Raport dotyczący teleporad. Pona połowa Polaków korzysta z telewizyt lekarskich

Według najnowszego raportu E-recepta teleporady zdobywają coraz większą popularność wśród Polaków. Odkąd pandemia COVID-19 zrewolucjonizowała nasze życie, a dostęp do tradycyjnych wizyt lekarskich stał się utrudniony, ponad połowa społeczeństwa zdecydowała się skorzystać z telewizyt. Przejście na wirtualne konsultacje medyczne stało się nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale również skutecznym sposobem na utrzymanie zdrowia w niepewnych czasach. Raport ukazuje nie tylko rosnące zaufanie do teleporad, ale również potencjał, jaki niesie ze sobą ta innowacyjna forma opieki medycznej.

Dlaczego warto korzystać z teleporady?

W trakcie pandemii Tele Porady stały się powszechną praktyką. Pomimo pewnych wątpliwości, takich jak możliwość błędnej diagnozy z powodu niedokładnego opisu objawów chorobowych czy braku bezpośredniego kontaktu umożliwiającego identyfikację nietypowych przypadków, okazały się one wygodnym rozwiązaniem dla zarówno lekarzy, jak i pacjentów w zakresie podstawowych konsultacji. W rezultacie Tele Porady nadal cieszą się dużą popularnością.” – podkreśla redakcja e-recepta.net.

  1. Dzięki teleporadom pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu. To szczególnie ważne dla osób starszych, niepełnosprawnych, mieszkających w odległych miejscowościach lub po prostu dla tych, którzy mają ograniczony czas. Eliminacja konieczności podróży do przychodni pozwala zaoszczędzić cenny czas i energię.
  2. Często specjaliści medyczni są skoncentrowani w większych miastach, a dla pacjentów spoza tych obszarów może być trudno dotrzeć do nich osobiście. Teleporady umożliwiają łatwiejszy dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów niezależnie od geograficznego położenia pacjenta.
  3. Telewizyty lekarskie są szczególnie przydatne w przypadku kontynuacji opieki zdrowotnej, np. w monitorowaniu przewlekłych schorzeń lub wizytach kontrolnych. Pacjenci mogą regularnie kontaktować się ze swoimi lekarzami, bez konieczności fizycznego pojawiania się w przychodni.
  4. W czasach pandemii COVID-19 teleporady stały się ważnym narzędziem w zapewnieniu bezpiecznej opieki medycznej. Pacjenci mogą uniknąć kontaktu z innymi chorymi, minimalizując ryzyko zakażenia. Dodatkowo teleporady są również przydatne we wczesnym rozpoznawaniu i ocenie potencjalnych objawów COVID-19.
  5. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w sytuacjach pilnych, teleporady mogą zapewnić szybszy dostęp do lekarza niż tradycyjne wizyty. Pacjenci nie muszą czekać w kolejkach, a ich problemy mogą być rozwiązane szybko i efektywnie.

Ilu Polaków korzysta z tele porad?

Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez E-recepta, ponad połowa badanych (51,3%) skorzystała z teleporad medycznych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Takie wyniki sugerują, że telefon do specjalisty pozostaje dla wielu najprostszym i najłatwiejszym sposobem na uzyskanie konsultacji. W przekroju miejskim, najwyższy procent osób korzystających z teleporad zaobserwowano w Łodzi (59,5%), Lublinie (58,2%) i Krakowie (56%). Również Poznań (53,2%), Warszawa (52,2%) i Gdańsk (51,6%) wykazują wyniki powyżej przeciętnej. Z kolei Katowice i Szczecin (47,1%), Bydgoszcz (45,6%) oraz Wrocław (43,9%) wypadły poniżej średniej.

Obserwując płeć respondentów, zauważono, że kobiety nieco chętniej korzystają z teleporad niż mężczyźni. Natomiast odsetek osób preferujących teleporady jest wyższy w młodszych grupach wiekowych, gdzie starsi pacjenci rzadziej wybierają tę formę konsultacji. Można to tłumaczyć faktem, że młodzi ludzie są bardziej otwarci na nowe rozwiązania i starają się uniknąć marnowania czasu w przychodni, ale również rzadziej doświadczają dolegliwości, które wymagają bezpośredniej wizyty u lekarza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *