Masz te objawy? To może być AZS!

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, określane skrótem AZS, to przewlekła choroba zapalna charakteryzująca się szeregiem nieprzyjemnych objawów. Zmagają się z nią w szczególności dzieci, jednak nie omija również pacjentów dorosłych. Symptomy tej choroby są trudne do przeoczenia, chociaż niekiedy bywają mylone z innymi schorzeniami. Jakie objawy skórne mogą wskazywać na AZS? Jak walczyć z dolegliwościami towarzyszącymi tej chorobie i czy można ją wyleczyć?

Czym jest Atopowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny?

Atopowym zapaleniem skóry (w skrócie AZS) określa się przewlekłą chorobę zapalną, której towarzyszy przesuszenie skóry, jej podrażnienie, uciążliwy świąd i wiele innych nieprzyjemnych objawów. Schorzenie nazywane jest również egzemą i charakteryzuje się nawracającym okresami zaostrzenia. Bardzo często dotyka najmłodszych, jednak spotkać je można również u osób dorosłych. Skóra atopowa ma uszkodzoną lipidową barierę ochronną, przez co łatwo traci wodę.

Skąd bierze się Atopowe zapalenie skóry? Przyczyny choroby wciąż nie są dokładnie poznane. Mówi się, że AZS pojawia się między innymi w wyniku działania czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Do pojawienia się zaostrzonych objawów AZS przyczyniać mogą się między innymi:

  • alergeny i zakażenia,
  • stres,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • substancje drażniące.

W przypadku AZS bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, ograniczanie jej świądu, łagodzenie podrażnień oraz ograniczanie wysuszenia, gdyż skóra atopowa jest skłonna do nadmiernej utraty wody. Dermokosmetyki i wyroby medyczne do skóry atopowej znaleźć można w aptekach (np. https://www.aptekarosa.pl/kategoria/687-atopowe-zapalenie-skory.html). Są to zazwyczaj produkty o bardzo delikatnym składzie, które nie podrażniają i łagodzą dolegliwości związane z AZS.

Objawy, które mogą wskazywać, że masz AZS

Wyróżnić można szereg charakterystycznych objawów AZS, a wśród nich szczególnie uporczywy świąd. Swędzenie skóry przy AZS jest bardzo dokuczliwe i realnie wpływa w negatywny sposób na funkcjonowanie chorego. Świąd wywołuje natomiast potrzebę drapania skóry, a w efekcie drapania dochodzi do zaostrzenia objawów choroby, w tym do podrażnień naskórka i jego łuszczenia. Skóra przy AZS jest nadmiernie przesuszona i często pojawiają się na niej czerwone plamy z grudkami, które przypominają nieco liszaj. Pacjenci mają również skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych skóry.

Objawy AZS mogą pojawiać się w różnych częściach ciała. Najczęściej u małych dzieci lokalizują się na twarzy i głowie, a także na kończynach oraz tułowiu. Nieco starsze dzieci często mają objawy AZS w zgięciach łokciowych i podkolanowych, poza tym można obserwować u nich dokuczliwe zmiany również na nadgarstkach i karku. Kremy na AZS dla dzieci mają za zadanie ograniczyć dokuczliwość zmian skórnych, zredukować świąd, suchość skóry i jej podrażnienie. U młodzieży i osób dorosłych najczęściej AZS objawia się na twarzy i skórze głowy, poza tym zmiany skórne pojawiają się na tułowiu, kończynach i części grzbietowej dłoni.

Jak walczyć z AZS?

Leczenie Atopowego zapalenia skóry nie należy do łatwych. Podstawą walki z chorobą jest eliminacja bądź ograniczenie czynników przyczyniających się do nasilenia objawów skórnych. Dodatkowo należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji skóry, w tym w szczególności na jej prawidłowym nawilżaniu i natłuszczaniu. Można to robić, stosując emolienty do kąpieli, odpowiednio dobrany krem do cery atopowej, balsam do ciała, czy też innego rodzaju dermokosmetyki. Oparte są one między innymi na ceramidach i lipidach, które poprawiają naturalną warstwę ochronną naskórka.

Współczesna medycyna nie zna jeszcze niestety metod, które pozwoliłyby całkowicie wyeliminować schorzenie, chociaż można je częściowo kontrolować, ograniczając dokuczliwość jego objawów i redukując natężenie stanów zaostrzenia. Metody leczenia dobiera się do nasilenia objawów towarzyszących pacjentowi. Stosować można leki przeciwuczuleniowe lub immunosupresyjne. Niekiedy pacjentowi zaleca się też specjalną maść na stan zapalny skóry, czy też preparaty glikokortykosteroidowe, a w szczególnych przypadkach również antybiotyki.

Profilaktyka w przypadku skóry atopowej

Osoby zmagające się z Atopowym zapaleniem skóry powinny skupiać się na działaniach prewencyjnych, czyli ograniczeniu czynników nasilających objawy choroby. Należy wyeliminować ze swojego otoczenia podrażniające alergeny i drażniące substancje chemiczne, w tym proszki do prania i płyny do płukania. Ważne jest również noszenie przewiewnej odzieży i unikanie długotrwałych, gorących kąpieli, gdyż mogą osłabiać warstwę ochronną skóry i dodatkowo skórę przesuszać. Uważać należy również na drażniące ręczniki, gdyż mogą skórę atopową podrażniać i przyczyniać się do pojawienia się bolesnych otarć.

Objawy AZS nasila również stres, dlatego warto ograniczyć go w swojej codzienności bądź nauczyć się walczyć z jego objawami. Uważać należy również na zbyt suche powietrze i dobrze unikać gwałtownych zmian temperatury. Codziennie pamiętać należy też o prawidłowej pielęgnacji skóry, która będzie wspomagać funkcjonowanie bariery naskórkowej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *