Olejki eteryczne – jesienna aromaterapia

olejki eteryczne

Nadeszła jesień, a wraz z nią przeziębienie, grypa, ogólne osłabienie i pogorszenie nastroju. W dobie epidemii jest to bardzo niesprzyjający czas. Obawiamy się zakażenia wirusem SARS-CoV-2, dlatego każdy stan podgorączkowy czy drapanie w gardle, mrozi krew w żyłach.

Testy wykrywające wirusa są bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Tymczasem sezonowe choroby krążą w powietrzu i nie wiedząc, co nam dolega, wolimy pozostać w domu. Z drugiej strony, trzeba zarabiać pieniądze, aby przeżyć. Jak więc radzić sobie w tym trudnym okresie i gdzie szukać złotego środka?

W odporności i zachowaniu spokoju. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń, a jednocześnie warto zadbać o siebie w sposób naturalny, postrzegając swój organizm holistycznie. Jesteśmy wielkim zestawem przyczyn i skutków. Czasem zły nastrój wpływa na działanie układu immunologicznego. Innym razem jest zupełnie odwrotnie.

No dobrze, ale jaki to ma związek z olejkami eterycznymi?

Aromaterapia jako rodzaj medycyny naturalnej może być dobrą alternatywą dla stosowanej powszechnie farmakoterapii (często szkodliwej) w leczeniu wielu jednostek chorobowych. (Z. Zdrojewicz, K. Minczanowska, K. Klepacki)

Olejki eteryczne – ulga dla układu oddechowego

Inhalacja olejkami eterycznymi może się okazać niezwykle pomocna podczas radzenia sobie z objawami chorób sezonowych. Nieprzyjemne uczucie drapania w gardle czy zatkany nos może nie zagrażają życiu, jednak znacząco wpływają na jego jakość. Okazuje się, że można poradzić sobie z tym problemem w naturalny i przyjemny sposób.

Dzięki tej metodzie składniki olejków eterycznych mogą działać bezpośrednio na drogi oddechowe lub po wchłonięciu przez błony śluzowe z krwiobiegiem dostać się do innych narządów. (Z. Zdrojewicz, K. Minczanowska, K. Klepacki)

Olejki eteryczne, służące inhalacji, wydzielają niezwykle intensywny zapach, który ma na celu lekko podrażnić śluzówkę nosa w celu pozbycia się nadmiaru śluzu. Dodatkowo łagodzą one stany zapalne i w tym znaczeniu są cenne zarówno przy inhalacji nosa, jak i gardła.

Jakie olejki eteryczne wybrać do inhalacji? Przede wszystkim naturalne. Syntetyczne zastępniki nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą także zaszkodzić. Doskonałym wyborem będą olejki: eukaliptusowy, anyżowy, miętowy, z drzewa herbacianego, sosnowy czy szałwiowy.

Gdzie kupić olejki eteryczne? Najlepiej szukać w naszym sklepie, w zakładce olejki eteryczne i zapachowe.

Inhalację można wykonywać za pomocą specjalnego urządzenia, do którego wlewa się wodę oraz odmierzoną ilość olejku eterycznego. Inhalator wypuszcza parę wprost tam, gdzie jest ona potrzebna. Jednak tak naprawdę inhalację można przeprowadzić za pomocą gorącej wody, garnka lub szerszego kubka i olejku eterycznego.

Olejki eteryczne na poszczególne objawy chorobowe

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Świetnie radzi sobie z bakteriami dlatego, że doskonale oczyszcza drogi oddechowe, jednak może alergizować, dlatego nie poleca się stosowania inhalacji z tym olejkiem w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży oraz alergików. Wszyscy pozostali mogą się cieszyć korzennym zapachem tego olejku oraz jego skutecznym działaniem udrażniającym drogi oddechowe.

Olejek eteryczny z melisy

Działa kojąco oraz przeciwwirusowo.

Olejek eteryczny pochodzący z melisy (Melissa officinalis) działa przeciwwirusowo wobec wirusów herpes simplex HSV-1 [63] oraz HSV-2 [2,45,63]. (S. Katarzyna Król, K. Skalicka-Woźniak, M.Kandefer-Szerszeń, A. Stepulak)

Olejek eteryczny eukaliptusowy

Udrażnia zatoki. Inhalacje z tym olejkiem są najczęściej stosowane w leczeniu przeziębienia i anginy, gdyż pomagają pozbyć się kataru i kaszlu. Olejek eukaliptusowy wykazuje działanie dezynfekujące oraz napotne, dlatego można kilka kropel dodatkowo umieścić na poduszce. Warto jednak zrobić to na części wewnętrznej, by w trakcie snu nie położyć się twarzą na kropli olejku eukaliptusowego. Może to podrażnić oczy, doprowadzić do ich łzawienia i zaczerwienienia, a nawet szczypania. Nie podawać małym dzieciom, ponieważ może działać na nie pobudzająco.

W utrzymaniu higieny jamy ustnej, leczeniu zapaleń górnych dróg oddechowych oraz innych schorzeń tego układu, zakażeń opryszczkowych, grzybiczych sprzyja jego działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze oraz stymulujące gojenie się ran. (Z. Zdrojewicz, K. Minczanowska, K. Klepacki)

Olejek eteryczny anyżowy

Łagodzi ból umiejscowiony w okolicach zatok, dzięki właściwości udrażniającej drogi oddechowe.

Olejek eteryczny z mięty

Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Można go stosować już momencie wystąpienia pierwszych objawów (katar), gdyż dzięki temu może nie dojść do ich zaostrzenia.

Olejek eteryczny tymiankowy

Zaleca się stosować w przypadku leczenia kaszlu i kataru. Jest on szczególnie cenny przy przeziębieniu i zapaleniu migdałków i zatok. Istotną informacją jest to, że nebulizacji z olejkiem tymiankowym nie poleca się kobietom w ciąży i osobom z nadciśnieniem.

Olejek eteryczny z igieł sosny

Wykazuje działanie wykrztuśne oraz antyseptyczne. Warto zatem stosować inhalacje z nim w ciągu dnia. Można także wzmocnić działanie oleju sosnowego, dodając do niego kroplę olejku eukaliptusowego.

Pachnąca oaza spokoju – Twój dom

Jesienne chorowanie to nie tylko katar i kaszel. Brak słońca odbija się także na naszym samopoczuciu. Wówczas poszukujemy ukojenia w tym, co piękne, smaczne i przyjemne. Kupujemy żarówki dające ciepłe światło, robimy małe przemeblowanie i nabywamy nowe poszewki do poduszek z salonu. Chcemy, aby dom był przytulny i ciepły. W końcu przebywamy w nim większość dnia, gdy tylko wracamy z pracy.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zapach jest równie istotny, jak to, co widzimy i czego dotykamy. Dlatego idealnym dopełnieniem ciepłego, miękkiego koca i dobrej książki, będzie także kojący aromat.

W salonie warto pokusić się o neutralny zapach, ponieważ to tam spędzamy większość wieczoru. Idealnym połączeniem będzie w tym wypadku olejek pomarańczowy z dymną mirrą czy olejek sosnowy. Ciekawy jest też zapach olejku neroli, ponieważ łączy w sobie nuty cytrusowe z kwiatowymi. Drzewo różane jest dość ciężkim zapachem, jednak wykazuje wspaniałe działanie poprawiające nastrój.

Jeśli w ciągu dnia brakuje nam motywacji do działania, pobudzająco może podziałać olejek pomarańczowy, kadzidłowy, szałwiowy czy grejpfrutowy. Z kolei po ciężkim dniu w pracy, odpręży zapach olejku z jodły, sosny czy wanilii.

Kąpiel

Zapach eukaliptusa, szałwii, jodły, sosny, mięty oraz lawendy świetnie uzupełni wnętrze łazienki. Podczas wieczornej kąpieli warto dodać do wody kilka kropel olejku eterycznego z lawendy, który dodatkowo działa rozkurczowo. To istotna informacja, zwłaszcza podczas bolesnej miesiączki czy stresującego okresu w życiu, także jesiennej chandry.

Kąpiele czy masaże z użyciem olejku lawendowego można stosować wspomagająco w terapii depresji, zaburzeń lękowych, bezsenności, zmniejszają one także napięcie i nerwowość pacjenta. Ponadto, przez działanie rozkurczające i przeciwbólowe zabiegi z użyciem olejku lawendowego łagodzą dolegliwości związane z menstruacją, bóle reumatyczne, mięśniowe i migreny. (Z. Zdrojewicz, K. Minczanowska, K. Klepacki)

Można także przygotować sobie specjalną kąpiel odprężającą mięśnie i przynoszącą ulgę stawom. Wystarczy dolać do wanny odrobinę olejku cynamonowego, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne oraz rozgrzewające. Jest doskonały przy reumatyzmie, ale także sprawdzi się podczas grypy, która bardzo często daje objawy bólowe skoncentrowane w mięśniach.

Pamiętaj!

Do wszelkich zabiegów z użyciem olejków eterycznych należy sięgać po naturalne substancje.

Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy mamy w planach wyjazd do ciepłych krajów, w których mocno świeci słońce. (Witamina C może powodować przebarwienia)

Nigdy nie należy stosować olejków eterycznych bezpośrednio na skórę lub doustnie. Każdy olejek eteryczny wymaga rozcieńczenia.

Bibliografia

Z. Zdrojewicz, K. Minczanowska, K. Klepacki,

Rola aromaterapii w medycynie.

S. Katarzyna Król, K. Skalicka-Woźniak, M.Kandefer-Szerszeń, A. Stepulak,

Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Krzysztof pisze:

    Dzień dobry.

    Jak dla mnie olejek eukaliptusowy, bądź z drzewa herbacianego w okresie jesiennym to idealna mieszanka. Praktycznie od października do lutego mój kominek nie gaśnie, a w domu unosi się przemiła mgiełka 🙂

    Pozdrawiam

  2. Naturalne inhalacje pisze:

    Ja sobie robie inhalacje z olejku oregano i polecam, zwlaszcza na zatoki, a teraz latwo zeby cos zlapac jak to na jesien ;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *