gdy od dziecka sięgasz po produkty ze wzmacniaczami smaku, trudno będzie Ci się przekonać do naturalnej i zdrowej żywności.

Sięgając po serek, sprawdzasz najdłuższą datę przydatności i wybierasz produkt, który będzie mógł stać w Twojej lodówce jeszcze przez miesiąc? To podstawowy błąd, który napędza spiralę produkcji niezdrowej żywności. Konsument nabiera pewnych nawyków, które skłaniają producenta do wprowadzenia kolejnej dawki konserwantów. Dlatego zmiany zawsze warto zaczynać od siebie.

Zachęcamy więc do kupowania produktów spożywczych z myślą o menu tygodniowym. Co zjesz dzisiaj, jutro i w weekend? Lepiej robić zakupy częściej, ale w mniejszej ilości. Dzięki temu unikniesz problemu przechowywania psującej się żywności. Nie będziesz też potrzebować jedzenia, które ma szansę przetrwać w Twojej lodówce kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Popularne konserwanty oraz ich funkcja w żywności

Konserwanty stosowane w żywności przede wszystkim służą przedłużeniu daty spożycia produktu. Dodatkowo zwiększają walory smakowe, poprawiają konsystencję oraz niszczą bakterie, które mogłyby być szkodliwe dla człowieka. Absolutna większość produktów spożywczych wymaga jedynie odpowiedniego przyrządzenia, aby zachować warunki bezpiecznego spożycia.

Niestety, życie w biegu nie sprzyja przyjrzeniu się temu, co i jak się je. Jeśli pracujesz całymi popołudniami, obiad zazwyczaj zamawiasz na wynos a kolację przyrządzasz z tego, co już długo znajduje się w Twojej lodówce, z pewnością wiesz o czym mowa. Przyjrzymy się więc konserwantom, które prawdopodobnie spożywasz, ich funkcjom pożądanym i potencjalnie szkodliwym.

Klasyfikacja konserwantów oraz charakteryzacja ich potencjalnie szkodliwego działania

 • E 100 – E 199 (barwniki)
 • E 200 – E 299 (konserwanty)
 • E 300 – E 399 (regulatory kwasowości)
 • E 400 – E 499 (substancje żelujące i spulchniające)
 • E 500 – E 599 (składniki pomocnicze)
 • E 600 – E 699 (wzmacniacze smaku)
 • E 900 – E 999 (nabłyszczacze oraz słodziki)
 • E 1000 – E 1999 (konserwanty, zagęstniki, regulatory smaku)

Popularne konserwanty

Karagen (E 407) – można go spotkać w dżemach, sosach i musach, gdyż pełni funkcję zagęszczacza. Niestety, regularne stosowanie produktów zawierających E 407 może prowadzić do wystąpienia owrzodzeń, głównie zlokalizowanych w jelitach. Pierwsze objawy przedawkowania wiążą się z uciążliwym uczuciem wzdęcia. Składnik ten działa rakotwórczo.

Litorlubina (E 180) – to barwnik czerwony, często wykorzystywany przy produkcji serów. Nadaje im wyrazisty kolor. Niestety wykazuje silne działanie alergizujące, co przekłada się na wysypkę skórną czy katar sienny. Dlatego spożywając ser z tym składnikiem możesz odnieść mylne wrażenie, że jesteś uczulony na białko lub tłuszcz odzwierzęcy.

Błękit patentowy (E 131) – to również barwnik. Tym razem niebiesko-fioletowy. Możesz go znaleźć w napojach, cukierkach, żelkach czy galaretce np. o smaku owoców leśnych. Z uwagi na skłonność E 131 do uwalniania histaminy, składnik ten jest niebezpieczny dla alergików.

Azotan (V) sodu (E251), azotan (III) sodu (E250) – to popularne dodatki wzmacniające smak mięs. Mają również funkcję “poprawy” wyglądu wędlin, poprzez nadanie im charakterystycznego różowego koloru. Azotan sodu, w wyniku reakcji z pożywieniem, często przyjmuje postać nitrozoaminy – substancji o silnym działaniu rakotwórczym.

Benzoesan sodu (E 211) – to jeden z popularniejszych konserwantów hamujących rozwój bakterii i grzybów. Wykazuje on tendencję do podrażnienia układu pokarmowego, czego efektem może być wystąpienie owrzodzeń. Dodatkowo alergicy mogą zareagować na E 211 wysypką. To składnik o działaniu rakotwórczym.

Glutaminian sodu (E 621) – to powszechnie stosowany wzmacniacz smaku, którego działanie jest silnie uzależniające. W konsekwencji prowadzi do zwiększenia apetytu na produkty, które zawierają go w swoim składzie, np. chipsy. E 621 jest głównym winowajcą choroby społecznej, jaką jest otyłość.

Jak i co jeść, aby unikać spożywania szkodliwych konserwantów?

Temat, jak i co jeść, aby uniknąć spożycia szkodliwych substancji, warto zacząć od miejsca, w którym robimy zakupy. Chociaż produkty spożywcze posiadają niezbędne oznaczenia, pozwalające ocenić ich jakość, w codziennym pośpiechu wiele osób ich nie dostrzega.

W sprawdzonym sklepie możesz bez problemu nabyć żywność nieprzetworzoną. Zaliczamy do niej m.in.:

 • owoce
 • warzywa
 • herbatę liściastą
 • kawę
 • produkty zbożowe
 • tłuszcze (roślinne i zwierzęce)
 • mleczne przetwory fermentowane
 • wodę.

Co z sosami, sokami, dżemami i wędlinami? Bez problemu możemy je zrobić samodzielnie. W internecie jest dostępnych wiele ciekawych przepisów na domowe przetwory oraz inne wyroby pozbawione chemii. Zapraszamy do podjęcia tego wyzwania! Może przez nie zaczniesz rzadziej sięgać po szynkę i słodkie napoje, natomiast Twoje życie z pewnością nie będzie pozbawione smaku. Stanie się za to pełne zdrowia.

Bibliografia

 • K. Szymańska, Czynniki kształtujące podaż na żywność ekologiczną.
 • R. Olędzki, Substancje niebezpieczne w żywności wykazujące działanie rakotwórcze i mutagenne.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *