Dlaczego kurkuma jest zdrowa? Poznaj jej właściwości

Kurkuma

Kurkumę znamy głównie ze względu na jej kolor i właściwości barwiące, tak często wykorzystywane w kuchni indyjskiej. Jednak ten tajemniczy proszek wykazuje znacznie więcej cennych zastosowań – także tych prozdrowotnych. Indyjska przyprawa wykorzystywana jest zarówno w branży spożywczej, farmaceutycznej, jak i kosmetycznej. Dlaczego warto zainteresować się kurkumą?

Kurkuma, niejednokrotnie nazywana krewną imbiru, to kłącze, korzeń lub łodyga ostryżu. To z nich powstaje żółty proszek o magicznych właściwościach. Jej głównym składnikiem, odpowiedzialnym zarówno za korzenny, lekko pikantny smak, jak i intensywny kolor, jest kurkumina.

Już przed setkami lat przed naszą erą stosowano kurkumę w celu złagodzenia objawów wszelakich schorzeń.

W hinduskim systemie me­dycznym Ajurweda oraz w tradycyjnej chińskiej medy­cynie ludowej, kurkuma była najważniejszym lekiem używanym do przyspieszenia gojenia ran, obniżania ciśnienia krwi, łagodzenia dolegliwości żołądkowych, leczenia odry, ospy, żółtaczki, biegunek, wzdęć, wrzo­dów, bólów menstruacyjnych, kaszlu, stłuczeń, alergii, trądziku, czy nawet usuwania zmarszczek. (E. Klimek)

Do dzisiaj kurkuma stosowana jest w ten sposób, jednak dzięki podjętym badaniom, lista dobroczynnych właściwości kurkumy wciąż się wydłuża.

Detoks z kurkumą – dlaczego warto go stosować?

Coraz częściej mówi się o istotnej roli detoksu w utrzymaniu zdrowia organizmu. Wiele osób skarży się na różnego rodzaju dolegliwości, nie skupiając się na ich przyczynie. Tymczasem obciążenie wątroby stanowi jedno z częstszych powodów złego samopoczucia u osób w krajach wysoko rozwiniętych. Otóż to tam dochodzi do zjadania dużej ilości przetworzonego jedzenia, stosowania używek oraz nieustannego wpływu stresu na codzienne życie.

Wątroba nieustannie pracuje na nasze zdrowie. Sprawia, że nie odczuwamy konsekwencji spożycia ciężkostrawnego posiłku czy nadużycia alkoholu. Jednak ciągłe zaniedbywanie diety prowadzi do obciążenia wątroby, czego konsekwencje są rozmaite i trudne do połączenia z tym właśnie organem.

Tymczasem słaba praca wątroby oznacza zanieczyszczoną, wręcz toksyczną krew, która uzupełnia nasze żyły i tętnice. W konsekwencji możemy się skarżyć na gorsze samopoczucie, osłabioną odporność a nawet ból kręgosłupa czy pogorszenie stanu cery.

Aby zadbać o zdrowie wątroby, należy zmienić nawyki żywieniowe. Jednak wiadomo, że nie zawsze jest to do wykonania w 100%. Właśnie dlatego dobrze jest raz na jakiś czas oczyścić organizm z toksyn. Niezbędne suplementy oraz kurkumę, służącą detoksykacji, znajdziecie w naszym sklepie.

Dziś jednak skupimy się na samej kurkumie i opowiemy nieco o tym, jakie są skutki jej oczyszczającego działania.

Kurkumina i jej pochodne (demetoksykurkumina i bis-demetok- sykurkumina) zwane kurkuminoidami, mają mieć także silne właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne a także pobudzające wątrobę do zwiększonego wydzielania żółci, przez co uła­twiają jej przepływ w przewodach żółciowych oraz przywracają naturalną kurczliwość pęcherzyka żółciowego. (E. Klimek)

Kurkuma na straży zdrowych komórek

Kurkumina wykazuje również działanie neuroprotekcyjne, co oznacza, że chroni komórki nerwowe (neurony). Jest to jedno z niedawno odkrytych zastosowań żółtej przyprawy. Myśli się nawet o wykorzystaniu tej właściwości w leczeniu degeneracyjnych schorzeń np. choroby Alzheimera (AD). Oczywiście tego typu próby są dopiero w fazie testów. Samo podłoże powstawania AD nie jest dobrze znane. Nie zmienia to faktu, że wszelkie działania zmierzające w kierunku ochrony komórek, są w tym wypadku wskazane.

Tak też jest z kurkuminą. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, a więc chroni przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), co zapobiega szybszemu rozwojowi choroby. Dodatkowo kurkumina hamuje stan zapalny, który także, zdaniem naukowców, może przyczyniać się do rozwoju schorzeń degeneracyjnych.

Oczywiście warto zaznaczyć, że nie ma żadnych dowodów, dających możliwość stwierdzenia, że kurkuma to naturalny lek na chorobę Alzheimera czy stwardnienie rozsiane. Właściwości związków zawartych w tej przyprawie wykazują wielopłaszczyznowe pozytywne efekty dla zdrowia organizmu, także w kontekście kondycji komórek nerwowych. Warto ją przyjmować, zwłaszcza, że kurkumina jest także dostępna w formie łatwych do połykania kapsułek.

Kurkuma jest składnikiem tradycyjnego indyjskiego curry

Wykorzystanie kurkumy w kuchni

Kurkuma jest bardzo często wykorzystywana w przyrządzaniu potraw indyjskich. W Europie bardziej popularna jest przyprawa curry, która stanowi zestawienie różnych przypraw, w tym kurkumy.

Kurkuma BIO w proszku jest niezwykle wyrazista. Można przyprawiać nią zupy i sosy. Nadaje się także do potraw mięsnych, nadając im wyrazisty kolor i aromat. Można jeść ją na surowo, jak również poddawać obróbce termicznej. Z kurkumą można piec, smażyć, gotować – jak tylko się lubi.

Ta przyprawa doskonale dopełnia słodki i dość mdły smak mleczka kokosowego czy tofu. Jej użycie to tzw. „game changer”. Wystarczy odrobina tej przyprawy, aby pozornie neutralne w smaku danie, stało się wyraziste i niezwykle smaczne.

Na bazie korzenia kurkumy można zaparzyć aromatyczną herbatkę. Wystarczy zalać wrzątkiem obrany korzeń, dodać miód i gotowe. Należy jednak pamiętać, że kurkuma lubi barwić i wówczas daje intensywnie żółtawo-pomarańczowe zabarwienie. Tak więc należy ją ostrożnie obierać. Najlepiej w rękawiczkach.

Można również sięgnąć po gotowe herbaty BIO z kurkumą . Warto się nią zainteresować. W chłodne dni rozgrzewa, a w lato może być pita po wystygnięciu, z odrobiną kostek lodu i mięty. Wówczas jest znacznie lepszą opcją od popularnej lemoniady.

Kosmetyki naturalne z kurkumą

To zadziwiające, w jak kreatywny sposób można wykorzystać kurkumę. Ta żółta przyprawa sprawdzi się także w pielęgnacji. Dlatego jest powszechnie stosowana w branży kosmetycznej. Jak działa kurkuma w kontekście dbania o urodę?

Przede wszystkim kurkuma jest fundamentem naturalnych past i proszków do mycia zębów. Poza tym, że kurkuma przeciwdziała namnażaniu bakterii, wspaniale wpływa także na jakość szkliwa. Zaskakujące jest to, że ta żółta i barwiąca przyprawa, wybiela zęby.

To nie koniec niespodzianek, gdyż kurkuma wyrównuje także koloryt skóry, dodając jej zdrowego blasku. Dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz antyseptycznym, kurkuma jest doskonałym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej. Może także zmniejszyć zasinienia w obrębie konturu oka. Jednak, z uwagi na silne działanie kurkumy, warto wcześniej zrobić próbę uczuleniową. Kurkuma może bowiem podrażniać zbyt delikatną skórę.

Kurkuma pobudza krążenie i przyspiesza porost włosów, a więc sprawdza się także w recepturach wcierek do skóry głowy czy w szamponach. Na długości włosa kurkuma również znajduje swoje zastosowanie i jest obecna w składzie naturalnych farb koloryzujących włosy. Zdecydowanie kurkuma jest przyprawą przyszłości, gdyż lista możliwości jej zastosowania wciąż rośnie. Pojawia się coraz więcej pomysłów na wykorzystanie tego żółtego proszku. Sami jesteśmy ciekawi, czym jeszcze zaskoczy nas ta przyprawa.

Bibliografia

Kurkuma-zloto Indii, E. Klimek

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *