Pasternak – warzywo mniej znane

Smakuje jak połączanie marchewki i pietruszki razem wzięte, a zapachem przypomina kminek, wraz z anyżem i koprem. Z wyglądu przypomina pietruszkę, a należy wraz z marchewką, fenkułem, pietruszką, selerem i koprem do rodziny selerowatych. Dziś znany z popularnego powiedzenia figa z makiem z pasternakiem. Lecz czym jest ta roślina konkretnie i jakie ma właściwości wielu z nas nie ma pojęcia.

Jeszcze dwa wieku temu pasternak gościł na każdym pańskim, mieszczańskim i chłopskim stole. Już starożytni Grecy i Rzymianie poznali się na jego właściwościach. Szczególnie zachwycali się oni jego walorami zdrowotnymi, ale również pod względem kulinarnym miał u nich wielkie znaczenie.

Podawany był więc podczas uczt dla zaostrzenia apetytu i wspomożenia trawienia, w grzanym winie również jako lek na przeziębienie i choroby płuc, ale również na choroby nerek, żółtaczkę i dolegliwości kobiece.

Słowianie także jadali go chętnie, przede wszystkim jako zamiennik kasz i grochu, stanowiących dodatek do mięsa. Król Władysław Jagiełło, był tak wielkim miłośnikiem tego warzywa, że sprowadził ze swej ojczyzny do podwawelskich ogrodów jego odmianę, widać bardziej mu smakujące niż miejscowa.

Właściwości zdrowotne

Medycyna ludowa od początku doceniała walory zdrowotne pasternaku, a współczesne badania naukowe w pełni je potwierdzają. Badania wykazały, że pasternak a zwłaszcza jego nasiona, zawiera kumaryny oraz glikozydy flawonoidowe, olejki eteryczne i inne, ważne dla ludzkiego organizmu związki. Poza tym posiada również największą spośród warzyw korzennych wartość odżywczą. Jest bogaty w potas, fosfor, magnez, żelazo i wapń, zwiera witaminy A, B1, B2, B6, C, E, PP, związki pektynowe jest to również roślina silnie zasadotwórcza. Wysoka zawartość potasu w odniesieniu do niewielkiej ilości sodu wpływa korzystnie na równowagę elektrolitową. Badania wykazały również jego działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych.

Zupa z pasternaku będzie pożywna i odżywcza. Warto ją wprowadzić do diety. Foto: Pexele

Niestety pasternak posiada jedną wadę. Jaką? Jest to warzywo dość kaloryczne ma dwa razy więcej kalorii niż podobna do niego pietruszka. Jest za to świetnym źródłem błonnika, co sprawia, że na dłużej zaspakaja głód i można najeść się mniejszą porcją.

Stosowanie pasternaku w codziennej diecie

  • pobudza trawienie,
  • reguluje krążenie,
  • leczy nerki i pęcherz,
  • działa moczopędnie
  • łagodzi wzdęcia,
  • odtruwa organizm,
  • działa uspokajająco.

Suszony pasternak wykorzystywany jest do produkcji preparatów stosowanych w leczeniu bielactwa, łuszczycy i łojotoku. Posiada również właściwości antyreumatyczne i ogólnie poprawiające zdrowie.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *