Brahmi (Bacopa monnieri) – dlaczego warto ją stosować?

Brahmi

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo zabiegani. Żyjemy szybko i chaotycznie. Powoli zaczynamy zbierać plony swoich codziennych decyzji.

Skarżymy się na dolegliwości o nieznanym podłożu, borykamy się z nadwagą, problemami z pamięcią i skupieniem uwagi. Stajemy się rozdrażnieni, zmęczeni i przepracowani. Tracimy radość z życia. Nic zatem dziwnego, że w końcu dochodzi do momentu krytycznego, w którym poszukujemy ratunku.

Warto zacząć od naturalnych metod i zmiany trybu życia na zdrowszy, bardziej przemyślany.

Bacopa monnieri – co to jest?

Brahmi (Bacopa monnieri) jest rośliną pochodzącą z rodziny babkowatych. Występuje niemal na całym świecie, od strefy umiarkowanej aż po tropikalną. Jest niezwykle ceniona i wykorzystywana w medycynie niekonwencjonalnej.

Roślina ta jest cennym źródłem saponin, które wpływają na przyspieszenie metabolizmu tłuszczów, wykazują działanie moczopędne (właściwości diuretyczne i detoksykacyjne) oraz przeciwzapalne.

W związku z powyższym, można wyróżnić kilka głównych grup osób, które w sposób szczególny mogą skorzystać na suplementacji Brahmi w kapsułkach lub proszku dostępnym w naszym sklepie

Filozofia ajurwedyjska a Bacopa monnieri

Już w starożytności mieszkańcy Indii fascynowali się ludzką psychiką. Dociekali rozwiązań powszechnych problemów, z jakimi borykają się ludzie. Wiedzieli jednak, że nie można sprowadzić ich do jakiegoś ogólnego schematu. Ludzie są różni i właśnie ta różnorodność stała się podłożem snucia filozofii, z których wyrosła ajurweda.

Naturalna i zdrowa dieta oparta na świeżych surowcach, higiena psychiczna oraz dążenie do poprawy kondycji fizycznej. To wszystko się ze sobą łączy. W medycynie wschodu nie leczy się tego, co boli, lecz poszukuje się przyczyny tego bólu w sposób holistyczny. W związku z tym, znaczenie ma zarówno psyche (psychika), jak i soma (ciało). Gdzieś pomiędzy nimi w ajurwedzie doszukuje się także duchowego łącznika.

Tysiące lat upłynęło mieszkańcom Indii na budowaniu skutecznych rozwiązań, po które na nowo wracamy dzisiaj. Zmęczeni ciągłą gonitwą, ilością obowiązków i bodźców, poszukujemy pomocy w naturze. W tym, od czego pochodzimy i co z pewnością jest dla nas dobre. Tak powstała fascynacja dietą ajurwedyjską, która opiera się głównie na świeżych, naturalnych surowcach (głównie wegańskich).

W ajurwedzie można wyróżnić trzy główne typy urodzeniowe, które zazwyczaj przeplatają się ze sobą i warunkują funkcje organizmu ludzkiego. Mowa o typach: VATA, PITTA oraz KAPHA. Zgodnie z zasadami ajurwedy, typ urodzeniowy VATA jest najbardziej narażony na stres. Wyróżnia go nerwowość i związana z nią szczupła sylwetka (mały apetyt, ściśnięty żołądek). To prawda, że niektórzy rodzą się jako typ VATA, jednak w dzisiejszym świecie nawet stabilny i ciepły typ KAPHA jest w stanie przemienić się nie do poznania.

Przyjmuje się zatem, że nie tylko VATA potrzebuje pilnie detoksu, spokoju i oczyszczenia, ale każdy człowiek narażony na stres, codzienny pęd, życie w zanieczyszczonym środowisku oraz przetworzone jedzenie. Niezdrowe zachodnie życie odbija się na trawieniu, kondycji włosów i skóry, produktywności umysłu i relacjach społecznych, w tym rodzinnych.

Zgodnie z filozofią ajurwedy, rozwiązaniem tego złożonego problemu może być zmiana (choćby częściowa) życia na bardziej slow. Ten przełom warto zacząć od detoksu, wypoczynku i ochrony przeciwrodnikowej. Do tego ma służyć m.in. suplementacja Bacopa monnieri, dostępnego naszym w sklepie internetowym ze zdrową żywnością.

Kiedy warto sięgnąć po Brahmi?

Suplementacja Brahmi np. poprzez zażywanie kapsułkek lub w formie proszku jest wskazana w różnych przypadkach. Przede wszystkim jest to sposób na oczyszczenie organizmu z nadmiaru substancji toksycznych. Mowa zarówno o przetworzonym pożywieniu, jak i skutkach życia w zanieczyszczonym środowisku czy konsekwencjach stosowania używek. Aby przedstawić temat detoksu nieco szerzej, posłużymy się kilkoma wnioskami uzyskanymi na podstawie określonych badań.

G. Lal Gupta, L. Sharma o zachowaniach lękowych wywołanych odstawieniem alkoholu. BME (Ekstrakt etanolowy z Bacopa monnieri) wpływa ochronnie na osoby z zachowaniami lękowymi, będącymi skutkiem odstawienia alkoholu. Naukowcy widzą zasadność prowadzenia kolejnych badań dotyczących efektów suplementacji Brahmi u abstynentów.

Ciekawe są również wnioski dotyczące leczenia w przypadku stosowania cięższych używek. Suplementacja Bacopa monnieri przywraca odpowiedni poziom ALT, AST i kreatyniny w surowicy oraz chroni wątrobę i nerki przed toksykologicznym wpływem morfiny i heroiny ulicznej. (M. Shahid, F. Subhan, I. Ullah, G. Ali, J. Alam, R. Shah)

Wpływ na pracę naszego organizmu

J.M. Brimson, M.I. Prasanth, W. Plaingam, T. Tencomnao pisali o ochronie komórek przed toksycznością glutaminianu. Ekstrakt heksanowy z Bacopa monnieri chroni komórki neuronalne przed wytwarzaniem RFT wywołanym traktowaniem glutaminianem. Dodatkowo Bacopa monnieri zapobiega stresowi mitochondrialnemu.

Wcześniejsze badania wykazały, że Bacopa monnieri daje pozytywne wyniki w zakresie poprawy pamięci u osób zdrowych oraz pacjentów z chorobą Alzheimera. Obecnie posiadamy także więcej dowodów na to, że Bacopa monnieri może potencjalnie znaleźć zastosowanie jako środek terapeutyczny u starszych pacjentów.

Jak Brahmi wpływa na funkcje mózgu? Naukowcy: A.S.A. Manap, S. Vijayabalan,P. Madhavan, Y.Y. Chia, A. Arya, E.H. Wong, F. Rizwan, U. Bindal, S. Koshy, przyglądający się chorobie Alzheimera stwierdzili dodatkowo, że skuteczność wykorzystania Bacopa monnieri w neuroprotekcji jest udowodniona, co można wykorzystać w produkcji nowych, naturalnych leków. Zatem nootropowe (prokognitywne) działanie Brahmi jest potwierdzone. Suplementacja Bacopa monnieri może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych.

Co więcej, wyniki badania przeprowadzonego przez A.H. Thippeswamy, M. Rafiq, G. L. shastry Viswantha, K.J.Kavya, S.D. Anturlikar, P.S. Patki, sugerują, że Bacopa monnieri, w połączeniu z rywastygminą, może być bardzo korzystna w zapobieganiu zaburzeniom uczenia się i pamięci wywołanym przez przewlekłe podawanie chlorku glinu.

W przytoczonych powyżej wnioskach widać wyraźnie, jak obszerny jest temat dotyczący substancji toksycznych znajdujących się w naszym organizmie. Wpływ toksyn jest niezwykle szeroki i objawia się na wiele sposobów.

Antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości Brahmi

Brahmi jest silnym przeciwutleniaczem. Regularnie stosowanie Bacopa monnieri przyczynia się do prowadzenia skutecznej walki z tzw. wolnymi rodnikami, czyli uszkodzonymi komórkami, których zadaniem jest zniszczenie tych zdrowych. Ze skutkami obławy wolnych rodników mierzą się często sportowcy; zarówno ci ćwiczący na siłowni, jak i biegacze lub kolarze.

Wolne rodniki to również wrogowie pielęgnacji anti-aging. Proces utleniania niszczy zdrowe komórki, co w przypadku starzenia się, tylko przyspiesza proces wiotczenia skóry, pojawienia się starczych plamek czy zmarszczek. Właśnie dlatego suplementacja Bacopy drobnolistnej jest polecana także osobom, które pragną dłużej cieszyć się dobrą kondycją skóry, włosów i paznokci.

Ekstrakt z Brahmi wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz adaptogenne, przystosowujące organizm do radzenia sobie w wyjątkowo niekorzystnych warunkach. Bacopa monnieri hamuje uwalnianie cytokin zapalnych z komórek mikrogleju oraz zatrzymuje enzymy związane ze stanem zapalnym w mózgu. W związku z powyższym, Brahmi może ograniczać stany zapalne w OUN. (M.D. Nemetchek, A.A.Stierle, D.B.Stierle, D.I.Lurie)

W kontekście detoksykacyjnych właściwości Bacopa Brahmi, zostały także wykonane badania dotyczące skażenia glinem. We wnioskach z badań M. Bommavaram, M. Korivi, D.P.R. Borelli, J. D. Pabbadhi, J. S. Nannepaga zawarto informację, że stabilizowane przez Bacopa monniera nanocząsteczki złota nie wykazują toksyczności i działają jako środki terapeutyczne przeciwko stresowi oksydacyjnemu wywołanemu glinem.

Bacopa monnieri (Brahmi) to produkt, który Cię zaciekawił? Dostrzegasz w nim potencjał, z którego pragniesz skorzystać? Zapraszamy do zakupów na StraganZdrowia.pl.

Bibliografia

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Karola pisze:

    Duża dawka wiedzy. Sama nigdy nie wiedziałam nic na ten temat mimo, że w sprawie zdrowego stylu życia jestem coraz bardziej zaznajomiona 🙂 Pozdrawiam, Karola 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *