Dlaczego warto grać w squasha?

O squashu mówi się, że jest połączeniem elementów boksu, sprintu, szachów i maratonu. Dlaczego? Ponieważ od grających wymaga wytrzymałości, szybkości, siły i intelektu. Dowiedz się, dlaczego i Ty powinieneś zainteresować się squashem.

Nieoczywista historia gry w squasha

Historia squasha sięga XIX wieku. Początek grze dali albo więźniowie angielskich zakładów karnych, albo uczniowie elitarnych szkół. Opinie co do pierwszych gier tego rodzaju są mocno podzielone. W pierwszym wariancie tej opowieści – znudzeni swoim położeniem osadzeni zaczęli odbijać piłeczki od ściany za pomocą rakietek. W drugim – uczniowie zmodyfikowali tradycyjną grę w tenisa, przekłuwając piłki mu dedykowane.

Tak czy inaczej, na przełomie kolejnych lat gra zdobyła ogromną popularność. Największym zainteresowaniem cieszy się dziś w Egipcie, Pakistanie i w Australii. W pierwszym z wymienionych krajów jest drugim po piłce nożnej najczęściej uprawianym sportem. W squasha chętnie grają także Francuzi, Niemcy, mieszkańcy Kanady, Stanów Zjednoczonych i RPA. W Polsce również nie brakuje jej miłośników. Widać to szczególnie w większych miastach, gdzie sal do gry w squasha jest po prostu więcej, niż na peryferiach.

Największe zalety gry w squasha

Squash wydaje się prostą i banalną grą, ale tylko z pozoru i dla tych, którzy rozgrywki oglądają z boku. Tak naprawdę wymaga świetnej kondycji fizycznej, ponadprzeciętnej gibkości, koordynacji oraz umiejętności skupienia uwagi na celu. To nie tylko monotonne odbijanie piłeczki od ściany, to również intensywny trening psychofizyczny.

Pierwszą, najważniejszą zaletą wskazanej aktywności fizycznej jest to, że można ją uprawiać o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Gra toczy się bowiem na specjalnej sali. Poza tym wspomniany sport nie generuje dużych kosztów. Rakiety do squasha kosztują zazwyczaj kilkaset złotych, a używa się ich regularnie. Jednorazowy wydatek bardzo szybko się więc zwraca. Specjalny strój też nie kosztuje zbyt wiele, bo obejmuje wyłącznie lekkie spodenki, koszulkę typu T-shirt oraz antypoślizgowe obuwie sportowe.

Po trzecie, squash rozwija niemal wszystkie partie mięśni – mięśnie ramion, ud, brzucha i pośladków. Z tego powodu jest polecany zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Te ostatnie po serii regularnych treningów mogą liczyć na podobny efekt, jak po ćwiczeniach ABT. Squash jest też idealną aktywnością dla tych, którym zależy na zgubieniu tkanki tłuszczowej. Dowiedziono bowiem, że już jeden jego mecz pozwala spalić 900 kalorii. Przy regularnych ćwiczeniach Twoja waga z całą pewnością będzie odnotowywać spodziewane spadki.

Polecany jest także tym, którzy prowadzą dość nerwowy tryb życia, bardzo dużo pracują, na co dzień mierzą się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Umożliwia aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną, odstresowanie się i całkowite zrelaksowanie. Po intensywnej serii wyprowadzonych odbić, zmęczenie i totalne rozluźnienie organizmu gwarantowane!

Przeciwwskazania do gry w squasha

Zanim jednak zapiszesz się na zajęcia squasha, skontroluj swój stan zdrowia. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania, co do których warto się ustosunkować. Do głównych należą problemy z sercem i układem krwionośnym. Jeśli więc cierpisz na nadciśnienie albo chorujesz na cukrzycę – swoją decyzję skonsultuj z lekarzem. Zrób to samo, gdy jesteś osobą po zabiegach chirurgicznych kolan albo ścięgien Achillesa. Wiedz również, że ciąża i kłopoty z kręgosłupem też mogą pokrzyżować Twoje plany w związku z grą.

Kompleksowy trening całego ciała w formie gry w squasha pozwala schudnąć, utrzymać idealną kondycję i popracować nad koncentracją. Bywa jednak, że z pewnych powodów ćwiczeń trzeba zaniechać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, by powrócić do nich, gdy problemy zdrowotne zostaną opanowane lub całkowicie wyeliminowane. A na pewno warto, bo aktywność w postaci gry w squasha daje o wiele lepsze efekty niż jogging czy pływanie. Wielowymiarowe, bardzo szybkie i widoczne gołym okiem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *