Czym jest maltitol i dlaczego warto go stosować?

Maltitol jest polialkoholem pozyskiwanym z maltozy, której źródłem są rośliny. Jest także nazywany alkoholem cukrowym, ponieważ może być stosowany jako zamiennik cukru. To mniej popularny kuzyn ksylitolu oraz erytrytolu. Maltitol jest produktem naturalnym i wegańskim. Smak i słodkość maltitolu można porównać do cukru trzcinowego. Z tego względu stanowi on doskonałe uzupełnienie dla czekolady, słodkiego napoju czy ciast. Dlaczego warto poznać go bliżej? O tym piszemy w poniższym artykule.

Czy zamiennik cukru na diecie redukcyjnej to dobry pomysł?

Problem otyłości u dzieci oraz osób dorosłych jest coraz bardziej alarmujący. Zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Na domiar złego okazuje się, że pandemia przyczyniła się do zaostrzenia tego problemu. Konieczność niewychodzenia z domu odbiła się na sylwetce wielu osób. Oczywiście główną przyczyną jest brak aktywności fizycznej, natomiast przy okazji mało kto pokusił się o spożywanie mniejszej ilości kalorii, w tym cukrów prostych.

Stosowanie zamienników cukru jest polecane z kilku powodów. Pierwszym z nich jest właśnie wsparcie podczas redukcji wagi. Otóż wielu osobom otyłym nie jest łatwo odmówić sobie słodkiej rozkoszy, a to właśnie ona zostaje wykluczona z ich diety jako pierwsza.

Upodobanie do smaku słodkiego w dużym stopniu utrudnia ograniczenie spożycia słodkich produktów w dietoterapii otyłości. Tak więc poszukuje się sposobu nie na eliminację cukru z diety, lecz jego bezpieczne zastąpienie. (J. Myszkowska-Ryciak, A. Harton, D. GaJewska, S. Bawa)

Motywacja negatywna w postaci wciąż rosnącej wagi zwyczajnie nie działa. Duży procent osób odchudzających się przyznaje, że potrzebna jest nagroda, aby utrzymać dietę lub zmienić styl życia na bardziej zdrowy i świadomy. Tą nagrodą jest paradoksalnie niższa waga. Zwłaszcza w tym pierwszym etapie odchudzania nawet 1 kg mniej pobudza do działania i choćby 0,5 kg więcej demotywuje.

Właśnie dlatego, gdy osoba odchudzająca się zdaje sobie sprawę, że i tak sięgnie po coś słodkiego, lepiej, aby miała dostęp do zdrowego batonika bez laktozy, glutenu oraz sacharozy czy napoju z niskokalorycznym słodzikiem. Wówczas nie tylko poczucie winy jest mniejsze, ale także realna szkoda dla realizowanego planu redukcyjnego.

Gorzka kawa? Na to też nie każdy jest w stanie się przestawić z dnia na dzień. Brak smaku słodyczy, która wcześniej była odczuwalna niemal każdego dnia, może nie tylko zaburzyć samopoczucie osoby otyłej, ale także zniweczyć wszelkie wysiłki do zmiany. Z tego powodu warto stosować zamienniki cukru podczas próby zrzucenia dodatkowych kilogramów. Jedną z wielu takich propozycji jest słodzik stołowy maltitol.

Podstawowe informacje o maltitolu

Maltitol posiada o połowę mniej kcal, niż sacharoza. Co jednak ciekawe, jego indeks glikemiczny jest już nieco wyższy. Oznacza to, że o ile maltitol poleca się osobom, które pragną zredukować ilość zjadanych kalorii, już niekoniecznie będzie on idealnym zamiennikiem dla osób chorych na cukrzycę.

Maltitol powstaje w wyniku przetwarzania maltozy, mającej swoje źródło w ziarnach zbóż. Najczęściej pozyskuje się ją z kukurydzy. Maltoza jest produktem naturalnym, chociaż jej nazwa może wskazywać na coś innego. Pozyskuje się ją w procesie redukcji cukrów surowca.

Ciekawe są właściwości fizyczne maltitolu, które są nieco inne, niż te typowe dla sacharozy. Maltitol nie rozpuszcza się tak samo, jak tradycyjny cukier. Potrzebuje do tego wyższej temperatury. Co interesujące, bardzo łatwo ulega procesowi karmelizacji, jak również nadaje niektórym produktom wręcz kremową konsystencję, zwiększając jednocześnie ich objętość.

Czy maltitol jest zdrowy?

Maltitol w czystej postaci jest bezpieczny dla osób z celiakią oraz nietolerancją laktozy. Nie wykryto, aby wywoływał on reakcje niepożądane. Trudno też znaleźć doniesienia o szkodliwości maltitolu w kontekście niektórych chorób. Jedyne, co należy zaznaczyć, to konieczność zachowania umiaru. Nie należy przekraczać zalecanej dawki spożycia (50 g maltitolu na dzień), gdyż w przeciwnym wypadku degustacja może się skończyć biegunką oraz nagromadzeniem gazów w jelitach.

Maltitol nie wpływa również negatywnie na zdrowie zębów. W przeciwieństwie do sacharozy, która stanowi główną przyczynę powstawania próchnicy.

Substytuty cukru – mannitol, sorbitol oraz maltitol, również wykazują słabą tendencję do tworzenia próchnicy. Wśród polisacharydów największym substratem dla bakterii jest w szczególności sacharoza, którą bakterie próchnicotwórcze metabolizują najszybciej. (P. Herman, W. Uracz, Z. Kopański, I. Brukwicka, S. Jastrjemska)

Maltitol a ksylitol – różnice

Wspomnieliśmy wcześniej, że maltitol jest kuzynem ksylitolu. Warto pokusić się o krótkie porównanie, ponieważ ksylitol zdobył już niemałą sławę w charakterze zamienników standardowego cukru. Można powiedzieć, że zdominował rynek zdrowych słodyczy. Tymczasem maltitol również zasługuje na uwagę.

Słodkość maltitolu jest nieco mniejsza, niż w przypadku ksylitolu. Jest to kwestia gustu, czy tę właściwość można uznać za wadę czy też zaletę. Istnieje inny parametr, w którym ksylitol wygrywa bezdyskusyjnie. Chodzi o indeks glikemiczny, który w przypadku maltitolu niewiele różni się od cukru, podczas gdy ksylitol posiada jego znikomą wartość.

Wysoki indeks glikemiczny prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi i jest to z wielu powodów niepożądana reakcja. Zwłaszcza u cukrzyków. I chociaż poleca się im spożycie maltitolu, w kontekście tych doniesień, zdecydowanie lepiej jest im zaproponować ksylitol.

Z drugiej strony zainteresowanie cukrzyków jakąkolwiek formą zamiennika cukru jest pozytywnym zjawiskiem. Otóż okazuje się, że wiele osób cierpiących na tę chorobę w dalszym ciągu sięga po standardową sacharozę, co nie tylko ogranicza ich życie, ale również przyczynia się do zaostrzenia niepokojących objawów chorobowych.

Poza parametrem IG, maltitol posiada same zalety i można go bezpiecznie stosować w codziennej diecie. Ponieważ słodycz ma duże znaczenie w kontekście odbioru atrakcyjności życia, nie trzeba sobie odbierać tej przyjemności. Wystarczy zakupić zdrowy zamiennik cukru w sprawdzonym sklepie ze zdrową żywnością – Stragan Zdrowia.

Bibliografia

  • J. Myszkowska-Ryciak, A. Harton, D. GaJewska, S. Bawa, Środki słodzące w profilaktyce otyłości.
  • P. Herman, W. Uracz, Z. Kopański, I. Brukwicka, S. Jastrjemska, Dietozależne choroby narządu żucia u dzieci.
  • J. Grupińska, T. Grzelak, M. Walczak, M. Kramowska, K. Czyżewska, Korzyści i zagrożenia związane z konsumpcją naturalnych zamienników sacharozy.
  • K. Łajdecka, M. Kujawska-Łuczak, Stosowanie niskokalorycznych środków słodzących u osób z cukrzycą typu 2.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *