Olej z wiesiołka – synonim zdrowia

olej z wiesiołka

Mamy skłonność do niedoceniania tego, co występuje powszechnie i umożliwia łatwy dostęp. Tak też jest z wiesiołkiem, który często porasta okoliczne łąki, czekając na zainteresowanie człowieka. A jest ono uzasadnione, ponieważ ta niepozornej roślina kryje w sobie istne bogactwo cennych właściwości. Drobne, dość twarde nasiona, z których można wytłoczyć bardzo cenną substancję jaką jest olej z wiesiołka. Wspomaga on proces trawienia, obniża poziom cholesterolu, jak i jest pomocny w leczeniu trądzika.

Jak to możliwe?

Co zawiera w sobie olej z wiesiołka?

Olej wiesiołkowy jest mieszaniną ok. 13 frakcji triacylogliceroli. (…) Zawartość kwasów wielonienasyconych w olejach tłoczonych i ekstrahowanych wiesiołka wynosi odpowiednio 79,43% i 80,13%. (…) Analizując skład kwasów tłuszczowych frakcji po hydrolizie enzymatycznej można stwierdzić, że dominującym kwasem we frakcji monoglicerydów wiesiołka jest kwas linolowy (74,7%). (R. Zadernowski, H. Polakowska-Nowak, A.A. Rashed, M. Kowalska)

Tak więc blisko 80% składu oleju z nasion wiesiołka zajmują nienasycone kwasy tłuszczowe. A co z resztą? Okazuje się, że gęsty płyn pozyskiwany z nasion wiesiołka zawiera także: kwas palmitynowy, stearynowy oraz oleinowy, jak również cenne fitosterole, cynk, wapń, magnez, selen, liczne aminokwasy oraz witaminę E. Nic dziwnego, że wzięto pod lupę jego potencjalne działanie przeciwrodnikowe.

Dodatkowo, jak pisały A. Obiedzińska i B. Waszkiewicz-Robak, fitosterole, występujące naturalnie w olejach roślinnych, wykazują zdolność do obniżania poziomu cholesterolu frakcji LDL we krwi poprzez redukcję absorpcji cholesterolu, co wpływa na zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób serca.

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że olej z wiesiołka zawiera tzw. witaminę młodości, a więc witaminę E, która nie dotyczy jednego związku, lecz ośmiu. Te dzielą się na tokoferole oraz tokotrienole. Wielokrotnie potwierdzono już antyoksydacyjne właściwości tokoferoli.

Dlaczego olej z wiesiołka jest zdrowy?

Dobroczynne działanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest nam obecnie dobrze znane. Poza tym, że wpływają one znacząco na zdrowie serca, odciążają także przepracowaną wątrobę, jak również przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.

Tak też działa olej z wiesiołka. Jednak warto rozłożyć ten temat na części pierwsze, ponieważ olej wiesiołkowy charakteryzuje się niesamowitą różnorodnością działania.

Nadprogramowe kilogramy to problem wielu Polek i Polaków. Przyczyny nadwagi są różne. Na niektóre z nich mamy istotny wpływ. W przeważającej ilości przypadków otyłości, można dokonać redukcji wagi poprzez wprowadzenie świadomego odżywiania się.

Olej z wiesiołka usprawnia proces trawienia, przyczyniając się tym samym do “podkręcenia” przemiany materii. Dzięki temu większe zapasy tłuszczu są wykorzystywane przez organizm w celu pozyskania energii.

Spożywanie oleju z wiesiołka poprawia również krążenie; obniża ciśnienie w naczyniach krwionośnych, redukując ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Olej ten usprawnia również proces detoksykacji organizmu, chroniąc przed namnażaniem się szkodliwych substancji. Takie działanie może nawet prowadzić do redukcji niektórych nieprzyjemnych objawów związanych z alergią nabytą.

Temat na dziś, czyli zwiększenie naturalnej odporności, można poruszyć również w kontekście pisania o oleju z wiesiołka. Otóż, jego regularne stosowanie, w istotny sposób wpływa na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego. Prawdopodobnie ma to związek z wcześniej opisaną obecnością kwasów omega oraz składników o działaniu antyoksydacyjnym.

Olej z wiesiołka w pielęgnacji

Olej z wiesiołka można również stosować zewnętrznie, np. nacierając nim chore i obolałe stawy oraz mięśnie. To świetny olej do masażu np. po ciężkim treningu. Olej wiesiołkowy redukuje bóle reumatyczne i przyspiesza rekonwalescencję np. po wypadku. Zewnętrzne zastosowanie oleju wiesiołkowego zainteresuje także nastolatków, którzy borykają się z trądzikiem.

W przypadku pielęgnacji skóry twarzy, najlepiej stosować olej w połączeniu z kwasem hialuronowym lub hydrolatem różanym o silnym działaniu nawilżającym. W ten sposób można uzyskać proste serum antytrądzikowe. Olej z wiesiołka uelastycznia skórę, wspierając jej regenerację, jak również usprawnia proces pozbycia się toksyn, tym samym oczyszczając skórę z ognisk zapalnych.

Jak spożywać olej z wiesiołka?

Olej z nasion wiesiołka można spożywać na surowo w formie klasycznej. Jeśli ktoś nie przepada za smakiem oleju, (chociaż zachęcamy, aby się z nim polubić) może także kupić proste do połykania kapsułki z olejem z wiesiołka tłoczonym na zimno. Niezależnie od wybranej formy, najważniejsza jest systematyczność w spożywaniu oleju, ponieważ dzięki niej można w istotny sposób wpłynąć na ogólną poprawę kondycji organizmu.

Olej z wiesiołka oraz inne oleje roślinne można znaleźć w naszym sklepie ze zdrową żywnością. Warto nabrać nawyku spożywania olejów na zimno. Czasem można zamoczyć bagietkę w pysznej oliwie, zamiast smarować ją masłem. Innym razem można polać sałatkę olejem z wiesiołka lub rzepaku, zamiast kupować gotowy i niezdrowy sos. Takie proste działania w istotny sposób wpływają na nasze ogólne samopoczucie i dobrą formę.

Bibliografia:
  • Lipidy nasion wiesiołka i ogórecznika
    R. Zadernowski, H. Polakowska-Nowak, A.A. Rashed, M. Kowalska,
  • Skład mineralny bioolejów tłoczonych z nasion wiesiołka i ogórecznika
    K. Markiewicz, R. Zadernowski, E. Markiewicz, S. Czaplicki,
  • Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna
    A. Obiedzińska, B. Waszkiewicz-Robak.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *