Jak leczyć nietrzymanie moczu bez operacji?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) jest chorobą społeczną, która w większości dotyczy kobiet. Ta wstydliwa dolegliwość polega zwykle na niekontrolowanym wycieku moczu podczas wysiłku. Istnieje wiele przyczyn wywołujących nietrzymanie moczu, a jedną z nich jest poród. Warto wiedzieć, że nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, a leczenie tego schorzenia obejmuje wiele metod, w tym również zachowawczych. Jak leczyć nietrzymanie moczu i pozbyć się problemu?

Przyczyny nietrzymania moczu

Wyróżniamy kilka rodzajów inkontynencji, a najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM). Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to objawia się podczas wysiłku, którym może być aktywność fizyczna, śmiech czy kaszel. 

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu:

  • osłabienie mięśni dna miednicy – np. wskutek przebytych ciąż i porodów, menopauzy, przebytych operacji ginekologicznych,
  • osłabienie mięśni spowodowane wiekiem,
  • osłabienie mięśni wskutek otyłości,
  • przewlekłe zaparcia,
  • infekcje układu moczowego,
  • choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane.

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to choroba społeczna, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć leczenie – przede wszystkim po to, by podnieść jakość życia i pozbyć się uczucia wstydu czy bezradności. Istnieje wiele metod leczenia inkontynencji:

  • niefarmakologiczne (zachowawcze) – polega przede wszystkim na zmianie stylu życia i indywidualnie dobranej fizjoterapii uroginekologicznej,
  • farmakologiczne – jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, lekarz może wprowadzić leki, takie jak inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, choć wiążą się one z niewystarczającą skutecznością i skutkami ubocznymi,
  • operacyjne – najbardziej inwazyjną metodą jest operacyjne leczenie nietrzymania moczu, np. laparoskopowa operacja metodą Burcha, operacja z użyciem taśmy TVT/TOT czy bulking.

Przed podjęciem decyzji o operacji warto wypróbować naturalne, nieinwazyjne metody zaliczane do leczenia niefarmakologicznego. 

Nietrzymanie moczu – leczenie zachowawcze

Osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu w pierwszej kolejności zalecana jest zmiana stylu życia, która polega przede wszystkim na wprowadzeniu aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, rezygnacji z używek (w tym kofeiny) oraz zmniejszeniu masy ciała (jeśli przyczyną dolegliwości jest otyłość). Warto też zadbać o regularne wypróżnienia, gdyż przewlekłe zaparcia sprzyjają uciskowi przewodu pokarmowego na pęcherz moczowy. Ważne jest również zapobieganie infekcjom układu moczowego poprzez odpowiednią higienę osobistą i regularne oddawanie moczu. W leczeniu nietrzymania moczu pomocna jest także fizjoterapia uroginekologiczna, która jest metodą stosowaną w profilaktyce i terapii tego schorzenia.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Leczenie nietrzymania moczu warto rozpocząć w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jest to specjalista zajmujący się schorzeniami w obrębie mięśni dna miednicy mniejszej i mięśni brzucha. Do takiego fizjoterapeuty można się zgłosić nie tylko z nietrzymaniem moczu, lecz również po operacjach uroginekologicznych i porodzie oraz w ramach przygotowania do ciąży i porodu. Celem specjalisty jest wzmocnienie mięśni dna miednicy poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia, a także pogłębienie świadomości pacjenta na temat funkcjonowania ciała. Fizjoterapeuta może pomóc również w leczeniu nietrzymania stolca i gazów oraz w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej.

W nietrzymaniu moczu fizjoterapia uroginekologiczna wykorzystuje następujące strategie:

  • wzmacnianie mięśni dna miednicy,
  • ćwiczenie mięśni Kegla,
  • trening pęcherza,
  • wskazówki dotyczące zmiany stylu życia,
  • inne środki dopasowane do rodzaju i objawów schorzenia.

Podczas terapii można wzmocnić całą przeponę miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha, a także całą obręcz miednicy i kręgosłupa. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala więc osiągnąć pożądane efekty bez inwazyjnej operacji – warto jednak pamiętać, że ta metoda wymaga zaangażowania pacjentki i regularnych ćwiczeń w domu. Jeśli chcesz wypróbować leczenie nietrzymania moczu z fizjoterapeutą, Kraków jest siedzibą Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active, które oferuje fizjoterapię uroginekologiczną dla kobiet z wysiłkowym i naglącym nietrzymaniem moczu. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *