Objawy niedoboru witaminy B12 – jak je rozpoznać i zrozumieć ich znaczenie

O witaminach słyszymy od dziecka – rodzice w dzieciństwie zawsze kazali jeść sporo warzyw, owoców, pić wodę i dużo mleka dlaczego? Są one źródłem witamin. Będąc dziećmi nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może nieść za sobą ich niedobór, na który najbardziej narażone są osoby na diecie roślinnej. Witamina B12 to jedna z najważniejszych i niezbędnych witamin.

Czym się wyróżnia witamina B12? Poznaj jej rolę w organizmie

W naszym organizmie funkcja witaminy B12 jest niezwykle ważna. Posiada ona największą wśród witamin strukturę i zawiera kobalt – stąd jej druga nazwa ,,kobalamina”. Powstaje jedynie z udziałem mikroorganizmów – organizm nie może wytworzyć jej samodzielnie, dlatego należy dostarczyć ją z pożywieniem.

Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i krwinek czerwony. Jest odpowiedzialna za wiele reakcji metabolicznych, buduje osłonkę mielinową włókien nerwowych i wspiera syntezę. Jest niezbędna do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego, który odgrywa ważną rolę u kobiet spodziewających się potomstwa.

Wpływ witaminy B12 na organizm

Witamina B12 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie i wzrost organizmu. Jest  niezbędna do właściwego działania układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Ma duży wpływ na układ nerwowy. Niedostateczna ilość witaminy B12 może objawiać się w postaci chorób takich jak: neuropatia obwodowa, parestezja, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia pamięci, depresja. Mogą pojawić się także zaburzenia równowagi.

Skutki nadmiaru i niedoboru witaminy B12

Obniżony poziom witaminy B12 jest bardzo często spotykanym problemem, z kolei jej nadmiar, rzadkim. Jest to spowodowane jej właściwościami – rozpuszcza się w wodzie i jest wydalana wraz z moczem i potem. Bardzo rzadko zdarza się alergia na witaminę B12, wówczas może pojawić się krwotok z nosa lub inne reakcje alergiczne. Natomiast skutkami niedoboru są:

  • anemia,
  • zaburzenia zmysłu słuchu, węchu, czucia,
  • utrata apetytu i wagi,
  • bielactwo,
  • depresja, zmienność nastroju.

Gdy powyższe skutki dadzą o sobie znać, warto jest dawkować witaminę B12 poprzez wzbogacenie diety. Gdy jest to niemożliwe, ratunkiem jest witamina B12 w tabletkach, a w trudniejszych sytuacjach – działanie witaminy B12 w zastrzykach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *