Omega-9 – właściwości i zastosowanie kwasu oleinowego

Kwasy omega-3 i 6 są nam dobrze znane. Przede wszystkim wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że są zdrowe. Jednak kwas omega-9, tj. jednonienasycony kwas oleinowy, dla większości będzie zagadką. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco lepiej. Czym jest kwas oleinowy, jakie ma właściwości i w końcu gdzie można go spotkać? Czy jest zdrowy? A jeśli tak, to dlaczego? Zapraszamy do lektury w „pigułce”.

Kwas oleinowy – podstawowe informacje

Co odróżnia kwas oleinowy od innych kwasów tłuszczowych? Odpowiedź na to pytanie stanie się prosta, gdy poznamy podstawowe informacje na temat kwasu omega-9. Na początek trochę chemii – kwas oleinowy nazywany jest jednonienasyconym, ponieważ posiada jedno podwójne wiązanie przy 9-ym atomie węgla (należy liczyć od końca łańcucha metylowego).

Omega-9 nie jest niezbędnym kwasem tłuszczowym. I tutaj pojawia się jego główna odrębność od kwasów omega-3 i 6. Otóż kwas oleinowy jest na bieżąco produkowany przez organizm z innych kwasów tłuszczowych. Tak więc nie pozyskuje się go wyłącznie poprzez dietę. Dlaczego mimo wszystko warto zadbać o zdrowe menu, uwzględniające również kwas oleinowy?

Kwas oleinowy jest wytwarzany w wyniku przemiany innych tłuszczów. Natomiast warto zadbać o to, aby codzienna dieta była urozmaicona w wiele różnych składników odżywczych. Dzięki temu niedobór kwasu oleinowego raczej nam nie grozi. Mimo wszystko należy dodać, że omega-9 występuje w niektórych produktach, które warto spożywać.

Właściwości kwasu oleinowego

Tłuszcz tłuszczowi nie jest równy. W dalszym ciągu najchętniej spożywamy niezdrowe tłuszcze nasycone, które są prostą drogą do wystąpienia nadmiaru cholesterolu we krwi, a przez to do poważnych problemów metabolicznych. Kwas oleinowy niejako chroni przed miażdżycą, stanowiąc naturalną broń organizmu. Jednak staje się on bezradny, gdy stracimy kontrolę nad ilością spożytych węglowodanów i niezdrowych tłuszczów.

Z tego powodu podstawą każdej diety powinno być spożywanie tłuszczów wielonienasyconych oraz jednonienasyconych, z jednoczesnym ograniczeniem tłuszczów nasyconych. Dzięki temu organizm jest w stanie na bieżąco przetwarzać wszystkie składniki, które do niego docierają, bez obciążenia wątroby oraz bez ryzyka wystąpienia miażdżycy.

Dlaczego kwas oleinowy jest zdrowy?

Kwas oleinowy jest nienasycony, tak więc z całą pewnością można go nazwać zdrowym. Odnosi się to do kwestii opisanej wyżej. Jednak i tutaj warto na chwilę się zatrzymać. Kwas oleinowy jest zdrowy, ponieważ bierze udział w procesie przemiany materii. Dodatkowo stanowi prekursor dla wielu składników, będących budulcem tkanek występujących w organizmie. Obniża cholesterol i trójglicerydy we krwi. Przez to można go nazwać remedium przeciwmiażdżycowym.

Kwasy nienasycone, w tym właśnie kwas omega-9, mają to do siebie, że robią wiele dobrego. To dzięki nim można cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami. To one dbają o właściwą elastyczność, nawilżenie, odżywienie i ochronę skóry. Dodatkowo podnoszą nieswoistą odporność organizmu. Dzięki nim odciążona jest wątroba, która chroni nas przed poważnymi konsekwencjami zatrucia, m.in. poalkoholowego.

Dlatego warto pamiętać, że nie należy wszystkich tłuszczów wrzucać do przysłowiowego “jednego worka”. Także na diecie redukcyjnej, a może nawet zwłaszcza wtedy, powinniśmy dbać o codzienną podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych. A gdzie znaleźć kwas oleinowy?

W tych produktach znajdziesz kwas oleinowy

Kwasy omega-3 oraz omega-6 kojarzymy z bardzo różnymi źródłami – od pestek słonecznika, po stek z tuńczyka. Jeśli chodzi o źródła kwasu omega-9, głównie są nimi oleje roślinne. Bardzo duże stężenie kwasu oleinowego znajduje się w oleju z orzeszków ziemnych. Można także szukać go w oleju migdałowym, oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym.

Nieco mniej, ale nadal dużo kwasów omega-9 znajdziemy w oleju z otrębów ryżowych czy oleju sezamowym. Niewiele, bo ok 30% kwasu oleinowego znajdziemy w oleju słonecznikowym. Oczywiście wszystkie oleje roślinne najlepiej spożywać na surowo i wówczas stanowią one doskonałe źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu omega-9. Jak w smaczny sposób wkomponować je w codzienną dietę?

Sposoby na spożywacie oleju roślinnego na surowo

Doskonałym pomysłem na spożywanie olejów roślinnych na surowo jest zajadanie się kuchnią włoską. Pizza polana olejem już po przygotowaniu czy makaron z sosem pesto bazyliowym. Do tego sałatka caprese z oliwą i świeżą bazylią. Nawet chleb można moczyć w oliwie, zamiast smarować go masłem. To naprawdę pyszny i oczywiście zdrowszy zwyczaj, niż ten polski, skupiony na tłuszczach odzwierzęcych.

Warto również często sięgać po sałatki. Prosta sałatka, oparta na świeżych warzywach sezonowych oraz ulubionym oleju, pasuje do każdego obiadu. Także tradycyjnego, polskiego. Co ciekawe, olej można dodawać również do zup i innych gotowych dań, np. ugotowanych ziemniaków czy smażonej piersi z kurczaka.

Oleju roślinnego nie trzeba się bać. Oczywiście jest on tuczący, jak to olej. Jednak z drugiej strony wzmacnia uczucie sytości, pozwala przyswoić jeszcze więcej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które zjadamy podczas posiłku. Olej roślinny to skarbnica zdrowia, do której zwyczajnie warto zaglądać. Efekty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania – od poprawy koncentracji, po mocne i zdrowe paznokcie.

Bibliografia

  • E. Dybkowska, Rola kwasów tłuszczowych w żywieniu i zdrowiu człowieka.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *