Nietrzymanie moczu u kobiet – problem, któremu warto stawić czoła

Jeśli jesteś kobietą, poniższy tekst może Cię zainteresować. Kierujemy go do wszystkich pań, które obawiają się przypadłości o nazwie: nietrzymanie moczu. Jest to problem, który według statystyk dotyczy nawet 20% kobiet po 40 roku życia. Nie oznacza to jednak, że młodsze panie mogą spać spokojnie. Warto zatem poznać temat nieco bliżej, aby móc podjąć działania profilaktyczne, zanim przybierze on na sile. Z poniższego tekstu dowiesz się, m.in. czym jest nietrzymanie moczu u kobiet, dlaczego częściej dotyka pań, jakie są jego objawy i jak można go leczyć. Zapraszamy do lektury.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to niezdolność do utrzymania moczu w pęcherzu, co prowadzi do jego mimowolnego wycieku. Może mieć ono różne przyczyny i występować w różnych sytuacjach, np. podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kaszlu, kichania, a nawet bez odczuwania potrzeby oddania moczu. Wyróżnia się różne stadia tej przypadłości. Nietrzymanie moczu u kobiet może być sporadyczne lub częste, zależne od czynników zewnętrznych lub nie. Nietrzymanie moczu może być również związane z innymi problemami układu moczowego, takimi jak zakażenie układu moczowego, zapalenie pęcherza.

Dlaczego problem z nietrzymaniem moczu częściej dotyka kobiet?

Faktem jest, że nietrzymanie moczu znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Dzieje się tak m.in. za sprawą nieco odmiennej fizjonomii kobiet. Panie mają krótszą i szerszą cewkę moczową, przez którą wypływa mocz. Ponadto kobiety są narażone na czynniki, które mogą osłabiać mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za utrzymanie cewki moczowej na swoim miejscu. Takimi czynnikami są m.in. ciąża, poród, menopauza, otyłość, czy operacje ginekologiczne. Mięśnie dna miednicy mogą również ulegać naturalnemu starzeniu się i osłabieniu z wiekiem. Wszystko to sprawia, że kobiety są bardziej podatne na problem nietrzymania moczu.

Jakie są pierwsze objawy nietrzymania moczu?

Bardzo często kobiety nie kojarzą faktu popuszczania moczu z większym problemem. Gorzej, gdy stan ten utrzymuje się przez tygodnie. Wówczas staje się to nie tylko nieprzyjemne, ale krępujące. Nietrzymanie moczu u kobiet może wpływać na samopoczucie, zdrowie, relacje i aktywność. Pierwsze objawy nietrzymania moczu to:

– mimowolny wyciek moczu z pęcherza, który może być mały, ale pojawiający się regularnie i nie jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu,
– częste oddawanie moczu, nawet kilkanaście razy dziennie, w tym również w nocy,
– nagła i silna potrzeba oddania moczu, która nie daje się powstrzymać,
– lekki ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
– uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza tuż po wyjściu z toalety,
– częste infekcje układu moczowego (pęcherza moczowego), 

Kluczowe przy nietrzymaniu moczu jest to, aby nie lekceważyć objawów i nie wstydzić, się sięgnąć po poradę lekarską. Pamiętaj. Nie jesteś sama z tym problemem, gdyż dotyczy on nawet 20% pań. Jedynie konsultacja lekarską i wykonanie badań umożliwi podjęcie leczenia.

Jak można leczyć nietrzymanie moczu u kobiet?

Leczenie nietrzymania moczu zależy od jego przyczyny, typu, nasilenia i wpływu na jakość życia. Istnieją dwie główne metody leczenia, które mogą pomóc uporać się z tym problemem:

– leczenie zachowawcze, które polega na zmianie stylu życia, diecie, ćwiczeniach mięśni dna miednicy, stosowaniu wkładek higienicznych lub pampersów oraz farmakoterapii. W jej ramach podaje się tabletki na nietrzymanie moczu – Incontinox. Leczenie zachowawcze jest zwykle pierwszym krokiem w leczeniu nietrzymania moczu i może być skuteczne w wielu przypadkach.

– leczenie operacyjne, które polega na zabiegach chirurgicznych, które mają na celu wzmocnienie lub uniesienie cewki moczowej. Jest stosowane w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów lub gdy problem jest bardzo nasilony.

Każdorazowo, leczenie nietrzymania moczu powinno być indywidualnie dopasowane do każdej kobiety i jej potrzeb. Nie ma jednej uniwersalnej metody, która będzie skuteczna dla wszystkich. Jedno jest pewne. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepsze efekty możemy osiągnąć. Warto obserwować swój organizm i zadbać o siebie. Bywa, że częste zapalenie pęcherza osłabia go na wiele tygodni. Jeśli jednak wyleczymy go, problemy z popuszczeniem moczu ustąpią.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, nietrzymanie moczu u kobiet to problem, z którym zdecydowanie warto walczyć. Nie jest to nic nadzwyczajnego ani krępującego. Jeśli tylko zauważymy u siebie pierwsze typowe objawy tej przypadłości, nie ma co zwlekać. Komfort życia i zdrowie powinny być dla każdej z pań priorytetem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *