Prozdrowotne właściwości oraz kulinarne zastosowanie baobabu

Baobab to niezwykła roślina o imponującym wyglądzie, niespotykanie długim żywocie oraz wielopłaszczyznowym zastosowaniu w przemyśle: farmaceutycznym, spożywczym czy nawet budowlanym. Dzisiaj przyjrzymy się nieco prozdrowotnym właściwościom tej rośliny oraz jej kulinarnym zastosowaniom.

Baobab – podstawowe informacje

Baobab, palczara (Adansonia L.) jest rośliną, która obejmuje 8 gatunków występujących na różnych obszarach świata. Większość z nich można spotkać na terenach Madagaskaru. Pozostałe, tj.: baobab afrykański oraz baobab australijski,występują na terenach, od których wzięła się ich nazwa.

Baobab potrafi przetrwać nawet 5 tys. lat. To olbrzymie drzewo o imponujących pniach magazynujących ogromne ilości wody. Roślina ta obradza w dłoniasto złożone liście, okazałe kwiaty oraz kulisto-walcowate owoce. Wygląd baobabu sprawił, że nazywa się go odwróconym drzewem, gdyż jego gałęzie łudząco przypominają korzenie.

To niezwykłe drzewo obecne jest także w literaturze. Pojawiło się w tak popularnych powieściach, jak choćby: Mały Książę czy W pustyni i w puszczy. W przemyśle wykorzystuje się niemal każdą część baobabu – zaczynając od owoców, kończąc na drewnie tej rośliny. Chociaż to ponoć jest gąbczaste i nie nadaje się np. do produkcji podłóg czy mebli.

Co zawiera w sobie baobab?

Owoce baobabu są bardzo charakterystyczne dla tej rośliny. W niemal 45% składają się ze zdrewniałej powłoki, pod którą kryje się miąższ obejmujący blisko 15% struktury owocu oraz pestki zajmujące pozostałe 40%.

Miąższ owoców baobabu jest słodko-kwaśny, posiada żółtawe zabarwienie a z czasem przybiera postać zbrylonego proszku. Głównymi składnikami odżywczymi owoców baobabu są węglowodany. Jednak to również źródło składników mineralnych (potas, wapń) oraz witamin (C, PP, B1) i związków polifenolowych.

Suszony miąższ z owoców baobabu (Adansonia digitala) to źródło antyoksydantów oraz błonnika. – (T. Tarko, I. Dróżdż, D. Najgbauer-Lejko, A. Duda-Chodak)

Można więc mówić o przeciwrodnikowym działaniu owoców baobabu. Dodatkowo w ich miąższu można znaleźć korzystne dla zdrowia pektyny, śluzy oraz winiany, które nadają owocom cierpkości i kwasowości.

Prozdrowotne właściwości baobabu

O prozdrowotnych właściwościach baobabu najlepiej jest porozmawiać w odniesieniu do składników, jakie zawiera w sobie ta roślina. Baobab, jako źródło antyoksydantów, doskonale sprawdzi się w tzw. ochronie przeciwrodnikowej.

Mowa o zwalnianiu wolnych rodników, których zadaniem jest wyniszczenie każdej komórki, jaką spotkają na drodze. To właśnie wolne rodniki i proces oksydacji, do którego prowadzą, stanowi fundament wielu negatywnych zmian w organizmie, zaczynając od pogorszenia kondycji włosów, na utracie zdrowia kończąc.

Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C, proszek z baobabu dobrze jest suplementować szczególnie jesienią oraz zimą, gdy mamy do czynienia z inwazją chorób bakteryjnych oraz wirusowych.

Mając na względzie sporą zawartość wapnia, można stwierdzić, że baobab jest rewelacyjnym uzupełnieniem diety osób starszych, dzieci, ciężarnych oraz wegan i wegetarian. Regularne spożywanie baobabu zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wapń, skutecznie wzmacniając kości i chrząstki.

Popularne formy baobabu do spożycia

Wbrew pozorom baobab wcale nie jest trudno dostępny w Polsce. W niektórych miejscach można spotkać jego owoce, natomiast najłatwiej przyswajalną formą tej rośliny jest BIO proszek z baobabu, który można zakupić w naszym sklepie.

Jak spożywać baobab w proszku? – Na każdy możliwy sposób. Najlepiej jednak dodać proszek do ulubionego koktajlu, deseru lub sosu sałatkowego. Dzięki praktycznej formie, można go w szybki sposób wprowadzić do niemal każdego posiłku.

Poza proszkiem, można spotkać także inne produkty zawierające cenny baobab. Mogą być to nawet słodkie przekąski, jak choćby baton z żurawiną, macą i baobabem. Ponieważ baobab posiada dość delikatny smak, bardzo łatwo go wkomponować w recepturę tego typu słodkości.

Inne zastosowanie baobabu

Baobab, poza tym, że stanowi świetny suplement diety, jest także doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych kosmetyków bazujących na magicznej mocy składników naturalnych. Ponieważ poza dbaniem o codzienną dietę, warto jest także zwrócić uwagę na to, jak wygląda nasza pielęgnacja skóry oraz włosów.

Bazą pielęgnacji z baobabem w roli głównej jest olej pozyskiwany z tej rośliny. Często porównuje się go do tzw. króla olejów – oleju arganowego. Olej z baobabu sprawdzi się w pielęgnacji skóry, chroniąc ją oraz przyspieszając regenerację w przypadku wcześniejszego podrażnienia.

Można go stosować również na włosach poprzez tzw. olejowanie włosów. Taki domowy zabieg może przywrócić im blask oraz witalność, jak również zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Na bazie oleju z baobabu można stworzyć wiele niesamowitych kosmetyków, w tym: kremy, sera czy balsamy do ciała. Surowiec z baobabu sprawdzi się w pielęgnacji większości typów cery, w tym: suchej, dojrzałej, wrażliwej czy alergicznej.

Najlepiej jest sięgać po kosmetyki naturalne, certyfikowane i bazujące na zasadzie clean label. Proste składy pozwalają nie tylko odnaleźć się w czytaniu etykiety, ale również przewidzieć potencjalne składniki uczulające. Przed użyciem każdego, nawet najdelikatniejszego kosmetyku, warto jest zrobić próbę alergiczną.

Zapraszamy serdecznie do bieżącego śledzenia naszego bloga, w którym staramy się przybliżać wiedzę dotyczącą składników oraz produktów, które można znaleźć w naszym sklepie z BIO żywnością oraz kosmetykami naturalnymi.

Bibliografia

  • BAOBAB – Adansonia digitata L., M. Sidibe and J. T. Williams
  • Innowacyjne rozwiązania w technologii żywności i żywieniu człowieka, T. Tarko, I. Dróżdż, D. Najgbauer-Lejko, A. Duda-Chodak

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *