Karob, czyli mączka chleba świętojańskiego – nietypowy substytut kakao

Nieustannie słyszymy o różnego rodzaju substytutach, czyli zamiennikach czegoś. Zdrowy zamiennik cukru, wegański zamiennik mięsa, lekkostrawny substytut mleka krowiego. Nie ma się co dziwić tym ciągłym poszukiwaniom lepszej wersji danego produktu. W dzisiejszych czasach zmagamy się z wieloma problemami wynikającymi ze spożycia zbyt dużej ilości cukru, tłuszczów nasyconych, soli czy chemii.

Problem otyłości na świecie jest alarmujący. Coraz więcej osób boryka się z chorobami wynikającymi z niewłaściwego stylu życia. Z tego właśnie powodu nazywa się je chorobami cywilizacyjnymi. Żyje się nam coraz łatwiej i wygodniej. I chociaż brzmi to jak przyjemny scenariusz, konsekwencje słodkiego lenistwa są bardzo poważne i szkodliwe dla naszego zdrowia i życia.

Nic zatem dziwnego, że pojawiają się na rynku zdrowe słodkie przekąski, jak ciasteczka z orzechami bez cukru, wartościowy baton proteinowy czy bezglutenowy torcik kawowy. Poza tym, że mierzymy się z problemem otyłości, niepokojący jest również wzrost alergii pokarmowych, które pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych osób, które w przeszłości nie miały takich przypadłości.

W związku z powyższym, powstaje wiele ciekawych i zdrowych zamienników produktów spożywczych, po które sięgamy niemal każdego dnia. Jednym z bardziej interesujących jest karob.

Wykorzystanie karobu w przemyśle spożywczym

Karob, w Polsce zwany także mączką chleba świętojańskiego, jest produktem pochodzenia naturalnego, o niezwykle szerokim spektrum zastosowania. Mączkę pozyskuje się poprzez przetworzenie jadalnych nasion strąków drzewa chlebowca świętojańskiego (Ceratonia siliqua L.). Roślina ta występuje w ciepłym klimacie. Można więc spotkać ją na terenach krajów śródziemnomorskich oraz zachodnioazjatyckich.

Mączka chleba świętojańskiego zyskuje na popularności dzięki swoim właściwościom. Z wyglądu i w smaku przypomina posłodzone kakao a jednak różni się od niego znacznie mniejszą zawartością tłuszczu oraz brakiem kofeiny. Z tego względu karob można nazwać zdrową używką, która coraz częściej stosowana jest w słodkich przekąskach o obniżonej zawartości tłuszczu. Poza walorami smakowymi, mączka chleba świętojańskiego wykazuje również cenne właściwości ułatwiające produkcję określonych artykułów spożywczych.

Badania przeprowadzone przez Garcia – Garcia i Totosaus (2008) [22] oceniały możliwość zastosowania karagenu, gumy ksantanowej, pochodnych celulozy, pektyn, mączki chleba świętojańskiego i skrobi jako substancji spełniających rolę zamienników tłuszczu. Wykazano zdolność mieszaniny karagenu i mączki chleba świętojańskiego (karob) do zwiększonej retencji wody i poprawy tekstury produktu. – (K. Świąder, A. Piotrowska ,J. Rachtan-Janicka, E. Rembiałkowska, E. Kostyra, E. Dybkowska, S. Wilk).

Karob jest doskonałym naturalnym zagęstnikiem, który wyklucza potrzebę stosowania chemicznych substancji poprawiających konsystencję określonych produktów spożywczych. Mączka chleba świętojańskiego jest coraz częściej stosowania w produktach mlecznych, jak choćby jogurt, kefir czy ser oraz w słodyczach, jak ciasto, baton czy czekolada. Karob stosuje się również do wyrobu syropów na kaszel, gdzie służy on nie tylko jako zagęstnik, ale również poprawia walory smakowe i wzmacnia lecznicze działanie produktu docelowego.

Skład i właściwości odżywcze mączki chleba świętojańskiego

Temat składu i właściwości mączki chleba świętojańskiego warto zacząć od krótkiego stwierdzenia, że nie ma określonego dziennego limitu spożycia tego produktu. Karob uznaje się za bezpieczny, chociaż jego nazwa (E410) brzmi bardzo złowieszczo. Jedyną konsekwencją przedawkowania mączki są wzdęcia z potencjalną biegunką. Z uwagi na fakt, że karob jest raczej dodatkiem, a nie produktem docelowym, trudno o tego typu przedawkowania.

Mączka chleba świętojańskiego jest zazwyczaj oznaczana na etykiecie jako emulgator i tutaj warto zgłębiać się w szczegóły składu, by nie odłożyć na półkę produktu, który może się okazać naprawdę pyszny a przy tym zdrowy, jak choćby smaczny baton z karobem czy pasta z prażonych orzeszków arachidowych.

A co zawiera w sobie tajemniczy karob? Przede wszystkim jest on bogaty w witaminy. Tutaj można znaleźć kilka witamin z grupy B, w tym: B1, B2 oraz B3. Dodatkowo obecna jest witamina C, A oraz E, jak również D, której nieustannie nam brakuje. W mączce chleba świętojańskiego można znaleźć także kwas foliowy – polecany zwłaszcza kobietom, które planują ciążę. Karob zawiera również takie cenne składniki, jak: fosfor, wapń, potas, magnez, cynk, potas, żelazo czy cynk.

Co do wartości energetycznej, 100 g mączki chleba świętojańskiego zawiera ok. 220 kcal. Jest to znacznie mniej, niż w przypadku proszku z kakao, które na 100g zawiera blisko 460 kcal. Nic zatem dziwnego, że skoro karob w smaku przypomina słodzone kakao, staje się coraz bardziej pożądanym dodatkiem różnego typu przekąsek.

Cudowną wiadomością dla entuzjastów słodyczy jest fakt, że karob coraz częściej stanowi bazę dla lodów, polew, lukrów, dżemów czy galaretek. Mączka chleba świętojańskiego stosowana jest także podczas produkcji różnego typu suplementów diety. Wiele z nich możesz spotkać w naszym sklepie ze zdrową żywnością.

Co ciekawe, miazga z karobu nie tylko nie szkodzi, ale również w pewnym stopniu przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Z tego względu warto uwzględnić produkty bazujące na karobie w diecie redukcyjnej. Mamy nadzieję częściej informować o tego typu zamiennikach na naszym blogu, ponieważ widzimy w nich realną szansę na poprawę komfortu życia wielu osób.

Nie każdy jest w stanie tak po prostu zrezygnować ze słodyczy lub przerzucić się na kompletnie inną dietę i wytrwale przy niej pozostać. Zdrowe produkty spożywcze są coraz smaczniejsze i to właśnie w tej przyjemności z ich spożywania widzimy realną szansę na zwalczanie problemu otyłości i chorób z niej wynikających.

Bibliografia

  • P. Piszcz, P. Wantusiak, B.K. Głód, M.S. Kubiak Antyoksydanty w produktach spożywczych, ich rola i właściwości,
  • K. Świąder, A. Piotrowska, J. Rachtan-Janicka, E. Rembiałkowska, E. Kostyra, E. Dybkowska, S. Wilk Możliwości otrzymywania funkcjonalnych produktów z mięsa wieprzowego poprzez modyfikowanie technologii ich wytwarzania,
  • D. Wydro Ile cukru jest w… cukrze.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *