Erytrytol – słodko i zdrowo?

Erytrytol - zdrowsza opcja od cukru

Erytrytol – słodko i zdrowo?

Od pewnego czasu trendy w dietetyce nakazują rezygnację z białego cukru. Przez lata pojawiały się przeróżne słodziki mające zastąpić powszechnie stosowany tradycyjny cukier. Do najzdrowszych jest zaliczany erytrytol pochodzenia naturalnego.

Jedzenie słodkich potraw czy picie takich też napojów to sama słodycz! Prawie… Poza tym, że wszelkiego rodzaju słodkości sprawiają nam przyjemność, to niestety źle wpływają na zdrowie i na naszą sylwetkę. Nadmiar białego cukru w diecie to niekorzystne oddziaływanie na ludzki organizm. Przyczynia się to do zwiększenia ryzyka wystąpienia wad serca, nadciśnienia, cukrzycy czy nowotworów. Stawka, jaką ryzykujemy, jest więc dość wysoka. W związku z tym warto zrezygnować ze słodyczy cukru stołowego i przerzucić się na zdrowy erytrytol (erytrol). Więcej o nim w dalszej części tekstu.

Erytrytol – co to jest

Erytryrol, zwany też erytrolem, to naturalna substancja słodząca, zamiennik białego cukru. Zresztą zamiennik bardzo przekonujący, gdyż wygląda jak zwykły cukier. Jest tylko nieco mniej słodki. Często nawet ze względu na to podobieństwo używa się określenia „cukier erytrol” czy „cukier erytrytol”. Poza branżą spożywczą czy ludzi używających słodzika w domowym zaciszu jako substancji słodzącej, z erytrolu korzysta branża kosmetyczna. Jest on wykorzystywany jako zamiennik gliceryny.

Erytrol – zamiennik cukru – zastosowanie i zalety

Erytrytol, jak już wcześniej wspomniano, jest świetnym zamiennikiem cukru. Dlatego też jest używany w przemyśle spożywczym jako dodatek do: napojów, ciast, dżemów czy galaretek. W ten sam sposób możemy wykorzystać erytrol w domu. Do przygotowania potraw, deserów czy przetworów oraz jako substancji słodzącej kawę czy herbatę. Ten naturalny słodzik w pełni zasługuje na to, by znaleźć się na półce ze zdrową żywnością. Nie tylko dlatego, że w przeciwieństwie do cukru nie metabolizuje się on w ludzkim organizmie (a więc inaczej niż cukier spożywczy), natomiast jest z niego wydalany. Stosowanie go pozwala uniknąć próchnicy, gdyż w przeciwieństwie do cukru tradycyjnego erytryrol nie wpływa destrukcyjnie na szkliwo zębów. Co więcej, konsumpcja erytrolu może zahamować próchnicę. A to z tego powodu, że substancja ta zatrzymuje procesy fermentacyjne. Istotne jest również to, że nawet podczas długotrwałego przyjmowania erytrolu, organizm ludzki nie uzależnia się od niego. Erytrytol nie zaburza także smaku potraw. Poza tym że względu na pewne właściwości – o których poniżej – jest szczególnie ceniony przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Stosowanie erytrolu to również dobra opcja dla cukrzyków.

Kalorie i niski indeks glikemiczny erytrolu

Niski indeks glikemiczny erytrolu – wynoszący zero – oznacza, że jego spożycie nie powoduje zwiększenia poziomu insuliny i glukozy w ludzkim organizmie. Z tego też powodu erytrytol jest polecany dla wszystkich osób chorujących na cukrzycę. Słodzik ten to substancja nie tylko o niskim indeksie glikemicznym, ale i o niewielkiej zawartości kalorii – inaczej niż biały cukier. Erytrytol to w 1 g tylko od 0,2 kcal do 0,4 kcal. Dlatego też podczas diety redukcyjnej dzięki temu słodzikowi nadal możemy się rozkoszować słodyczą potraw i napoi. Najlepiej gdy erytrol odpowiednio dawkujemy – w kilku mniejszych porcjach. Jeśli korzystamy z zamienników tradycyjnych produktów, warto stosować takie, których spożywanie przyniesie korzyści dla naszego zdrowia. Erytrytol to właśnie jedna z takich substancji, której spożycie przyniesie wymierne pozytywne efekty dla naszego organizmu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *