Dlaczego warto pić sok z karczocha? Poznaj jego właściwości

Światowa Organizacja Zdrowia nieustannie alarmuje nas o wzroście zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Poprzez szybkie życie, przepełnione stresem oraz niezdrową dietą, obciążamy nasze organy, które z założenia posiadają ograniczoną wydolność. W związku z tym zaczynamy coraz częściej sięgać po syntetyczne leki. Okazuje się jednak, że dla naszego organizmu nie jest to rozwiązanie idealne. Większość leków obciąża żołądek lub wątrobę. Dlatego coraz powszechniej mówi się o naturalnych zamiennikach syntetycznych leków, jak również o naturalnym wspomaganiu konwencjonalnego leczenia. Karczoch cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród naukowców z dziedziny medycyny i farmakologii. Dzisiaj pokrótce opowiemy, dlaczego.

W tym artykule dowiesz się:

  1. Czym jest karczoch?
  2. Skąd pochodzi karczoch?
  3. Jaki skład i właściwości posiada karczoch zwyczajny?
  4. Dlaczego sok z karczocha to dobry wybór?

Choroby cywilizacyjne a naturalne sposoby ich zapobiegania oraz leczenia. – Karczoch zwyczajny

Wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne oraz powszechne stosowanie syntetycznych lekarstw, prowadzi do pewnego niebezpiecznego ciągu, obciążającego ludzki organizm. Pojawiają się wciąż nowe choroby, na które znajdujemy lekarstwa. W trakcie farmakoterapii okazuje się, że lekarstwa te mogą obciążać niektóre narządy. Tak powstaje potrzeba stworzenia kolejnego etapu wspomagania leczenia, jakim jest ochrona organów przed wyniszczeniem.

Tym sposobem zainteresowano się karczochem zwyczajnym, którego właściwości były doceniane już w czasach starożytnych. Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus L. rodz. Asteraceae) występuje m.in.: w Północnej Afryce, na Wyspach Kanaryjskich czy w Południowej Europie. Jest źródłem zainteresowania osób poszukujących nowych prozdrowotnych substancji pochodzenia naturalnego. Obecna nauka coraz częściej podąża w kierunku natury lub jej naśladowania.

Źle funkcjonująca wątroba, wysoki poziom cholesterolu we krwi, otyłość i cukrzyca, obciążony układ naczyniowo-sercowy. – Oto lista problemów, z którymi mierzymy się coraz częściej. Zwłaszcza w krajach cywilizowanych, gdzie mało kto ma czas na zdrowy posiłek z produktów ze sprawdzonego źródła. Zamiast tego pełno jest nerwów, presji społecznej oraz pośpiechu. Okazuje się, że karczoch zwyczajny może być tym cudownym naturalnym remedium na wspomniane problemy.

Karczoch zwyczajny na ratunek wątrobie

Nadużywanie używek oraz regularne przyjmowanie leków pochodzenia chemicznego niezwykle obciąża wątrobę. Ta z kolei odpowiedzialna jest za odtruwanie organizmu. To dzięki wątrobie wszelkie toksyny, które dostają się do naszych narządów, mają na nie znacznie łagodniejszy wpływ. Wątroba nieustannie pracuje na to, abyśmy żyli w symbiozie z otoczeniem, w którym na co dzień funkcjonujemy. – Co się dzieje, kiedy i ten niezwykle wytrzymały organ również zostaje przeciążony?

Dochodzi wówczas do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, często zagrażającego życiu. Dlatego dobra kondycja wątroby jest tak bardzo ważna. Tymczasem większość powszechnie stosowanych leków działa nefrotoksycznie i hepatotoksycznie. Tylko co zrobić wówczas, gdy nie możemy sobie pozwolić na ich odstawienie? To doskonały moment na skorzystanie z właściwości naturalnych substancji o udowodnionym działaniu ochronnym.

Wyciągi z karczocha zwyczajnego zawierają substancje protekcyjne o terapeutycznej aktywności, która może obniżyć polekowe szkody w organizmie. Wykazano m.in. ich działanie idące w kierunku zwiększenia wydzielania żółci oraz ułatwienia jej przepływu w drogach żółciowych. Zaobserwowano również zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi.

Karczoch – broń na wolne rodniki oraz szkodliwe drobnoustroje

Za regulowanie pracy wątroby w dużym stopniu odpowiada luteolina i cynarozyd. Poza nimi, w ekstraktach z karczocha można znaleźć również takie składniki, jak: kwas chlorogenowy, cynaropikryna, inulina, wapń, magnez, potas, sód, witamina C, niacyna, kwas foliowy, witamina A, kwas jabłkowy i mlekowy. Z uwagi na tak bogaty skład, spożywanie karczocha może się wiązać także z protekcją przeciwrodnikową.

Obecne tu flawonoidy posiadają także inną, niezwykle cenną, właściwość. Mowa o wspomaganiu pracy układu sercowo-naczyniowego, a przez to o działaniu przeciwmiażdżycowym. Składniki zawarte w karczochu wykazują także właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że chronią organizm przed działaniem niektórych bakterii, pleśni czy drożdży.

Więcej na temat właściwości ochronnych karczocha przeczytasz tutaj.

Karczoch w codziennej diecie. Postaw na naturalny sok z karczocha

Karczoch jest popularny w kuchni włoskiej. To warzywo niezwykle smaczne i proste w obróbce. Młode pąki można jeść niemal na surowo. Karczoch rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Jest zatem również bezpieczny. Niestety, w Polsce mamy ograniczony dostęp do świeżych karczochów. Tymczasem te przechowywane w nieodpowiednich warunkach, stosunkowo szybko pleśnieją. Świeżo obrane czy gotowane karczochy można trzymać w lodówce maksymalnie dobę.

Dlatego wygodną i bezpieczną formą suplementacji składników obecnych w tym warzywie, jest picie soku z karczocha. Po otwarciu butelki, sok można pić przez ok. 20 dni. Co do zalecanej dawki, wystarczy spożywać 25 ml, dwa razy dziennie, aby czerpać korzyści z właściwości karczocha. Dlatego zakup soku jest dodatkowo bardzo ekonomiczny. To praktyczne rozwiązanie – idealne w dobie dzisiejszych czasów, pełnych obowiązków i wszechobecnego pośpiechu.

Na zdrowie!

Bibliografia

  • M. Wielogórska, Znaczenie surowców roślinnych w leczeniu schorzeń wątroby – karczoch zwyczajny.
  • Dorota Teterycz, Monika Michalak-Majewska, Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)-innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *