Suplementacja i pielęgnacja na piękne włosy, skórę i paznokcie [cz.2]

Kwestię pięknych i zdrowych włosów warto traktować holistycznie. W końcu łykanie biotyny niewiele da, jeśli będziemy nieustannie utleniać włosy czy stylizować je syntetykami, powodującymi łamliwość i sztywność. To bardzo ważne, aby pamiętać, że tak samo istotna jest dieta, jak i świadoma pielęgnacja, wyłączająca składniki szkodliwe dla skóry i włosów.

Obecnie w naszym sklepie dostępna jest szeroka oferta naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych, które sprzyjają pięknemu wyglądowi poprzez wsparcie zdrowia. Trudno wyobrazić sobie lepszy kompromis.

Jak dbać o włosy? Zacznijmy od podstawowego podziału ich typów. Możemy wyróżnić włosy:

  • wysokoporowate – suche, łamliwe, skłonne do puszenia się,
  • średnioporowate – zdrowe, ale dość cienkie i skłonne do łamania się końcówek,
  • niskoporowate – lśniące, grube i ciężkie. Jedynym wyzwaniem jest ich uniesienie od nasady.

Zdarza się, że cienkie włosy są wpisane w dany typ urody. Jednak w zatrważającej większości przypadków po prostu im czegoś brakuje. Świadoma pielęgnacja włosów pozwala przejść z tych wysokoporowatych do średnioporowatych. W niektórych przypadkach nawet można przejść do najbardziej pożądanej grupy włosów niskoporowatych.

Jesienią nasze włosy są uszkodzone przez promienie słoneczne. Nieświadoma pielęgnacja, pozbawiona olejów o działaniu ochronnym, często doprowadza do takiej sytuacji, że z okazji pożegnania lata fundujemy sobie “ostre cięcie”.

Nie jest to złe podejście, natomiast nie we wszystkich przypadkach okazuje się konieczne. Jeśli marzy się o lśniącej, długiej tafli, należy przyjrzeć się swoim włosom i zadać sobie pytanie, czy te końcówki naprawdę warto obcinać? Z drugiej strony, jeśli zapuszczamy odrost i widzimy wyraźnie, że jest on w lepszej kondycji, niż włosy farbowane, warto pokusić się o stylową, krótką fryzurę, która będzie doskonałym punktem wyjścia do rozpoczęcia świadomej i naturalnej pielęgnacji włosów.

Świadoma pielęgnacja włosów

Pamiętaj, że pielęgnacja włosów zaczyna się od skóry głowy. To tam obecne są żywe komórki oraz naczynka krwionośne odpowiadające za ich odżywienie. Długi i spokojny masaż głowy jest świetnym pomysłem na zmotywowanie cebulek do nieco cięższej pracy. W tym celu warto nabyć serum do skóry głowy, które po nałożeniu należy wcierać delikatnymi ruchami. Możesz to robić przed lustrem lub na kanapie, podczas relaksującego seansu.

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego szamponu. Należy dobrać go do typu włosów. Warto pamiętać, że ten typ się nieustannie zmienia. Zwłaszcza, gdy zaczyna się świadomie dbać o włosy. Wówczas można zacząć od szamponu odbudowującego, z nieco ciężką formułą, a skończyć na szamponie normalizującym. Dobrym pomysłem jest zakup przynajmniej dwóch szamponów – typowego “czyściocha” oraz delikatniejszego szamponu o działaniu kojącym dla skóry. Można stosować je zamiennie.

Osoby o suchych włosach powinny zwrócić szczególną uwagę na sposób mycia głowy. Niewielką ilość szamponu należy nanieść na sam skalp i w jego obrębie się poruszać. Nie ma potrzeby codziennego mycia włosów. To skóra głowy potrzebuje największej ingerencji w tym temacie. Włosy można umyć nawet odżywką z niewielką domieszką szamponu.

Końcówki włosów warto potraktować raz na jakiś czas odżywczą maską np. rokitnikową. Maski oraz odżywki nie należy nakładać na skalp. Chyba, że jest to produkt do tego przeznaczony.

Jesienią i zimą warto postawić na kosmetyki z dużą ilością emolientów oraz protein*. Humektanty powodują efekt puszenia się, zwłaszcza w przypadku niesfornych włosów wysokoporowatych, połączonych z wilgocią jesiennego powietrza. Emolienty dociążają, kondycjonują, odżywiają i chronią – zarówno przed utratą wilgoci, jak i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

*- Przeproteinowanie włosów może prowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego.

Zadbaj naturalnie o swoją skórę

Piękna twarz

Dbanie o skórę należy podzielić na właściwą pielęgnację twarzy oraz ciała. Pisaliśmy już o oczyszczaniu skóry twarzy, które jest absolutną podstawą pięknej cery. Kwas hialuronowy, wspomniany przy okazji tematu suplementacji, ma swój udział również w pielęgnacji. To podstawowy, bliski naturze składnik, który zadba o odpowiednie nawilżenie i naprężenie skóry. Można więc kupić gotowy krem anti-aging z kwasem hialuronowym lub sięgnąć po surowiec kosmetyczny w postaci czystego roztworu kwasu hialuronowego (max. 3%) i łączyć go z innym kremem.

Ponieważ skóra konturu oka jest niezwykle cienka i pozbawiona ochronnej powłoczki lipidowej, warto dbać o nią w szczególny sposób, dobierając dedykowane produkty pielęgnacyjne. Świetnym pomysłem jest stosowanie serum pod oczy lub sięganie po płatki z dodatkiem złota, które rozprowadza limfę, niwelując obrzęk.

To, o czym należy pamiętać, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, związane jest z pielęgnacją ust. Spierzchnięte, suche i rogowaciejące wargi nie tylko nie wyglądają atrakcyjnie, ale także dostarczają bólu. Warto o nie zadbać stosując naturalną pomadkę pielęgnacyjną z peelingiem, bogatą w oleje i masła roślinne.

Jesienią, gdy słońce przestaje świecić każdego dnia, można się zdecydować na przygodę z kwasami AHA oraz witaminą C. Peeling enzymatyczny jest niezwykle cenny dla skóry. Podobnie jak antyoksydant, witamina C. Jednak są to produkty, które w zetknięciu z promieniami UV, mogą powodować podrażnienia i przebarwienia na skórze. Dlatego najlepiej jest stosować je w okresie jesienno-zimowym.

Piękne ciało

Ciało przede wszystkim lubi ruch. Warto o tym pamiętać. Jednak, o ile mięśnie można wypracować, skóra potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Zwłaszcza ta sucha i dojrzała. Należy dostarczyć jej takich składników, które jednocześnie będą odżywiać, nawilżać i chronić. Tutaj warto sięgnąć po naturalne balsamy oraz masła do ciałao nieco bogatszej formule. Chociaż latem lubimy delikatne i szybko wchłaniające się kosmetyki, tak zimą lepiej jest postawić na emolienty.

Szczególną uwagą należy objąć skórę dłoni oraz stóp. Jesienią często dochodzi do jej przesuszenia, co także wiąże się z bolesnymi konsekwencjami, na które nikt nie chce się narażać. W tym celu warto mieć przy sobie balsam do rąk a wieczorem zdecydować się na domowe SPA z odżywczym kremem do stópw roli głównej.

Pierwszą część naszego artykułu znajdziecie tutaj.

Bibliografia

  • Greco R.M., Hyaluronic acid stimulates human fibroblast proliferation within a collagen matrix.
  • M. Tazbir, Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry.
  • J. Surówka, Analiza wpływu składników wybranych suplementów diety na stan skóry, włosów i paznokci.
  • M. Schlegel-Zawadzka, M. Barteczko, Ocena stosowania suplementów diety pochodzenia naturalnego w celach prozdrowotnych przez osoby dorosłe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *